Változik a világ. Az új évezred testkultúrája szelíd. A jelszó, azt csináld, ami jólesik, sétálj, lazíts. Egész évben dolgozol, hajtasz, tele stresszel az életed, ezért, ha jót akarsz, szakíts időt magadra, pihenj, kényeztesd el magad.
A gyógyszerek piacán az antibiotikumok helyett egyre népszerűbbek a homeopátiás szerek. A műtrágyán hizlalt, agyonvegyszerezett növények helyett divatba jöttek a bioélelmiszerek. A nonstopok helyére reformboltok költöztek.
Virágkorukat élik a szelíd gyógymódok, a természetes anyagok és illatszerek. Talán az egyre gyorsuló életünk, az egyre keményebb verseny ellensúlyozásaként történik mindez. A wellnessipar szolgáltatásai a legújabb divatot követik. A test- és arcpakolások alapanyaga gabonából, kecsketejből, gyógynövényekből és algából készül. Az emberi kéz érintése, a különböző masszázsok egyre fontosabb szerepet kapnak. Az új tornák célja sem az izmok sanyargatása. Az egész iparág jelszava, érezd jól magad.
Izzadsz, de nincs meleged
A szaunát a közép-amerikai indiánok, maják, aztékok használták először. A törzsek papjai izzasztással gyógyították a betegeket, de a nép testedzésre is igénybe vette az agyagtéglából épített speciális fürdőt. A gőzt úgy állították elő, hogy egy máglyán feltüzelt kőre hideg vizet öntöttek. A hőfejlesztő technikát Európában is felfedezték. Az 1936-os olimpián a finn sportolók az eredményes szereplés zálogának a szaunázást tartották, ezért szálláshelyükön felépíttettek egy gőzkabint.
Az eset felkeltette az érdeklődést, orvosok kezdték vizsgálni a szaunázás hatásait. Rájöttek, hogy a szauna segíti megszabadítani szervezetünket a salakanyagoktól. A közel százfokos, száraz melegben javulnak az anyagcsere-folyamatok, fokozódik a szervezet vérellátása. Rendszeres szaunázással elejét vehetjük a légúti megbetegedéseknek. A szauna azonban nem ajánlható mindenkinek, mivel megterheli a szívet és az érrendszert. Keringési betegségekben szenvedők és azok, akiknek magas a vérnyomásuk, bármilyen szívrendellenességük, visszérproblémájuk van, jobb, ha tartózkodnak a hagyományos szaunától. Ráadásul a hagyományos izzasztókamrában sok ember érzi úgy, hogy tíz percet sem bír ki, olyan melege van.
A legújabb infraszaunában viszont, már úgy izzad az ember, hogy alig van melege. A finn szaunától teljesen eltérő módon ugyanis az infrasugár a bőrfelszín alá 1 centire jut be, ahol fellazítja a bőr alatt lévő salak- és méreganyagokat, majd kijuttatja a verejtékmirigyeken keresztül a szervezetből. Az infraszaunában maximum 40 fok a hőmérséklet, így sokkal kellemesebb, egészségesebb, és kevésbé terheli a szívet, mint a hagyományos finn szauna.
Testtudat és harmónia
Joseph Pilates 1930-ban kezdte nyilvánosan oktatni módszerét, amelyet eredetileg sebesült katonák talpra állítására fejlesztett ki mint gyógytornász az első világháborúban. Módszere lényegét a speciálisan felépített gyakorlatsorozatok adják, melyek az egész izomzat egyenletes és harmonikus erősítését, illetve a tudatos mozgáskultúra, egyfajta testtudat kialakítását célozzák.
A technika célja az egészséges test felépítése, sérülés kockázata nélkül, megfelelő összpontosítás és figyelem mellett. A speciális légzéstechnika, valamint az egész törzsizomzatot átmozgató gyakorlatok stabilizálják a gerincet és a test ízületeit. Az alapító több mint 500 különböző gyakorlatot fejlesztett ki, amiből mindenkinek a testfelépítésének és edzettségének megfelelő gyakorlatsorozat állítható össze. Az elnyújtott, fokozatosan felépített, ritmusos gyakorlatok javítják a koncentrációt, ellazítják a feszültséget, és fokozzák hajlékonyságunkat.
A Pilates-módszer szimmetrikusan és minden testtájékot egyenletesen erősít, még a nehezen formálható fenék-, comb- és törzsizomzatot is. Az excentrikus erősítés lehetővé teszi, hogy elkerüljük a hölgyek számára nemkívánatos izomtömeg-növekedést. A módszer alapja a légzés és a tudatos testkoncentráció. Ezek könyvből vagy videóról csak nehezen sajátíthatók el, ezért igen fontos a megfelelően felkészült stúdió kiválasztása. Későbbiekben, az alapok elsajátítása után, a gyakorlatok felügyelet nélkül is helyesen végezhetők. Mivel a Pilates kíméletesen bánik az ízületekkel, bármely korosztály használhatja.
A módszer alkalmas arra, hogy edzésben tartsa a sérülésből felépülőket. Ehhez természetesen elengedhetetlen a mozgásszervi szakorvosi ajánlás és felügyelet! A Pilates kezdetben a balettművészek és az élsportolók körében terjedt el, mert biztosítja az egyébként nehezen edzhető törzsizomzat egyenletes erősítését, miközben fokozza a rugalmasságot, hajlékonyságot és a tágságot. Nyugaton nemcsak a fitnesztermek népszerű módszerévé, hanem a műtét vagy sérülés utáni rehabilitáció fontos részévé is vált.
Simogatásal narancsbőr ellen
Napjaink egyre népszerűbb kényeztetése a nyirokmasszázs. Célja a szervezet méregtelenítése, a szervezetben felgyülemlett vizenyő, azaz ödéma megszüntetése. A nyirokerek nagyon vékony hajszálerek, ezért szinte simogató és pumpáló fogásokból áll a masszázs.
