A civilizlt vilg egyik legnagyobb problmja a tlsly. Br a zsrgets, fogyaszts rengeteg knyv s magazin kedvelt tmja, a tma tvolrl sem egyszer. Tny ami tny, a legtbb fogyaszt program hatkonysga gyakorlatilag nulla. Statisztikai adatok szerint minden fogyni vgy vgl tbb slyfelesleget halmoz fel, mint amennyit kezdetben elveszt. Nagyon sokan hagyjk abba a ditzst vagy a ttlzott nsanyargats, vagy egyszeren mert eljutnak egy pontra, ahol - mr nem kpesek tbb slyt veszteni.
Az emberek ltalban sszekeverik a slyvesztst a zsrvesztssel, mivel a kt tma, gy tnik, sszefgg. Fontos megrteni, hogy a zsrveszts, zsrgets az a fo- lyamat, ami slyvesztshez vezet, s nem fordtva.
Manapsg sokan szenvednek olyan, tlsllyal kapcsolatos problmktl, mint a rossz emszts, az inzulin-rzketlensg, a magas koleszterin szint s a cskkent teljestmny. A „makacs hj", vagyis az a zsrkszlet, ami ltalban ellenll minden zsrget gyakorlatnak, s sehogy sem lehet megszabadulni tle. Ezrt is hvjk makacsnak. Ez a problma egyes orszgokban mr-mr jrvnyszer jelensgg vlt. Frfiak s nk minden korcsoportban szenvednek a makacs zsrprnktl. Ennek elssorban az az oka, hogy nem rtik s nem a helyes lpseket teszik meg ellene.
A sportolknl, fleg a testptknl a zsrveszts klnsen fontos problma. A kemny edzs s a mg kemnyebb ditk ellenre rengeteg aktv, sportos letet l ember is komoly kzdelmet knytelen folytatni a zsrfelesleg ellen. Vannak, akik anynyira ktsgbeesetten prblnak meg olyan sovnyak lenni, mint a magaznok cmlapjain lthat "szp emberek", hogy az extrm edzs mellett olyan extrm ditt is folytatnak, amitl igen alacsonny vlik az anyagcserjk mrtke, fradtak lesznek, s cskken az erejk, nem beszlve arrl, hogy ez egyenesen vezet a tlslyhoz.
Kezdjk azzal, hogy a hatkony zsrvesztshez elszr is meg kell rtennk a zsr-anyagcsere biolgiai alapelveit, vagyis azt, hogy mitl s hogyan raktroz s veszt zsxt az emberi test. Ez a kulcs ahhoz, hogy megrtsk, a zsrszvet ms funkcikat is betlt, nem csak energit trol, ami a felgylsnek oka.
Mirt hzunk el? A zsrveszts biolgiai alapelve nagyon egyszer: Ha megszntetjk a zsrszvet funkcijt, megszabadulunk tle. Ha erre kpesek vagyunk, hihetetlen hatkonysggal lesznk kpesek megszabadulni a felesleges testzsrtl s ami mg fontosabb, kpesek lesznk sovnyak maradni anlkl, hogy visszaesnnk.
A zsrveszts egy olyan biolgiai folyamat eredmnyekpp jhet ltre, aminek sorn a szervezet rknyszerl, hogy feltrje az eltrolt zsrt s felszabadtsa a zsrsavakat a szervezet felhasznlsa szmra. Ugyanakkor, brmilyen egyszernek is hahgzk, a zsrgets csupn a zsr elgetsrl szl. Ahhoz, amit zsrgets- nek szoktunk ne- vezni, fleg a makacs zsrral kapcsolatban, elszr is az anyagcsere-problmkat kell megszntetni, amelyek zsrlerakdst okoznak. Ha nem vltoztatunk pldul a magas toxicitson, az inzulin rezisztencin, akkor a zsrtrolinkon sem fogunk tudni vltoztatni.
