GL-korszak: heti két kilót is fogyhatsz!
|
|
|
A GI, a glikémiás index helyett most a GL - L, mint loading, vagyis glikémiás telítettség - elnevezésű diéta indult hódító útra a fogyni vagy épp csak egészségesebben élni vágyók körében. | |
Egy neves angol újság, a Times internetes oldalán néhány hete egy érdekes cikk jelent meg, amely szerint a GI-diéta napjai meg vannak számlálva. Ám nem azért, mert valami egészségtelen tulajdonságára derült volna fény, hanem mert már itt van az átdolgozott, még jobb változat: a GL-diéta.
Közel a tökélyhez
Az új diétáról szóló mű a népszerű amazon.com internetes könyváruházban már a listák élén található, és egyre több újságcikk foglalkozik vele. A rendszer kidolgozója, Nigel Denby nevét érdemes megjegyezni, gyakran fogunk még róla hallani. A fiatal dietetikus - aki ráadásul a brit dietetikusok szövetségének szóvivője is - étrendjéhez a Harvard Egyetem tudósainak GI-diétát kritizáló javaslatait használta fel. A kutatók szerint ugyanis a GI-diéta talán az eddigi legjobb súlycsökkentős étrend, és jóval egészségesebb is a többi diétánál, de még mindig nem tökéletes. A glikémiás indexen alapuló étrend szerintük egyoldalúan foglalkozik a tényekkel, s kizárólag az élelmiszerek vércukorszint-emelő hatására koncentrálva nem veszi észre, hogy azokat legtöbbször egy komplett étkezés részeként fogyasztjuk. Így a magasabb GI-értékű élelmiszerek egyértelműen rossznak, míg az alacsony értékkel rendelkezők jónak vannak kikiáltva. Az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek - például a zöldségfélék - lassabb lebomlásuk és alacsonyabb szénhidráttartalmuk miatt nem növelik túlzott mértékben a vércukrot és általában zsír sem raktározódik belőlük a szervezetben. Ezzel ellentétben a magas GI-értékűek - például a rizs és a fehér kenyér - gyorsan alakulnak át vércukorszint-emelő szénhidrátokká, és általában nagyobb arányban válnak zsírrá.
Mi a probléma a GI-diétával?
Bár továbbra sem állítja senki, hogy egészségtelen lenne, a GI-diéta szükségtelenül korlátozza egyes egészséges élelmiszerek fogyasztását magas GI-értékük miatt. Ilyen például a sütőtök, a sárgarépa, a sárgadinnye vagy éppen a petrezselyem. A glikémiás terhelést (GL) figyelembe vevő étrend azonban ügyel az adagok nagyságára is. Három szelet kenyérben körülbelül 50 gramm szénhidrát van, míg a vele közel azonos GI-értékű sárgarépából már 70 dkg-ot kellene elfogyasztanod, hogy ugyanúgy 50 gramm szénhidráthoz juss. Ez pedig - lássuk be - elég extrém eset. Emiatt a GL-értéke mindössze 5,25, ami bőven az alacsony tartományba esik, mivel ennek határát 10-nél húzták meg. 11 és 19 között közepes, míg 20 felett magas GL-indexről beszélhetünk. Ha a napi étrended GL-értéke 80 alatt van, akkor aznap összességében alacsony volt szénhidrátterhelésed, míg felette magasabb.
Mit jelent egyetlen betű?
A GI- és a GL-étrend között látszólag csak egy betű az eltérés - valójában azonban messzebb állnak egymástól. Olyan ez, mintha új bútorokkal rendeznéd be a szobádat - az alapvető körülmények nem változnak, mégis sokkal kényelmesebben, jobban érzed magad. Egyik étrend sem kínál gyors megoldást a fölösleges kilók leadására - bár a GL-diétára való áttéréssel hetente 1-2 kg-ot is fogyhatsz -, inkább életmódprogramként határozzák meg őket. Ha hosszabb ideig követed a GL-étrendet, súlyod egészséges értékre fog beállni. Az induláshoz pedig segítséget nyújt egyhetes mintaétrendünk!
Hogy kezdj hozzá?
A GL-diétára is érdemes felkészülni. Ha csak rövid ideig - például egy hétig - szeretnéd kipróbálni, gondold végig az előtted álló napokat. Képes leszel betartani az étrendet? Időbeosztásod nem fogja megakadályozni az egészséges étkezéseket? Eszel-e esetleg étteremben is a diéta napjai alatt? Ha ezeket végiggondoltad, mérd meg minden lényeges értékedet - csípő- és derékbőség, súly -, és jegyezd fel őket, így pontosan követheted diétád eredményességét. Végül ne feledkezz meg a rendszeres, napi legalább félórás mozgásról sem! Ha étterembe mész, indulás előtt egyél meg egy szem gyümölcsöt vagy igyál meg egy nagy pohár vizet. Az étteremben ne válassz tésztaféléket, rizst vagy édességeket, és minden pohár alkoholos ital után igyál egy pohár vizet.
mit vegyél, és mit ne válassz?
Alacsony GL-értékű élelmiszerek Gabonapelyhek, müzli, halak, marha-, csirke- és pulykahús, az öszszes zöldségféle, sajt, tej, túró, gyümölcsfélék az érett banán kivételével, olajos magvak, teljes kiőrlésű lisztből készült péksütemények, barna- és vadrizs. Magas GL-értékű élelmiszerek Finomított (fehér) lisztből készült péksütemények és kenyerek, tésztafélék, sütemények, kekszek, cukorkák, csipszek, pizzák és más készételek.
| |