Dédanyáink ecetet tartottak az orruk alá, ha túl szoros volt a fűző és rosszul lettek, mi viszont inkább fogyunk tőle.
ECETPATIKA
Az ecetben lévő ecetsav
•tartósító,
•fertőtlenítő hatással rendelkezik,
•elpusztítja a rothasztó baktériumokat, a penészgombák spóráit,
•emésztőrendszerünkben pedig gátolja az erjedési és rothadási folyamatokat, melynek tünetei a fejfájás, levertség, ekcéma, bőrproblémák, depresszió, ízületi fájdalmak, hólyaghurut.
•Segítenek a romlott ételek elfogyasztása után bekövetkező gyomorrontáskor, biztosítják a megfelelő emésztést.
•Fokozzák a hasnyálmirigy és a vékonybélbolyhok emésztőnedveinek termelődését, mely megkönnyíti a zsírok és a fehérjék emésztését.
•Nagy mennyiségű cukor, kávé, fehérkenyér, hús, alkohol fogyasztása felboríthatja szervezetünk sav-bázis egyensúlyát, melynek során olyan mennyiségben szabadulnak fel savak, hogy szöveteink és szerveink túlzottan savassá válhatnak, számos panaszt okozva. Az ecet bázikus vagy alkalikus hatásával a szervezet sav-bázis egyensúlyát újra helyreállítja, s javítja a vesék teljesítményét is, mivel normalizálja a hidrogénionok képződését.
•Szabályozza a bélműködést, a tápanyagszállítás felgyorsul, a szervezet a zsírnak csak egy részét emészti meg, a többi a széklettel kiürül.
•Az ecetsav jelentős mértékben javítja a vas beépülését, felélénkíti a sejtlégzést, és ezáltal fokozza a sejtek energiatermelését és teljesítőképességét.
•Rendkívül jó méregtelenítő hatású. Gondoljunk csak arra, amikor az állatok ösztönösen hullott gyümölcs után kutatnak. Az ecetsav antibakteriális hatása révén tisztítja meg a szervezetet, s egyensúlyba hozza a szervezet zsíranyagcseréjét.
Mesterséges és természetes út
Ecetsavat mesterséges úton és biológiai erjesztéssel lehet előállítani. Mesterséges eljárással tömény ecetsavat nyerünk, amely igen erős, ezért hígított formában, ún. 20%-os eceteszencia néven kerül forgalomba, mely közvetlen fogyasztásra nem, de tartósításra megfelelő. Ha ezt az eszenciát kétszeres mennyiségű vízzel felhígítjuk, akkor 10%-os ételecetet nyerünk, amely már emberi fogyasztásra is alkalmas.
Variációk egy témára
Eceteszenciából és különféle fűszernövényekből, fűszerekből, gyümölcsökből, fűszeres, aromás növényi eceteket saját magunk, házilag is előállíthatunk, és olyan előnyeit ismerheted meg az ecetféléknek, melyektől elámulsz!
•A kakukkfű ecet vasat, magnéziumot tartalmaz, fertőtlenítő és általános gyógyító hatása van, jó a köhögésre és a bélbetegségekre is.
•Az oregano-ecet fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, megöli a baktériumokat, gombákat, más kórokozókat, megfázás és influenza ellen is alkalmazható.
•A zsálya ecet torokfájás és ínybetegségek ellen kiváló gargarizáló folyadék, fertőtlenítő hatású, de vérzéscsillapításra is használható.
•A rozmaring ecet magas kálcium, magnézium és kálium tartalmú. Egyensúlyban tartja az idegeket körülvevő folyadékokat és a szív szöveteit, s jó az alacsony vérnyomásra is.
•Az almaecet a legegészségesebb ecetfajta. Tartalmaz pektint, béta-karotint, káliumot, aminosavakat és enzimeket. Zsírégető hatású, segíti az emésztést, elősegítik a zsírok lebontását és leépítését. Könnyebb égési sérülések esetében csökkenthető a duzzanat és megelőzhető a hólyagosodás, ha a felületre azonnal almaecetes anyagot helyezünk. Reggeli rosszullét ellen is alkalmazható.
FITT TIPP
– Zsírbontó képessége miatt beiktatható a fogyókúraprogramba!
•A hagyományos balzsamecet Olaszországból származik, ahol a Trebbiano nevű szőlőből készítették. Magas anti-oxidáns és kálium tartalma van, és finom salátaöntetként.
TIPP
Annyira édes, hogy akár vanília fagylaltra is önthetjük.
•A borecetet melynek jótékony hatását be is bizonyították, évszázadokon keresztül használták gyógyszerként. Nem csak anti-oxidánst tartalmaz, de egyben koleszterin, nátrium és zsírmentes. Csökkenti a koleszterin szintet, így jó megelőzője lehet a szívbetegségeknek és a magas vérnyomásnak is.
TIPP
- Ételízesítésnél só helyett is használják, s különösen ízletes babbal, zöldfélékkel, gyümölcsökkel, de tésztákkal és teljesőrlésű gabonákkal is.
