Ezért ajánlatos kerülni a sütemények, kekszek, pizza, tésztafélék, cereáliák, fehér kenyér, burgonya, rizs, ropi, tehéntej és zsíros ételek fogyasztását. Helyette döntően fehérjében dús és zöldségfélékben bővelkedő étrendet kell választani.
Nehéz követni az utasításokat, ha valaki vegetáriánus, és az adott diétát lehetetlen betartania. Az biztosan elmondható, hogy el lehet kerülni a finomított cukrot és lisztet tartalmazó ételeket, de nem biztos, hogy adott esetben ezt megfelelő más élelmiszerekkel helyettesíteni lehet. Viszont mindenképpen sok zöldséget, salátafélét kell szerepeltetni az étrendben. A legtöbb megfelelő diéta rostos ételeket ír elő, így könnyű követni anélkül is, hogy számlálni kellene a kalóriákat.
Tanácsos minden főétkezéshez többletként még friss zöldséget hozzáadni. Olykor helyettesíthető egy-egy fehérjedús húsétel csupán barna rizsből vagy salátával fogyasztott tésztából álló fogással. Az étkezések között nagyon sok vizet kell inni. A fehérje magas szintje megterhelheti a vesét, így a fehérjedús diétát kerülniük kell a vesebetegeknek és a terhes nőknek. Természetesen a cukorbetegek is csak szigorú orvosi ellenőrzés mellett diétázhatnak.
A fogyni kívánóknak vércukorszintjüket egyenletesen kell tartaniuk, a zsírégetés pedig előfeltétele a súlycsökkenésnek. Alapszabály, hogy semmiből sem szabad sokat enni és rendszeresen kell mozogni. Így azon túl, hogy a testsúly a kívánt mértékű marad – gyakran kifejezett diéta nélkül is –, számos betegség is elkerülhető.
A legfontosabb betartandó dolog: kerülni kell a szélsőségeket. Helyette a mértékletesség és a változatosság legyen a jelszó.
• Soha ne hagyja ki a reggelit!
• Az ebéd és a vacsora sok nyers zöldséget, zsiradék nélkül készített szárnyast, szójafehérjét, halat, héjában főtt burgonyát, barna rizst tartalmazzon.
• Legalább kétfajta friss zöldséggel és salátával minden étkezését toldja meg. Fogyasszon friss gyümölcsöt a délelőtti és a délutáni időszak közepe táján.
• A "nassolás" vegyes gyümölcssalátából, szárított gyümölcsökből, magvakból álljon.
• Olajjal, lehetőleg olívaolajjal főzzön.
• Kerülje a mélyfagyasztott és általában a túl cukros, zsíros ételeket.
• Mindig olvassa el az élelmiszerek tájékoztatóját: ne legyen bennük tartósítószer. Azért keverheti a frissen főzött ételeket a félig kész termékekből előállított fogásokkal, hiszen az idő is drága, így hamarabb befejezheti a főzést.
• Ha érzékeny a tehéntejből készült termékekre, válasszon kecske- és juhsajtot vagy egyéb ilyen tejterméket.
A kiegyensúlyozott étkezési szokások a sarokkövei az egészségnek. Ha mégis kifejezetten valamilyen diétát akar követni, akkor azt a leírtak alapján, minden szélsőség nélkül tegye. Legyen kétkedő minden olyan diétával szemben, mely csodákat vagy azonnali, jelentős súlycsökkenést ígér. Ehelyett konzultáljon a helyes étkezéssel foglalkozó szakemberrel. Ô bizonyára megnyugtató módon betartható, mérsékelt diétát fog ajánlani, figyelembe véve az egyéni adottságait.