A test egy szablyoz mechanizmus rszeknt trol vagy pt le zsrt. Ez a mechanizmus hrom fontos kockzati tnyeztl vdi meg a szervezetet:
A ltfontossg szervekre veszlyes mrgek felgylstl. A lipidek s koleszterin felgylstl, ami inzulin rzketlensghez s cukorbajhoz vezethet. Az sztrogn cskken mennyisgtl (klnsen a nknl), ami szmos anyagcsere problmhoz vezetet, pldul a csonttmeg cskkenshez, az rzkels (lts, halls) problmihoz, valamint a szexulis teljestkpessg s a nemzkpessg cskkenshez. Msszval a zsr lerakdsa nem ms, mint a testnk ktsgbeesett ksrlete arra, hogy megvja magt a mrgektl, hogy megrizze az inzulin rzkenysgt s az sztrogn mennyisgt. gy teht, ha ezen problmkat meg tudjuk oldani, akkor megszabadultunk a zsrlerakds legfontosabb biolgiai okaitl s ezzel nagymrtkben felgyorsthatjuk a zsrvesztst.
Megszabadulni a zsr ltezsnek okaitl els pillantsra lehetetlennek tnik. Bizonyos mennyisg zsrre szksg van a tllshez, gy teljesen nem lehet megszabadulni tle. Ugyanakkor, ha megszntetjk a zsr ltnek okait, akkor kpesek lesznk a szksgesr cskkenteni a testnkben trolt zsr mennyisgt.
Ktfle zsr A zservezetben kt fajta zsrszvet ltezik, mindkettnek megvan a sajt rzkenysge a zsrbontsra, vagy a lipolzisre: Van a br alatti zsr s a szervezeten belli zsr.
A br alatt trolt zsr ltalban inzulin-rzkeny, vagyis ellenllbb a zsrgetsnek, mg a szervezeten belli zsr inzulin-rezisztensebb, gy jobban reagl az adrenlis zsrget-stimulcira mint a br alatt trolt zsr. A kt zsrszvet-tpus kiegyenslyozza egyms leptst.
Minl tbb zsigeri, bels zsrt trol a szervezetnk, annl tbb zsrsavat bocst ki s annl ellenllbb lesz a br alatti zsr. Mivel igen rzkeny az adrenlis stimulcira, aminek kvetkeztben zsrsvak jutnak a mjba, a szervezeten belli zsr nagyobb veszlyt jelent a szvbetegsgekre s a cukorbetegsgekre hajlamos emberekre. A nagy mennyisg zsigeri zsr s az azzal kapcsolatos zsrsavak a mj zsrosodst s hepatic hyperlipidemit s kvetkezskpp, inzulin rezisztancit okoz.
Azt is j tudni, hogy zsigeri zsr felgylsvel ltalban makacs zsrprnk is felgylnek a br alatt. Azrt, hogy a szervezeten belli zsr zsrsavkibocstst ellenslyozza, a br alatti zsr ltalban ellenllbb a zsrgetsnek.
Ksleltetett zsrveszts A zsrvesztssel kapcsolatban gyakori tveszme a ksleltetett zsrveszts jelensge. Akik szervezetben nagy mennyisg bels zsr van eltrolva, azok gyakrna nem tapasztalnak vltozst a br alatti zsr llomnyukban, brmennyit edzenek s brmilyen gondosan alaktjk is ki trendjket. Nekik elbb a bels zsrti kell megszabadulniuk, mieltt brmi vltozst tapasztalpnak a br alatti zsrjukban.
A testptknek s azoknak, akik a normlisnl is szlksabb testet akarnak, nagyon fontos felismerni, hogy minl tbb zsigeri zsr van a szervezetben, annl lassabban fog brmilyen zsrget program hatsa megmutatkozni.
A zsr s a tllsi mechanizmusok A kutatk szerint a zsr anyagcserjt olyan si biolgiai visszajelz mechanizmusok szablyozzk, amelyek segtenek az embernek tllni olyan extrm krlmnyeket, mint az hezs, a hideg, vagy a hossz s intenzv fizikai megprbltatsok. Azt is tudjuk, hogy a testzsr kpes mgvdena szervezetet az inzulin rzketlensg, a cukorbetegsg, a mreglerakds s a cskken sztrogn-szint kockzatatl. Az is kzismert, hogy a szervezetbe a krnikus tlevs vagy hezs hatsai ellen vdi magt azltal, hogy elre bele van programozva a zsrbonts s a zsrlerakds.
