Ki ne hallott volna már a testkontrolldiétáról, amely Harvey és Marilyn Diamond nevéhez fûzôdik. De mirôl is van szó valójában? Vegyük szemügyre egy másik oldalról is a diétát!
Diétájuk lényege: az étrend zömmel gyümölcsbôl és zöldségbôl áll. Egyik alapgondolatuk: "...az emberi test a számára szükséges tápanyagokat vagy saját maga állítja elô, vagy a növények birodalmából tudja beszerezni".
Gyümölcsöt gyümölccsel? Délelôtt csak gyümölcsöt vagy -levet szabad fogyasztani, ebédre gyümölcsöt, salátát, zöldséget, vacsorára zöldséggel együtt valamilyen keményítôtartalmú vagy állati eredetû élelmiszert, vacsora után legalább 3 órával gyümölcsöt. 2-3 naponként az ebéd csak gyümölcsbôl álljon. Tészta, kenyér, gabona magvak megengedhetôek ebédre vagy vacsorára, tejtermékek kivéve a vaj nem fogyaszthatóak. Húst, csak mértékkel! Szerintük az emésztés minden életmûködésnél több energiát igényel. Javaslatuk: a délelôtti "kiválasztási idôszak" alatt csak friss gyümölcsöt, -levet szabad fogyasztani (ennek lebontása nem igényel energiát). Valójában a felszívódási és anyagcsere-folyamatok alatti energiafelhasználás az energiaszükséglet kb. 13 százaléka, s ez bármilyen egyéb aktivitáshoz hasonlítva alacsony. Így nem helytálló a szerzôk állítása. Ajánlásaik másik alappillére az "ételek társításának" elve. Szerintük egy idôben magas szénhidráttartalmú növényi, illetve magas fehérjetartalmú állati táplálék nem fogyasztható, mert az így együtt fogyasztott táplálékok (pl. hús + magas keményítôtartalmú köret, például tészta, rizs, kenyér) nem emésztôdnek meg, hanem a gyomorban semlegesítve a sósavat, rothadásnak indulnak a bélrendszerben. Ez az elv már csak azért sem lehet helytálló, mert ha az élelmiszerek olyan nagy hányada volna emészthetetlen mint ahogy a szerzôk állítják , a hagyományos étrend nem súlynövekedéshez vezetne, hanem fogyáshoz. a növényi és állati élelmiszerek elkülönített fogyasztása pedig kifejezetten hátrányosan érinti a tápanyagok felszívódását.
Tejellenesek A diéta kidolgozói kifejezetten ellenzik a tejet és tejtermékek fogyasztását. Állításuk szerint az emberiség 98%-a szenved tejcukor-érzékenységben. (Hazánkban a tejcukor-érzékenység felnôttek körében 14%.) a tej másik fontos összetevôjérôl, a kazeinrôl azt állítják, az embernek emészthetetlen, ami persze nem igaz. a tejet, tejtermékeket nem tartják jó kalciumforrásnak, mondván, hogy az ember csak növényi eredetû kalciumot képes hasznosítani, nem említve azt, hogy a növények egyes komponensei (pl. oxalát) a kalciumfelszívódást gátolják. A szerzôk állításával ellentétben a friss gyümölcsök jelentéktelen kalciumforrások (kivéve a banánt), a zöldségek közül is csak néhány tartalmaz nagyobb mennyiséget. Tudományos alapok nélkül Összességében elmondható, hogy a testkontrolldiéta nem kielégítô fehérje-, alacsonyabb cink-, D-, B1-, B2-, B12-vitamin-bevitelt eredményezhet. A tej kiiktatása miatt pedig a kalciumbevitel egyenesen kritikus lehet, különösen gyermekekre, várandós anyákra nézve. A testsúlycsökkentést illetôen: a testkontroll módszerével valóban elérhetô fogyás. Félô azonban, hogy a diéta abbahagyása után a leadott súlynál több is visszajön. a diéta alapelveit egyébként több évtizeddel ezelôtt állapították meg, tudományos alapok nélkül. a szerzôk megkísérlik "igazolni" módszerüket és ennek érdekében tudományos részigazságokat sorakoztatnak fel. A saját ideológiájuknak ellentmondó adatokat azonban vagy elhallgatják, vagy valótlannak bélyegzik. Mindemellett számos szakmai hiba, durva egyszerûsítés is szerepel elméleti fejtegetéseikben. |