Veszélyes fogyókúrák
Összeszedtük a világsztárok legveszélyesebb diétáit. A hirtelen fogyás veszélyes: a szervezet védekezni kezd, lelassítja az alapanyagcserét. Így hiába eszünk kevesebbet, több hasznosul belőle. Napi 800 kalória alatti étrend ioneltolódáshoz vezethet, amely szívritmuszavart válthat ki.
Zóna-diéta – Időigényes és drága
A szénhidrátok, zsírok, és fehérjék 40:30:30 arányán, illetve az inzulin-szint egy adott „zónában” tartásán alapul ez a diéta. Ennek következtében felgyorsítja a zsírégetési folyamatot. A diéta nem zárja ki a szénhidrátokat, de főleg a zöldségekben és gyümölcsökben található alacsony glikémiás indexű szénhidrátok fogyasztását engedi. A keményítőben gazdag kenyeret és tésztát kiveszi az étrendből.
Hátránya: Nem ritka, hogy hízás indul el a kezdeti fogyás után. Sokaknak nehéz ezt a diétát megtartani, mert életritmusukba nem igazán illeszthető be. Elfoglalt emberek nem is nagyon vágnak bele. A Zóna-diéta gyakran javasol drága élelmiszereket, így nem mindenki engedheti meg magának. A legtöbb gyakorló Zóna-diétázó panaszkodik arra, hogy a sok időt és energiát emészt fel az étrend megtervezése (adagok, arányok), a kalóriák kiszámítása. Talán csak azoknak jó, akik a gabonákra és az élesztőre allergiásak, mivel ezeket el kell hagyni az étrendből. Hollywood diéta – Koleszterinben gazdag étrend
A 30-as évek években találták ki a film dívái számára a gyors fogyás érdekében. A diéta alapja naponta három-hat tojás, valamint sovány húsok, hal és szója fogyasztása. A szénhidrátokat mellőzi a diéta, ráadásul összesen csak napi 7-800 kalória bevitelét engedélyezi.
Hátránya: Mivel a szervezet energia-felvétele drasztikusan csökken, törvényszerűen anyagcsere-lassulás következik be, és az először meglóduló fogyás hamar leáll. Nagy hátránya az étrendnek, hogy koleszterinben rendkívül gazdag, így kifejezetten káros a szív és érrendszer szempontjából. Gyakorlatilag masszív érelmeszesedést okoz. A csökkentett kalóriabevitel miatt gyakori a fáradékonyság, a rosthiány miatt jellemző a székrekedés.
Lédiéták: |
- Cseresznyeszártea-diéta Ha valaki csak ezt issza, komolyan árthat egészségének. - Sörkúra Napi 2-2,5 l sör. Legfeljebb egy napig betartható. Nem igazán fogyókúrás ital, ha a régi reklámra gondolunk: „a sör folyékony kenyér”. - Bor- és kenyérkúra Napi 8 dl száraz bor és egy zsemle. Legfeljebb egy napig alkalmazható mellékhatások nélkül. Ha például másnap bele akar férni ünnepi ruhájába. E szélsőséges diéták mindegyike fehérje-, szénhidrát-, vas-, vitamin- és rosthiányos állapotot okoz. | | Testkontroll diéta – Sok a sav
Lényege, hogy a különböző ételeket nem szabad keverni, mert azok erjedni kezdenek, és különböző mérgeket képeznek a szervezetben. Nem az a lényeg, hogy mit eszünk, hanem: mit mivel kombinálunk egy étkezésen belül. A diéta szerint délelőtt gyümölcsöt, délután csak zöldséget szabad enni, és csupán este „szerepelhet” a tányéron keményítő vagy fehérje tartalmú étel.
Hátránya: Igen kevés benne a kalcium, a cink, a vas, a B-12 és a D-vitamin. Akár komoly hiányállapothoz is vezethet. Ráadásul nagyon bonyolultak a szabályai, amelyeket különböző táblázatok és mintadiéták egészítenek ki. Az emberek jelentős részénél a sok zöldség és gyümölcs gyomorsav felszaporodást eredményezhet. Zöldség diéta – Fehérjében és zsírban szegény
A zöldségfogyasztáson alapuló fogyókúra teljesen száműzi az étrendből a húsokat, tejtermékeket, zsírokat, pékárukat. Tulajdonképpen egyfajta vegetáriánus étrendet diktál.
Hátrányai: Igaz, általában hatékony a fogyást tekintve, ám a fehérjék hiánya káros lehet a szervezetre! A hüvelyesekben, gabonacsírákban van ugyan fehérje, de nem fogyaszt belőlük annyit a zöldség-diétázó, hogy szervezete fehérjeigényét teljesen kielégítse. A zsírok, olajok hiánya is komoly gondot okozhat. Hiába visz be ugyanis zöldségekkel vitaminokat a szervezetébe, a zsírban oldódóak nem tudnak felszívódni. Déli-parti diéta
Ez is száműzi a szénhidrátok jó részét az étrendből. Csak az ún. „jó”, azaz alacsony glikémiás indexű szénhidrátokat engedi fogyasztani. Ezeket főleg a teljes kiőrlésű pékáruk, gyümölcsök és zöldségek révén biztosítja. Hangsúlyozza ugyanakkor a telítetlen zsírsavak szerepeltetését az étrendben. A diéta három fázisból áll. Egy kéthetes, tiltó, szigorú periódus indítja el a fogyást, majd egy hosszú, enyhébb második fázis, végül a harmadik fázis együttesen új életmódot diktál.
Hátrányai: Szénhidrátokat kedvelő és azokat korábban gyakran fogyasztó emberek nehezen tudják követni. Ha mégis, nagy akaraterőt igényel részükről a betartása. A diéta elég drága és időrabló. Ha valaki „bűnözik” és elkezd hízni, ismét az első, rendkívül szigorú fázishoz kell visszatérnie.
Gyors diéták |
Ezeket megalkotóik is csak rövid távra javasolják. Sajnos némelyik diéta még egy-két hét alatt is képes egészségügyi problémákat okozni. Ha pedig valaki hosszú távon követi az ilyen étrendet, akár életét is kockára teheti. - Túródiéta: Csak túró, gyümölcsök és fűszerek fogyaszthatók. Hosszú távon nem tartható, mert a húsok teljes mellőzése miatt vashiány, ezáltal vérszegénység léphet fel. - Káposztaleves diéta Korlátlanul lehet káposztalevest fogyasztani, egyébként pedig kifejezetten kalóriaszegény ételeket szabad – naponta egyszer! – enni. A sok káposztafogyasztás irritálhatja az epét, puffadást, székrekedést okozhat, ráadásul meglehetősen egyoldalú. - Eperdiéta: Korlátlan eperfogyasztást engedélyez, és tejszínhabot. Magyarországon az eper csak rövid ideig hozzáférhető, és soha nem olcsó. Egy idő után ez a finom gyümölcs is unalmassá válhat. A diéta állati zsírokban nagyon gazdag, ugyanakkor fehérjében szegény. Mivel a tejszínhab valódi koleszterinbomba, veszélyes az erekre nézve, a fehérjehiány pedig súlyos szívpanaszokhoz vezethet. - Grépfrút-diéta Minden étkezés előtt fél grépfrútot kell megenni. Azért ajánlják, mert a gyümölcsben olyan enzim található, amely közvetve fokozza a zsírbontást. Ha valaki egyébként sokat eszik, egyáltalán nem segít. Ráadásul tudományosan még nem bizonyították hatékonyságát. | | | |