Makrobiotika
A makrobiotika olyan tpllkozsi mdszer, amelynek cltudatos alkalmazsval hossz s egszsges leted lehet. Az kori grg s knai orvostudomny megegyezik abban, hogy egy-egy tel gygyszer is egyben. |
A makrobiotika kialakulsrl
A tvol-keleti szemllet szerint az emberi szervezet egyenslyrt a Yin s Yang energia a felels. Ezek az erk egymssal ellenttes (frfi-n), de kiegszt mozgsban mkdnek. A tradicionlis japn tkezs alapjn dolgozta ki George Oshawa s Michio Kushi a yin-yang egyenslyra trekv egszsg- s betegsg megelz tpllkozst, amelyet makrobiotiknak neveztek el. A fogalom kt grg eredet szbl szrmazik: makro = nagy, hossz, biosz = let.
A makrobiotika a harmnira trekszik, kerli a szlssges yin (vegyszer, gygyszer, cukor, kv) vagy yang (marhahs) tulajdonsg teleket, s a yin-yang mrtk kzptjn elhelyezked gabonkbl, zldgflkbl s hvelyesekbl vlasztja ki teleinek jelents rszt. Tantsa szerint az elfogyasztand telt gy kell sszevlogatni s elkszteni, hogy sszhangba kerljn kls s bels tulajdonsgainkkal, szkebb s tgabb krnyezetnkkel.
vszakok szerinti tpllkozs
A makrobiotikus trend szerint a tpllkozst nagymrtkben befolysoljk az vszakok, az zek s a sznek. Tlen ftt telt kellene enni, nyron pedig nyerset. A hideg italokat a tli idszakban kerljk, inkbb meleg, gygynvnyekbl kszlt tekat igyunk. sszel s tlen az teleket ajnlott nagyobb darabokra vgni, gazdagon fszerezni, s a fzsi idt elnyjtani. Fontos, hogy a hvsebb vszakokban meleg, ssabb zests teleket egynk. St, az idnygymlcsket is melegen fogyasszuk (slt gesztenye, slt alma, sttk)! Ezekben a hnapokban tbb fszerre, sra, olajos magvakra s ftt gabonra van szksge szervezetnknek. Az vszak melegedsvel cskkenthet a fszerezs, valamint a fzs s prols ideje. Tavasszal tbb magas energiatartalm telt fogyasszunk (csrt, csrz magvakat), hogy szervezetnk megkapja az jratltdshez szksges energikat. Nyron egynk minl tbb telt nyersen; gymlcst s a zldsget, kevs, rvid ideig prolt gabonaflvel.
A makrobiotikus trend alapjai
- Az trend legfbb sszetevit a gabonaflk adjk, amelyek a napi tkezs 50-60%-t teszik ki. (Ide tartozik a barnarizs, a teljes kirls bza, a kles, a zab, az rpa, a rozs, a hajdina s a kukorica.) - Zldsgekbl 25-30% fogyaszthat (lehetleg fzve, stve, prolva), - Hvelyesekbl s tengeri zldsgekbl (alga) 5-10%, - A levesek (szjaszszbl, zldsgekbl, hvelyesekbl, gabonkbl, tengeri algbl ksztve) a napi tpllk 5-10%-t teszik ki.
Alkalomszeren a kvetkez, kiegszt lelmiszerek fogyaszthatk (hetente nhny alkalommal): - kevs fehr hs hal, kevs zsrtartalm tengeri llny, herkenty (kagyl, rk, polip), - nyers, ftt vagy aszalt gymlcsk, - pirtott olajos magvak, diflk (ritkbban) - kevs dessg
A makrobiotika nem ajnlja a tej s tejtermkek, illetve az llati eredet tpllkok fogyasztst, de nem is tiltja.
z- s sznhatsok
A makrobiotika t alapzt klnbztet meg:
 | • A savany z a tavaszt jelkpezi, az ilyen tpus telek (a savany kposzta, az ecet) gyorst energit adnak a szervezetnek, s elnysen hatnak a mj s az epe mkdsre. • A keser z a nyarat idzi (szezmmag, kukorica). Sztszrd energija j hatssal van a szv s a vkonybl mkdsre. • A ks nyri idszakra az des zhats jellemz (gabonaflk, idny zldsgek, s idnygymlcsk). Ez a tpll energia nyugtatlag hat a gyomorra, az emsztsre, a hasnylmirigyre s a lpre. • A csps zvilgot s teleleket (hagyma, a retek, a gymbr, a bors) az sz kpviseli. Serkentik a vrkeringst, a td s a vastagbl mkdst. • A tllel a s hozhat sszefggsbe, pozitvan hat a vesre, a hgy- s ivarszervekre, valamint a csontokra s az agyra.
A makrobiotika t alapsznt is megklnbztet; a zldet, pirosat, srgt, fehret s fekett.
Az t szn egyttes jelenlte adhat csak j kzrzetet, ezrt trekedjnk arra, hogy tnyrunkon, tertknkben mind az t szn jelen legyen. Kushi professzor szerint az, aki a makrobiotika elvei alapjn tpllkozik, nemcsak hogy megelzheti a rk kialakulst, de adott esetben gygythatja is azt.
| |