Mint bármely masszázstechnika, ez is kellemes, nincsenek mellékhatásai, és nem mérgező vagy ártalmas az egészségre. A természetgyógyászok, a keleti orvoslás szerint ha az ember egészséges, az életenergia akadálytalanul áramlik a testében lévő meridiánokban. A zabolátlan élet, az érzelmi stressz, a betegség vagy a sérülés ezt a folyamatot megzavarhatja. A nyirokmasszázs segít megszüntetni a kedvezőtlen folyamatokat. Fokozza a szervezet védekező erejét, alkalmazható alvászavaroknál, ideges, feszült állapotokban, fájdalmak enyhítésére.
Mi a titka? Serkenti a vér- és nyirokkeringést. A nyirokrendszer szállítja ugyanis el a szövetekből az anyagcsere végtermékeit, amelyek részben túl nagyok, hogy a keringésbe visszatérjenek, s a szövetekben sem tudnak tovább bomlani. A nyirokelvezetés az immunrendszer szempontjából nagy jelentőségű. A nyirokmasszázs során a hozzáértő masszőrök nem az izmokat, hanem az akupunktúrás pontokat ingerlik. Rendszeres alkalmazása jó közérzetet nyújt, emellett a szív- és érrendszeri, az emésztőrendszeri és a mozgásszervi megbetegedések megelőzésére is alkalmas. Elősegíti a teljes relaxációt. Újabban fájdalomcsillapító hatását bizonyították. Ajánlják ödéma, narancsbőr kezelésére is.
Kényeztető illatok
A gumiból, gyantából, fakéregből és virágszirmokból kivont értékes illóolajokat – kellemes illatuk miatt – már az ókori egyiptomiak is fölhasználták. Indiában szertartásokon és gyógyításhoz is használták őket. Kínában az akupunktúra mellett a növényi kivonatokat is századok óta alkalmazzák kiegészítő kezelésként. Az illóolajok a bőrön át szívódnak fel és oszlanak szét a szervezetben.
Egészséges emberekben a felszívódáshoz 2–6 órára van szükség, a mérgezett vagy legyengült szervezetben ez kétszer annyi időt vesz igénybe. Sok más gyógymódhoz hasonlóan az idők során az aromaterápia iránti érdeklődés is alábbhagyott, manapság viszont reneszánszát éli. Ez nem csoda, hiszen számos panasz enyhíthető ezzel a módszerrel. Ilyenek például a stressz okozta tünetek, fejfájás, migrén, bőrelváltozások vagy a szorongás.
A mindennapos panaszok – menstruációs fájdalmak, gyomorégés, köhögés, enyhébb megfázás – házilag is enyhíthetők. Az illóolajok alkalmazásának egyik leghatásosabb módja, ha a fürdővizünkbe teszünk néhány csöppet. A teljes ellazuláshoz gyújtsunk gyertyát, és helyezzük a kád közelébe. Oltsuk el a villanyt. Mécsest is használhatunk, amely állítólag fokozza az illóolajok hatását. Vigyázzunk, nehogy elaludjunk ebben a békés hangulatban.
Csöpögtessünk a kádba 8-10 csepp illóolajat (lehet többfélét is), és eresszük rá a meleg vizet. Kavargassuk a vizet, amíg finom hab képződik a felszínén. Az illóolaj a bőrünkre tapad, így a fürdés után enyhén illatosak maradunk. Merüljünk a habokba, és lazuljunk el legalább 15 percre, mielőtt a kádból kiszállnánk. Néhány kedvelt és jó hatású olaj: a citromolajos fürdő bársonyossá teszi a bőrt és nyugtatja a idegeket. A jázmin szintén híres különlegesen finom, nyugtató illatáról. A zsályaolajos fürdő kíméletesen zsírtalanítja a bőrt, és összehúzza a kitágult pórusokat. A kakukkfű kiváló légúttisztító, belégzése javítja a megfázásos beteg közérzetét.
Levendula - Az egész szervezetet egyensúlyba hozza. Kifejezett fertőtlenítő hatásánál fogva alkalmas akne, hurut, fejfájás (a migrént is beleértve), égési sebek, sérülések, a menstruációs fájdalmak és a kimerültség kezelésére. Enyhén nyugtató hatású, és jót tesz a bőrnek. Használata pihentető alváshoz segít. Ez az egyik legelterjedtebb illóolaj.
Szantálfa - Indiában és Kínában honos, a belőle nyert illóolaj hatásosan gyógyítja az aknét, a köhögést, a megfázást és a vizenyőt. Kellemesen hat a bőrre, ezért masszírozásra is használják. Szexuális zavarok kezelésében is hatékony. Nemi vágyat serkentő hatást is tulajdonítanak neki.
Ilang-ilang - Jelentése: virágok virága. Illata a jázminéhoz hasonlít. Kiváló kozmetikum. Serkenti az agyműködést, így társas összejövetelek előtt nem árt ebből az olajból a fürdővízbe csöppenteni. Hatással van a szexuális teljesítőképességre is, ezért impotencia és frigiditás kezelésére is használják. A magas vérnyomás ellen szintén hatásos szernek bizonyul.
Kamilla - Gyulladáscsökkentő hatóanyagot tartalmaz, s ezenkívül nyugtató hatású. Enyhíti az izomlázat, csillapítja a fejfájást, oldja a menstruáció előtti feszültséget, segít leküzdeni az álmatlanságot, és gyomorrontás esetén is hasznos lehet. Görcsoldó és bőrtisztító hatása kiváló, csökkenti az allergiás eredetű viszketést. | | |