Csülkös bableves, szárazbabfőzelék füstölt oldalassal stb. A bab hazánk gasztronómiai hagyományai alapján a nehéz egytálételek hozzávalója. Más országok séfjei azonban sokkal fantáziadúsabbak, ha babból vagy babbal készült ételekről van szó. Ízelítőül most megosztunk Önökkel néhány ínycsiklandóan finom, ám a magyaros ízek kedvelőinek újdonságszámba menő babos ételreceptet...
A bab – vagy más néven paszuly – eredetileg Mexikóból származik. Közép- és Dél-Amerikában sok családnak ma is a legfőbb fehérjeforrást jelenti. Az elmúlt évszázadokban termesztése és fogyasztása elterjedt az egész világon. A szülőföldről kiinduló „nagy utazás”, az adott terület éghajlatához való alkalmazkodás, valamint a növénynemesítés számos babféle megszületését eredményezte. Így vannak érett magjukért termesztett szárazbabfajták, fejtett babok, illetve újabb keletű, zsenge hüvelyéért termesztett, különféle zöldbabok. Ezek közül hazánkban a sárga hüvelyű vajbab a legkedveltebb.
Babos-hatóanyagok
A babok terápiás hatása elsősorban gazdag nukleinsav- és fehérjetartalmuknak köszönhető. A nukleinsavak beleinkben nukleotidokká hasadnak, és így jutnak el véráramunk útján testünk minden „szegletébe”. Hatásukra sejtjeink megújulnak, regenerálódnak, de úgy is fogalmazhatunk, hogy megfiatalodnak! A bab erényei közé tartozik gazdag – elsősorban a nők számára fontos – vitálanyag-tartalma. Így például sok vas, folsav és B1-vitamin is található benne. És most nézzük, hogy ez az egészséges ételnek számító hüvelyes hányféle módon kerülhet a tányérunkra!
Zsályás fehérbableves
• Hozzávalók: 35 dkg burgonya, fél kiló nagy szemű fehérbab, esetleg konzerv, 1 fej vöröshagyma, 1-2 gerezd fokhagyma, ž l zöldségleves, 1 dl tej, 1 babérlevél, só, őrölt bors, 1 kávéskanál reszelt citromhéj, 6-8 zsályalevél. • Elkészítése: a burgonyát kockákra vágjuk, a babot lecsepegtetjük. Az apróra vágott vöröshagymát, a fokhagymát, a babot, a burgonyát a tejjel és a babérlevéllel együtt a levesben 10 percig együtt főzzük. A babból 2 evőkanállal tegyünk félre. A babérlevelet kivéve átpasszírozzuk a zöldségeket, sóval, borssal, citromhéjjal ízesítjük. A levest az apróra vágott zsályalevelekkel és a félretett babbal díszítve tálaljuk.
Olasz bableves
• Hozzávalók: 50 dkg zöldbab (lehet mélyhűtött is), só, 50 dkg fehérbab (lehet konzerv is), fél csokor bazsalikom, 1 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál olívaolaj, 1 l híg paradicsomleves, bors • Elkészítése: a zöldbabot sós vízben körülbelül 7 percig főzzük, majd lecsepegtetjük. A fehérbabot előző este beáztatjuk, majd megfőzzük – ha konzerv, leöntjük róla a levet, és lecsepegtetjük. A felaprított fokhagymát forró olajban megpároljuk, hozzáadjuk a kétféle babot és a bazsalikom leveleit. Felengedjük a paradicsomlevessel, és rövid ideig forraljuk. Sóval, borssal ízesítjük.
Zöldbab petrezselyemszósszal
• Hozzávalók: 2 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál vaj vagy margarin, 3 dl tej, ź l zöldségleves, 10 dkg tejszínes krémsajt, 2-3 evőkanál liszt, só, bors, szerecsendió, 1 csokor petrezselyem, 1 kg zöldbab • Elkészítése: a megtisztított, szeletekre vágott vöröshagymát és fokhagymát forró olajban üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a tejet, a zöldséglevest, a sajtot és felforraljuk. Lisztet keverünk bele, és addig főzzük, míg a mártás besűrűsödik. Sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük. A megtisztított zöldbabot ferdén kb. 5 cm-es darabokra vágjuk. Forró, sós vízben 6-8 percig főzzük, majd leöblítjük, és lecsepegtetjük. Beletesszük a petrezselyemmel elkevert fehérmártásba, és újra felmelegítjük. Pirított burgonya illik hozzá.
