A testtmeg cskkentst segt gygynvnyek
A kisebb-nagyobb mrtk testtmegfelesleg s az elhzs sokaknak okoz kzrzeti zavarokat, lelki s testi gytrelmeket. Az elhzs okai sokflk lehetnek, kzlk a mennyisgben s minsgben helytelen tpllkozst, illetve a mozgshinyt a leggyakoribbak kz soroljk. A testtmeg karbantartsra, a slyfelesleg kialakulsnak megelzsre, valamint a kros elhzs s az azt ksr betegsgek kezelsre szmos gygynvnyt, illetve azok hatanyagait tartalmaz ksztmnyt ajnlanak. Az elssorban vizelethajt, szkletrendez/hashajt, emsztsjavt, tvgycskkent, tovbb a zsrgets folyamatt felgyorst gygynvnyek, illetve nvnyi ksztmnyek alkalmasak arra, hogy lland rszv vljanak a szakorvos ltal sszelltott kezelsi programoknak: a fogykrs s salaktalant, valamint a fitnesz- s lbjtkraprogramoknak. E ksztmnyek nemcsak az anyagcsere-folyamatokra hathatnak kedvezen, hanem elsegthetik a szervezetben felhalmozdott kros anyagcseretermkek kirlst, radsul javthatjk a kzrzetet is.
A legtbben azrt isznak pldul kora tavasszal fogyaszt s/vagy mregtelent hats gygytet, hogy a tlen felszedett kilktl megszabaduljanak s szervezetk felfrissljn. Ha a gygyteakra mellett cskkentjk az energiafelvtelt, s a zsros s nehz telekkel szemben elnyben rszestjk a zldsgeket s a gymlcsket, illetve fokozzuk a testmozgst (hetente tbb alkalommal tornzunk, kocogunk, kirndulunk, kerkprozunk vagy szunk), viszonylag knnyen megszabadulhatunk a nhny kilogrammos testtmegfeleslegtl. A ksrletek szerint az tkezsek eltt gymlcslvel vagy gygytekkal bevett n. szklettmeget nvel, rtalmatlan nvnyi hashajtk (pl. lenmag, bolhafmag) duzzadkpessgknek ksznheten teltsgrzetet keltenek, ezltal enyhn cskkentik az tvgyat, ezrt a fogykraprogramok sszelltsakor rdemes e ksrleti eredmnyeket is figyelembe venni. A rendszeres testmozgs s a megfelel dita mellett fogyasztott salaktalant gygytek, illetve gygynvnytartalm ksztmnyek nem csak a rendes testtmeg fenntartsban vagy a kisebb testtmegfeleslegek megszntetsben lehetnek a segtsgnkre. Alkalmazhatk trendi kiegsztknt s terpis ksztmnyek formjban is az elhzs kvetkezmnyeknt fellp betegsgek (pldul magas vrnyoms, epebntalmak, az immunrendszer cskkent vdekezkpessge, rkos betegsgek, eml-, mh-, bl-, vesebetegsgek), valamint bizonyos mozgsszervi bntalmak (pl. sokzleti gyullads) megelzsre s/vagy kiegszt kezelsre. Ehhez azonban ajnlatos szakorvos s/vagy fitoterpis szakember tancsait ignybe venni.
A fogykrt segt gygytekban s ksztmnyekben lev vizelethajt nvnyi rszeknek elssorban a kros anyagcseretermkek eltvoltsban van szerepk, de svnyianyag-forrsknt is figyelmet rdemelnek (ilyen pldul az aranyvessz, a csalnlevl, a zsurllevl, a lestyngykr, a gyermeklncfgykr vagy a kukorica bibeszla). Mellettk fontosak a mj mkdsre (is) kedvezn hat, az epetermelst s -kivlasztst fokoz nvnyi rszek (pl. mriatvismag, articskalevl, gyermeklncfgykr, fekete retek), a szkletrendez vagy hashajt gygyteaalkotk (pl. kknyvirg, bodzavirg, kutyabengekreg, szennalevl), valamint az emsztst segt enzimek (papain, bromelain) s nvnyi rszek (pl. kmnymag, deskmnymag, nizsmag). A fogyaszt hats, fogykrt segt ksztmnyeknek gyakran alkotrszei az antrakinon-szrmazkokat tartalmaz nvnyi hashajtk (pl. szennalevl s -terms, kutyabengekreg, rebarbaragykr), ezeknek a hosszabb idn - hnapokon - keresztl val fogyasztsa azonban a kedveztlen mellkhatsok miatt nem ajnlatos!
A gygytek s fogykrs ksztmnyek sszelltsakor az emltett nvnyek/nvnyi rszek mellett fontos szerepk van azoknak a nvnyi alkotrszeknek is, amelyek nagyobb mennyisgben tartalmaznak vitaminokat s svnyi anyagokat (pl. csipkebogy, hibiszkuszvirg, mattealevl), hiszen cskkentett energiafelvtel s a kivlaszts fokozsa esetn n a vitamin- s svnyianyag-fogyaszts jelentsge. Az eurpai fitoterpiban elterjedt fogyasztst segt gygynvnyek mellett egyb nvnyek is figyelmet rdemelnek. Bizonyos vizsglatok szerint a zld tea fogyasztsa felgyorstja a zsrgets folyamatt, s ezzel cskkenti a testtmeget. Az jurvdikus gygyszat elvei szerint sszelltott zsrget hats, trendkiegszt ksztmnyek egyik fontos alkotrsze egy narancsmret, tkfle nvny, a Garcinia cambogia gymlcsnek hjkrge, illetve annak kivonata. A hjkreg legfontosabb hatanyaga a hidroxi-citromsav (HCA). A HCA fontosabb tulajdonsgai: cskkenti az elraktrozott zsr mennyisgt, fokozza a glikogn szintzist, cskkenti az tvgyat, nveli az elfogyasztott tpanyagok - fknt a zsrok - metabolizmust, gtolja a tlzott mrtkben felvett sznhidrtok koleszterinn val talaktst. A Kzp- s Dl-India trpusi erdeiben honos Gymnema sylvestre cskkenti a sznhidrt utni hsget, ennek ksznheten segti a fogyst, pontosabban a felesleges energiafelvtelt. Bizonyos barnamoszatok (pl. Laminaria-, Macrocystis- s Nereocystis-fajok) fogyasztst pedig abban az esetben tartjk eredmnyesnek, ha az elhzs htterben cskkent pajzsmirigymkds hzdik meg.
A felsorolt nhny plda azt mutatja: a gygynvnyeknek s hatanyagaiknak, illetve a bellk ellltott ksztmnyeknek szerepk lehet az elhzs megelzsben, az elhzs s a miatta kialakul betegsgek kiegszt kezelsben, azt azonban szem eltt kell tartani, hogy fogyasztsukat letmdvltst is clz kezelsi stratgiba kell bepteni, mert egymagukban nem vrhatunk tlk csodkat.
Dr. Babulka Pter
|