A bulimia tnetei sokban hasonltanak az anorexia tneteihez, a kt krkp gyakran kevert formban is szlelhet (bulimarexia). Ezt az anorexia bulimis altpusnak tartja a legjabb betegsgosztlyozsi rendszer. Alaptnetek a falsrohamok, amelyekre a kontrollveszts rzse jellemz, tovbb testslycskkent manipulcik (nhnytats, hashajtzs, vzhajtzs, koplals, testedzs), a testkpzavarnak megfelel lland aggodalmaskods a testsly s alak miatt, valamint a tnetek bizonyos gyakorisga (legalbb heti kt falsroham). A bulimia minden tplltsgi llapotban megjelenhet, ltalban normlis testsllyal jr. A bulimis tnetek gyakran rejtettek maradnak. Az epizdokat sznhidrt-preferencia jellemzi, nha jszaka jelentkeznek: ekkor fllomszeru, disszociatv llapot lehet jellemz. Az epizd akr naponta tbbszr is fellphet, tbb ezer kalria elfogyasztsval jrhat, rvid ideig tart. A hnys sorn a gyomorsav a fogak bels felsznn zomncerzit okoz, ezrt a rejtett zavar felismersben a fogorvosok szerepe jelents. A hnysok vagy a vzhajtzs miatti klium- s egyb ionveszts letveszlyes szvritmuszavarok vagy grcss rosszulltek forrsa lehet. A buliminak az utbbi vtizedben egyre gyakrabban jelenik meg egy altpusa, a multiimpulzv, vagy multiszimptomatikus bulimia. Ebben egyb impulzuskontroll-zavarok is szlelhetk: alkohol-, drogfogyaszts, ngyilkossgi ksrletek, nsebzsek, kleptomnia, promiszkuits. Ez a forma szemlyisgzavarral jr. Minl tbb ilyen impulzuskontroll-zavarra utal tnet ll fenn, annl rosszabb a prognzis. A BN szintn evszavar. Csakhogy ebben a helyzetben nem koplalsrl van sz, st! Evsrohamok jellemzik ezt a fajta betegsget, mghozz ltalban egy-kt ra, vagy mg kevesebb id alatt elfogyasztott hatalmas mennyisg tel. Ezutn ers bntudat jelentkezik s az teltl val azonnali megszabaduls knyszere, amit hnytatssal, hashajtkkal, koplalssal old meg a beteg. Ezek a falsrohamok hetente tbbszr is elfordulhatnak. A bulimisok sokszor napi 15-20 hashajtt is beszednek. Sajnos nem olyan knny szre venni, mint az anorexia nervosa-t, mert a bulimisok ltalban tartjk a normlis slyt, teljes titok fedi hnysaikat s a hashajtzst. Ez a betegsg is, mint az anorexia n., slyos egszsggyi problmkhoz vezethet. Hnytats kzben megsrlhet a nyelcs, gyomorvrzs, hasnylmirigy-gyullads alakulhat ki, a vr s a szervezet pedig nem kapja meg a szksges svnyanyagokat, nyomelemeket, vitaminokat.
Kezels
Mindenkpp orvosi segtsgre van szksge mindkt betegsgben szenvednek (AN, BN). Vrvtellel dertik ki, felborult-e a tpanyagok egyenslya, illetve fennll-e a kiszrads veszlye. Gyakran viselkedsterpival is prbljk helyrehozni az tkezshez, telhez, valamint az nkphez val helytelen hozzllst. ltalban ms betegsg - pl. depresszi - is meghzdik a httrben, ezrt pszichiter segtsgre is szksg van. A pszichiter javasolhat csaldterpit is, az egsz csald rszvtelvel.
Tnetek
- falsi rohamok, amit hnytats, hashajtk, vzhajtk szedse, vagy koplals kvet
- knyszeres testedzs
- teljestmnycentrikussg
- az evstl val flelem, majd egy nassolsi roham, amely dessgekbl, stikbl, fagyibl ll
- szv- s rrendszeri zavarok
- az anorexisokkal szemben k nem titkoljk az evstl val flelmket, de szgyenlik a rohamokat, illetve az azt kvet "tisztulsi" knyszert, mert gy rzik, nem uraik nmaguknak
- egyidejleg szenvedhetnek depressziban, fbikban, pnikbetegsgben
- jellemz lehet a drog, illetve az alkoholfogyaszts
- fogszuvasods, ltalban ltvnyos, mert a gyomorsav sztmarja a fogzomncot
|