•A rizsecet kicsit édes, kicsit sós, íze, illata nem hasonlít semelyik más ecetéhez, sokkal lágyabb, selymesebb, mint a hagyományos ételecetek. A japán- és kínai konyha ízeinek meghatározója a rizsecet, a japánok híres szusijának nélkülözhetetlen kelléke, ettől kapja az étel jellegzetes savanykás ízét. Különböző salátaöntetekbe, fűszeres pácokba, mártogatnivaló szószokba egyaránt használhatjuk.
•Régebben, számos helyen a gyümölcsecet volt a levesek alapja. Káliumtartalma miatt napi kis mennyiségben elfogyasztva is alkalmas a kálium pótlására. Gyümölcsborokból, ecetes erjesztés útján készítik. Állaga enyhén zavaros, színe és illata a különböző felhasznált gyümölcsöktől (málna, narancs, citrom stb.) függ. Gyümölcsös íze miatt remekül kiegészíti a nyers zöldségételeket, de húsokhoz és mártásokhoz is kitűnően illik.
Fogyj - másképp!
Minden főétkezés előtt egy pohár ásványvízhez adjunk egy evőkanál almaecetet és egy evőkanál mézet. Jól keverjük el, igyuk meg, majd a diétának megfelelően étkezünk.
ELŐNYE: A hagyományos fogyókúrákkal ellentétben, amelyek során többnyire csak folyadékvesztés következik be, az ecet az anyagcsere-folyamaton keresztül zsírszükségletet vált ki. Az anyagcsere-folyamat ezt a zsírt a szervezet zsírlerakódásaiból vonja el, aminek következtében a fogyás a szükséges testrészeken következik be, és a zsírsejtekből lebontott zsír nem kezd el hamarosan újra beépülni. RÁADÁS: Kifejezetten gyógyító hatású, mézzel elkeverve enyhíti az ízületi gyulladások tüneteit, és fokozott epetermelésre készteti a májat. Magas káliumtartalma miatt serkenti a sejt- és szövetnövekedést, enzimjei pedig gyorsítják a szervezetben lezajló kémiai folyamatokat.
Készíts eceteszenciát!
Magunk is készíthetünk nagyon finom gyümölcsecetet, például aromás almaecetet, mégpedig így:
1. az egészséges, megtisztított alma húsos csutkáját és lehámozott héját egy nagy üvegbe tesszük, hideg vizet öntünk rá, majd az üveget napos, meleg helyre tesszük.
2. Az üveget nem szabad lezárni, csak letakarni.
3. Néhány nap múlva már színesedő, de áttetsző és illatos lesz az oldat, majd zavarossá válik.
4. Ezután napjában többször fel kel keverni, amíg a sűrűje le nem ülepedik. Ekkor az oldatot leszűrjük, literenként két evőkanál cukorral elkeverjük, majd árnyékos helyre tesszük.
5. Amikor az oldat letisztul, tiszta ruhán többször átszűrve palackozzuk. Az ecet lezárt üvegekben vagy fahordóban tartva, sötét hűvös helyen őrzi meg a legtovább az aromáját.
Kezdő és gyakorló háziasszonyoknak!
- Eltűnnek a foltok, ha a ruhákat pár órára ecetbe áztatjuk, majd kimossuk.
- Néhány csepp ecet hozzáadásával könnyebben tudjuk kemény habbá verni a tojásfehérjét.
- A vágott virágok tovább maradnak frissen, ha néhány csepp ecetet teszünk a vízbe.
- Könnyebben lehet tisztítani ecettel a rézből készült tárgyakat.
- Kiválóan lehet tisztítani ecettel az üveget, vízkőteleníteni a mosdókagylót, mosogatót, csempét.
- Ecettel benedvesített ruhával áttörölve a lakkozott bőr eredeti fényét kapja vissza.
- Mosógépben, vízforralóban, kávéfőzőben lerakódott vízkő eltávolítható, ha ecetes vízzel indítjuk el a programot, ecetes vizet főzünk át rajta.
- Könnyebben puhul meg a hús, ha sütés, főzés előtt ecettel kenjük be
- nem maradnak cseppfoltosak az edények mosogatás után, ha ecetes vízzel öblítjük le őket.
- A szőnyegnek élénkebb lesz a színe, ha ecetes meleg vízzel dörzsöljük át.
- A hüvelyesekből, a káposztafélékből készült ételek az ecettől könnyebben emészthetőbbek lesznek, s megőrzik természetes színüket.
- Ha kevés ecetet teszünk a sütőolajba, akkor az ételek nem szívnak magukba olajat.
- Ha a gyümölcs, burgonya, cékla megfogja a kezünket, akkor dörzsöljük be bőrünket ecettel, majd bő vízzel mossuk le.
- A sütemények omlósabbak lesznek, ha néhány csepp ecetet keverünk a tésztába.
- Néhány csepp ecet a főzővízbe megakadályozza, hogy főzés közben megrepedjen a tojás.
- Az elsózott ételeket megmenthetjük, ha kis ecetet keverünk hozzá.