Babos tönkölybúza-felfújt
• Hozzávalók: 20 dkg tönkölybúza, 4 dl zöldségleves, 50 dkg zöldbab (lehet mélyhűtött is), só, 30 dkg paradicsom, 1 fej vöröshagyma, fél csokor borsfű, bors, 4 tojás, 5 dkg reszelt parmezán sajt • Elkészítése: a tönkölybúzát a levesben felforraljuk, kis lángon 60 percig főzzük, majd a tűzről levéve állni hagyjuk. A félbevágott zöldbabot sós vízben 10 percig főzzük, majd lecsepegtetjük. A leforrázott paradicsom héját lehúzzuk, kockákra vágjuk. A borsfű leveleit letépkedjük, a hagymát felaprítjuk. A babot, paradicsomot és a hagymát, valamint a borsfű felét elkeverjük a tönkölybúzával. A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A tojássárgáját összekeverjük a sajttal, és a masszához adjuk. A tojásfehérjét csipetnyi sóval kemény habbá verjük, és óvatosan beleforgatjuk a felfújtba. Hőálló tálba tesszük, és körülbelül 45 percig sütjük. A maradék borsfűvel megszórva tálaljuk.
Fűszeres babkása
• Hozzávalók: 40 dkg száraz tarkabab, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 kávéskanál olvasztott vaj, 1 piros chilipaprika, jódozott só, frissen őrölt bors, 8 dkg juhsajt, 4 paradicsom, 1 salátauborka, fél csomag friss koriander • Elkészítése: a babot éjszakára beáztatjuk, majd lecsepegtetjük. A finomra vágott vörös- és fokhagymát az olvasztott vajban megpároljuk, hozzáadjuk a babot, felöntjük vízzel, úgy, hogy épp elfedje. Felforraljuk, majd kis lángon körülbelül másfél óráig főzzük. (Vigyázzunk arra, hogy a bab megpuhuljon, de ne essen szét!) A félbevágott, kimagozott chilipaprikát felaprítjuk. A babot sóval, borssal és a chilivel fűszerezzük, majd botmixerrel összeturmixoljuk. A maradék felforrósított vajba beletesszük a babkását, és 10 percig sütjük. Még egyszer sózzuk, borsozzuk. A sajtot feldaraboljuk, a paradicsomot 8 gerezdre vágjuk, az uborkát felszeleteljük. A babkását ezekkel kínáljuk. Tálaláskor megszórjuk korianderlevéllel. Mexikói kukorica-tortilla-chipset vagy pirítóst adunk hozzá.
Zöldbab zsályás gnocchival
• Hozzávalók: 50 dkg zöldbab (lehet mélyhűtött is), só, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 szál friss zsálya, 4 evőkanál olívaolaj, 50 dkg gnocchi, 2 paradicsom, bors • Elkészítése: a darabokra vágott zöldbabot sós vízben körülbelül 8 percig főzzük, majd lecsepegtetjük. 3 evőkanál olívaolajat felforrósítunk egy serpenyőben, és megpirítjuk benne a gnocchit. Hozzáadjuk a zsályaleveleket, a felaprított vörös- és fokhagymát. A maradék olajban kicsit megforgatjuk a darabokra vágott paradicsomot és a babot, majd elkeverjük a gnocchival, sóval, borssal ízesítjük.
Babsaláta paradicsommal és avokádóval
• Hozzávalók: 50 dkg zöldbab (lehet mélyhűtött is), só, 50 dkg szendvicsparadicsom, 1 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 4 evőkanál ecet, bors, cukor, 8 evőkanál olaj, 1 csomag újhagyma, 1 avokádó, fél csokor bazsalikom • Elkészítése: a zöldbabot félbevágva sós vízben 15 percig főzzük, leöblítjük, lecsepegtetjük. A leforrázott paradicsom héját lehúzzuk, és felszeleteljük. A kockákra vágott vörös- és fokhagymát elkeverjük az ecettel, sóval, borssal, cukorral ízesítjük. Beleforgatjuk a babot és a paradicsomot, majd 3 órára a hűtőszekrénybe tesszük. Az újhagymát karikákra vágjuk, a meghámozott és kimagozott avokádót feldaraboljuk. Mindkettőt a salátához keverjük. Bazsalikomlevéllel megszórva tálaljuk.
Jó tudni! A bab esetenként puffadást, máskor hasmenést okozhat, főleg azoknak, akiknek a szervezetéből hiányzik a galaktózt bontó enzim. A kellemetlen mellékhatásokat csökkenthetjük, illetve elkerülhetjük, ha a száraz babot megmossuk, lecsöpögtetjük, majd leöntjük forrásban lévő vízzel. Ezután hagyjuk még 4 óráig ázni, amíg megpuhul. Utána öntsük le róla a vizet, és új vízben főzzük meg! A tapasztalatok szerint, ha valaki egyre gyakrabban fogyaszt babot, egyre könnyebben tudja azt megemészteni.
A bab gyógyhatásai • segít máj-, vese- és húgyhólyagbajokban • sejtfiatalító hatású • serkenti a sejtek fehérje-anyagcseréjét • fokozza az életerőt • enyhíti az emésztési zavarokat • elősegíti a víz kiürülését • erősíti a szívműködést, a vérkeringést |