Mg ennl is fontosabb, hogy a tll mechanizmusokat folyamatosan szablyozza a szervezetnek a zsrfeldolgozsi s energiatermelsi kpessge. Minl hatkonyabban tudunk zsrt s energit felhasznlni, annl alacsonyabb lesz a koleszterin szint, a lipidek mennyisge s annl tbb zsrt lesznk kpesek elraktrozni. Msrszt minl kevsb kpes a szervezet energit csinlni a zsrbl, annl tbb lipid, koleszterin, s testzsr rakdik le a szervezetben.
Teht, a zsrfeldolgozs, felhasznls s az energiafelhasznls a kt legfontosabb tnyez a hatkony zsrgetsben.
Inzulin ellenlls Az inzulin ellenlls olyan anyagcsere-llapot, amit a lipidek s a koleszterin felgylse okoz a mjban s a vrben. A hyperlipidemia s az elzsrosodott mj cskkenti a zsr- s a glukzfelhasznlst, ami inzulin ellenllst okoz. Ahogy mr a fentiekben emltettk, a szervezet megprblja megvdeni magt az inzulin ellenllstl azltal, hogy nveli a zsr elraktrozst, hogy meggtolja a zsrsavak tovbbi felgylst a vrben, a mjban s ms szvetekben. Msazval, a zsrlerakds az a mechanizmus, ami megvdi a szervezetet az inzulin-ellenllstl s fordtva. Brmilyen ktsgbeejtnek is hangzik, a tlzott zsrlebonts, fleg a bels zsr lebontsa lipidekkel teltheti meg a vrt s a mjat, aminek ksznheten inzulin ellenlls kvetkezik be. gy minnl tbb zsigeri zsr van a szervezetben, annl valsznbb a makacs zsrprnk kialakulsa az inzulin-ellenllsnak ksznheten.
Mregtelentssel a zsrgetsrt Az inzulin ellenlls elleni harcon kvl fontos tennival mg, hogy megszabaduljunk a mrgektl. A zsr egy trol szerv, mgpedig a mrgek trolsa a f feladata, mert ezltal a ltfontossg szerveket vdi. Brmilyen olyan tevkenysg, ami eltvolitja a mrgeket a szervezetbl, eltvoltja a zsrlerakds egyik fontos indokt is. Msszval a mregtelents fogyaszt. A fentiekbl levonhat, hogy mik a zsrveszts si biolgiai alapelvei:
Megnvelt zsrfeldolgozs Megnvelt energiaforgalom Mregtelents
A sejt: egy zsrget kszlk A legtbb zsr a mitokondriumban tallhat. Minl tbb mitokondrilis enzim van, annl hatkonyabb lesz a zsrgets. Mivel az izom egy hatalmas trfogat szvet, gy felttelezhet, hogy az izmok sszettele kzvetlen hatssal van a zsrfelhasznlsra. gy tnik, bizonyos izomrost tpusok hatkonyabban kpesek zsrt getni, mint msok. A lassan sszehzd izomrostok hatkonyabban dolgozzk fel a zsrt mint a gyorsan sszehzd rostok, ami valsznleg a mitkondrumok koncentrcijnak tudhat be.
Szval, ahhoz, hogy jobban menjen a zsrgets, olyan klnleges edzsi stratgit kell kidolgozni, amely inkbb azokat az izmokat dolgozza meg, amelyek tbb zsrt kpesek zemanyagknt felhasznlni. A hossztv edzs, slyzs edzsekkel kombinlva a legjobbak.
