A bulimia tünetei sokban hasonlítanak az anorexia tüneteihez, a két kórkép gyakran kevert formában is észlelhető (bulimarexia). Ezt az anorexia bulimiás altípusának tartja a legújabb betegségosztályozási rendszer. Alaptünetek a falásrohamok, amelyekre a kontrollvesztés érzése jellemző, továbbá testsúlycsökkentő manipulációk (önhánytatás, hashajtózás, vízhajtózás, koplalás, testedzés), a testképzavarnak megfelelő állandó aggodalmaskodás a testsúly és alak miatt, valamint a tünetek bizonyos gyakorisága (legalább heti két falásroham). A bulimia minden tápláltsági állapotban megjelenhet, általában normális testsúllyal jár. A bulimiás tünetek gyakran rejtettek maradnak. Az epizódokat szénhidrát-preferencia jellemzi, néha éjszaka jelentkeznek: ekkor félálomszeru, disszociatív állapot lehet jellemző. Az epizód akár naponta többször is felléphet, több ezer kalória elfogyasztásával járhat, rövid ideig tart. A hányás során a gyomorsav a fogak belső felszínén zománceróziót okoz, ezért a rejtett zavar felismerésében a fogorvosok szerepe jelentős. A hányások vagy a vízhajtózás miatti kálium- és egyéb ionvesztés életveszélyes szívritmuszavarok vagy görcsös rosszullétek forrása lehet. A bulimiának az utóbbi évtizedben egyre gyakrabban jelenik meg egy altípusa, a multiimpulzív, vagy multiszimptomatikus bulimia. Ebben egyéb impulzuskontroll-zavarok is észlelhetők: alkohol-, drogfogyasztás, öngyilkossági kísérletek, önsebzések, kleptománia, promiszkuitás. Ez a forma személyiségzavarral jár. Minél több ilyen impulzuskontroll-zavarra utaló tünet áll fenn, annál rosszabb a prognózis. A BN szintén evészavar. Csakhogy ebben a helyzetben nem koplalásról van szó, sőt! Evésrohamok jellemzik ezt a fajta betegséget, méghozzá általában egy-két óra, vagy még kevesebb idő alatt elfogyasztott hatalmas mennyiségű étel. Ezután erős bűntudat jelentkezik és az ételtől való azonnali megszabadulás kényszere, amit hánytatással, hashajtókkal, koplalással old meg a beteg. Ezek a falásrohamok hetente többször is előfordulhatnak. A bulimiások sokszor napi 15-20 hashajtót is beszednek. Sajnos nem olyan könnyű észre venni, mint az anorexia nervosa-t, mert a bulimiások általában tartják a normális súlyt, teljes titok fedi hányásaikat és a hashajtózást. Ez a betegség is, mint az anorexia n., súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Hánytatás közben megsérülhet a nyelőcső, gyomorvérzés, hasnyálmirigy-gyulladás alakulhat ki, a vér és a szervezet pedig nem kapja meg a szükséges ásványanyagokat, nyomelemeket, vitaminokat.
Kezelés
Mindenképp orvosi segítségre van szüksége mindkét betegségben szenvedőnek (AN, BN). Vérvétellel derítik ki, felborult-e a tápanyagok egyensúlya, illetve fennáll-e a kiszáradás veszélye. Gyakran viselkedésterápiával is próbálják helyrehozni az étkezéshez, ételhez, valamint az önképhez való helytelen hozzáállást. Általában más betegség - pl. depresszió - is meghúzódik a háttérben, ezért pszichiáter segítségére is szükség van. A pszichiáter javasolhat családterápiát is, az egész család részvételével.
Tünetek
- falási rohamok, amit hánytatás, hashajtók, vízhajtók szedése, vagy koplalás követ
- kényszeres testedzés
- teljesítménycentrikusság
- az evéstől való félelem, majd egy nassolási roham, amely édességekből, sütikből, fagyiból áll
- szív- és érrendszeri zavarok
- az anorexiásokkal szemben ők nem titkolják az evéstől való félelmüket, de szégyenlik a rohamokat, illetve az azt követő "tisztulási" kényszert, mert úgy érzik, nem uraik önmaguknak
- egyidejűleg szenvedhetnek depresszióban, fóbiákban, pánikbetegségben
- jellemző lehet a drog, illetve az alkoholfogyasztás
- fogszuvasodás, általában látványos, mert a gyomorsav szétmarja a fogzománcot
|