Az év első néhány hónapja ideális időszak arra, hogy testileg-lelkileg megújulj, és kisöpörd szervezetedből a felgyülemlett méreganyagokat. Ha nem érzel magadban erőt a hosszas böjtöléshez, tarts egy-két tisztítónapot.
Tavasszal népszerűek a szervezett böjtkúrák, amelyek megszabadítanak a testben felgyülemlett salakanyagoktól és néhány kilótól is. A szóban forgó salak- vagy méreganyagok olyan táplálékmaradványok és anyagcsere-végtermékek, amelyek lerakódnak a szövetekben, mert nem választhatók ki. A mértéktelen evés, a stressz, az alkoholfogyasztás és a dohányzás mind-mind nyomot hagy a szervezetben.
Bizonyított tény, hogy összenergiánk 20 százalékát fordítjuk az elfogyasztott táplálék feldolgozására. Kiválasztó szerveink a nap 24 órájában teljes hatásfokkal működnek. Ha időről időre pihenőt engedélyezünk nekik, sokat teszünk azért, hogy megőrizzük egészségüket.
Egy egyhetes böjt vagy néhány tehermentesítő nap nem egyenlő az önsanyargatással és az éhezéssel. A frissen préselt gyümölcs- és zöldségleveknek, magvaknak, illetve gyógyteáknak köszönhetően testünk ilyenkor is hozzájut a létfontosságú vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz. A méregtelenítés abban is segít, hogy fogékonyabbak legyünk szervezetünk jelzései iránt.
Méregteszt Ha még mindig nem vagy róla meggyőződve, hogy szükséged van egy tisztítónapra, végezd el az alábbi tesztet! Válaszolj igennel vagy nemmel a kérdésekre! - Városban laksz? - Irodában dolgozol? - Rendszeresen utazol tömegközlekedéssel? - Rendszeresen használsz mobiltelefont vagy számítógépet? - Dohányzol? - Gyakran iszol alkoholt? - Ülőmunkát végzel, és nem sportolsz? - Rendszeresen szedsz valamilyen gyógyszert? - Egy év alatt átlagosan háromnál több alkalommal betegszel meg? - Mindennap iszol kávét vagy szénsavas üdítőt? - Rendszeresen használsz fehér cukrot és sót? - Vásárlásnál a késztermékeket részesíted előnyben? Ha több mint 5 kérdésre válaszoltál igennel, valószínűleg egy rakás méreg van a szervezetedben. Minél hamarabb vágj bele egy rövid, egynapos kúrába! | |
Tisztítónap lépésről lépésre
7.00 - Meleg, citromos víz Facsarj egy pohár langyos vízbe ízlés szerint friss citromlevet. Ez a belekbe jutva segít a nagytakarítás megkezdésében. 7.30 - Lenmag Előző este áztass egy evőkanál biolenmagot egy csésze forrásban lévő vízbe, és ennek levét idd meg másnap reggel. 8.00 - Reggeli Válassz az alábbi gyümölcsök közül: alma, körte, ananász, papaja, szőlő. Annyit egyél, amennyi jólesik, de csak egy fajtát. 9.30 - Teaszünet Igyál meg egy-két csésze csalán-, kamilla- vagy zsályateát.
12.30 - Ebéd Válassz a következők közül: 1 adag nyers zöldsaláta csírával, vagy 1 adag nyers savanyú káposzta, vagy 1 marék köles, esetleg rizs megfőzve, kaporral vagy metélőhagymával tálalva. 14.00 - Teaszünet Ismét megihatsz egy csészével a fenti gyógyteákból. 14.30 - Zöldséglé-szünet Frissel préselt zöldséglé répából, uborkából vagy céklából. 15.30 - Nassolás Rágcsálj el egy marék napraforgómagot, tökmagot vagy egy adag savanyú káposztát. 16 - Zöldségturmix 6 répát, 1 avokádót, 10 bazsalikomlevelet, 1 almát és 1 ciromkarikát turmixolj össze és idd meg.
17.30 - Vacsora Egy adag nyers zöldsaláta egy maréknyi csírával. 18.30 - Káliumos erőleves 2 nagy krumpli, 2 répa, 1 cékla, 4 zellerszár és egy kis petrezselyem felhasználásával készíts levest. Szűrd le, és a levét kortyold el. 19.30 - Citromos melegvíz-szünet Facsarj friss citromlevet egy csésze meleg vagy forró vízbe, és idd meg. 21 - Késő esti nassolás Lefekvés előtt még majszolhatsz egy kis salátát vagy zellerszárat. Lehetőleg feküdj le korán. |