Energiaforgalom Az energiaforgalom kifejezst a szervezet ltal felhasznlt sszes energira hasznljuk. A magas energiaforgalom magas anyagcsert jelent, vagyis nagymrtk energiafelhasznlst s nagy mennyisg elfogyasztott telt. A sejtek szintjn a magas energiaforgalom magas zemanyagfelhasznlst is jelent. Ha magas az energiaforgalom, a szervezet tbb sznhidrtot s zsrt is get, gy megelzi az inzulin ellenllst, a lipidek s a koleszterin felgylst a vrben s a szvetekben. Ezt az anyagcsere llapotot gy rhetjk el, ha edznk s pihennk, valamint a szervezetnkbe juttatunk minden szksges tpanyagot s kalrit.
Az alkalmanknti tlevs megnvelheti a szervezet alap anyagcseremrtkt, aminek ksznheten megn az energiaforga1om Ugyanakkor a tlevst koplalssal, ditval vltogassuk, nehogy elhzzunk!
Vltogatva a magas s az alacsony sznhidrt bevitel napokat, s a tlevses meg a ditzs napokat alacsony inzulin hatst s negatv energiaegyenslyt rhetnk el, mialatt a teljes anyagcsere mrtke nem esik le, gy hatkony zsrget llapotba hozhatjuk szervezetnket.
Fontos megjegyezni, hogy br a tledzs s az elgtelen tpllkozs tmenetileg slyvesztshez vezet, hoszsz tvon a belle fakad anyagcsere cskkens mgtbb zsr lerakdshoz vezet.
A zsrgets s a mrgek A mrgek eltvoltsnak leghatko nyabb termszetes mdszere a teljes bjt vagy a dita. Ha a lehet legkevesebbet esznk, a szervezetnek tbb energija lesz az ntisztulsra. Az emszts rengeteg olyan energit vesz el a szervezettl, ami a tbbi anyagcsere funkcira lenne hasznlhat, nem beszlve arrl, hogy minl kevesebb telt esznk, annl kevesebb mreg jut a szervezetbe. Ugyanakkor a hatkony mregtelents gyakran a vrben tallhat mregmennyisg megnvekedshez vezethet, ezrt fontos, hogy szervezetnket ilyenkor bsges antioxidnssal lssuk el.
Azt is fontos megjegyezni, hogy a zsrveszts ltal a toxinok, mrgek is elszabadulnak. Ebbl a szempontbl brmelyik tlz, rohamszer zsrget mdszer elvezethet oda, hogy a vrt elntik a mreganyagok, aminek ksznheten a szervezet pnikszeren zsrleraksba kezd, hogy felszvja a felszabadul mrgeket. Sokkal jobb fokozatosan megszabadulni a zsrtl, elkerlni a mrgezst s az abbl kvetkez elhzst.
Brmely anyagcsere folyamat, ami megnveli a toxicitst cskkenti a zsrgetst. A tartstszerek, rovarirtk, az alkohol s a krnikus szkrekeds mind nagymrtkben megnveli a szervezetben tallhat mrgek mennyisgt s meggtolhatja, hogy a mj mregtelentsen. Ezzel az llapottal ltalban megnvekedett sztrognaktivits s makacs zsrlerakds jr egytt.
L-karnitin Vannak, akikben azrt alakul ki inzulin-ellenlls, mert nincs a szervezetkben elegend az L-karnitin aminosavbl s a hozz kzel ll enzimekbl. Ha nincs elg a karnitinbl, akkor felgylhtnek a nem oxidlt zsrsavak, amelyek cskkentik z inzulin rzkenysget. A feldolgozott s egyszer cukrok tlzott fogyasztsa is negatv irnyba befolysolhatja az inzulin receptorok rzkenysgt, ami hyperinzulemihoz, vagy magas inzulinszinthez vezethet. A krnikus inzulin stimulci ami nem ms mint a gyakori sznhidrt fogyaszts, a nap vge fel nveli az ellenllst. Teht olyan karnitinben gazdag telek, mint a tojs s a hs fogyasztsa, illetve a tiszta L- karnitin szeds felgyorsthatjk a zsr- gets folyamatt. |