gy tnik, lefogyni nem nehz. Elrasztanak bennnket a klnfle biztos tippek, j tancsok, gyakorlatsorok, tvgycskkent tablettk, mindenfajta z ditaporok... Aki ekkora knlat dacra sem tudja leadni a flsleget, az nem is gondolja komolyan
Csak a sovny szp? Sok n - s jabban frfi - mondja magt lustnak, akaratgyengnek, mivel hosszas ksrletezgets ellenre sem sikerlt cskkentenie a slyt. Legtbbszr nem is nagyevkrl, folyton a tv eltt nassolkrl van sz, hanem nagyon is energikus emberekrl! Aki nem szmt sovnynak, annak ltalban elgg ingatag lbakon ll az nrtkelse. De vajon ki hatrozza meg, hogy mi a kvrsg? Nem az orvosok - hanem a divatvilg irnyti. Tlk pedig mindenki egybl elfogadja a kegyetlen tletet: kizrlag a sovny lehet szp!
Ami az idelis testslyt illeti, az gynevezett BMI-rendszer a legelfogadottabb szmolsi md. A szm: a kilogrammban vett testsly, elosztva a magassg ngyzetvel (mterben). Vegynk pldul egy 1,78 m magas, 85 kg-os frfit (BMI: 26,8) s egy 1,65 m magas, 71 kg-os nt (BMI: 26). Mindkettejknek enyhe tlslya van (a tblzaton 26 s 29,9 kztt), csakgy, mint a felntt lakossg egyharmadnak. Nekik teht nem tancsos hzni, de nem kell okvetlenl fogyniuk sem. Ha mgis, akkor csupn olyan rkltt riziktnyezk miatt, mint a magas vrnyoms, a magas vrzsrszint, a cukorbetegsg vagy a klnbz szvbetegsgek. Akinek vkony a lba s pocakosodik (elssorban frfiakra jellemz), annak vatos fogykrt javasol az orvos. Az ilyen embert ugyanis fokozottabban fenyegetik a szv- s rrendszeri nyavalyk.
A szervezet bosszja A ditarletet a BMI-mdszer sem kpes dnten befolysolni. A fogykra tovbbra is valsgos aranybnya mindazoknak, akik a tkletes alak eszmnykpt hirdetve keresik pnzket. vente sokezer forintot kltnk tvgycskkentkre, vztelent tablettkra, dits italokra, s mg ki tudja, mi mindenre, ami - lltlag - megknnyti a slycskkentst. Az orvosok figyelmeztetsei rendszerint sket flekre tallnak. Igaz, elssorban nem az egszsgrl, hanem a szpsgrl van sz.
Szakemberek szerint egyre n a “rejtett tkezsi problmkkal” kszkd emberek (tbbsgk n) szma. Kptelenek fesztelenl, lvezettel enni, ehelyett kalriatblzatokat bngsznek, s csupn a “megengedett” mennyisget hajlandk elfogyasztani. A vgtelen ditk miatt idvel sszemosdik az hsg s a jllakottsg rzete. Sok n az tknldott vek alatt sszesen annyi kilt ad le, illetve szed fl, mint amennyi a tulajdonkppeni testslya. Gyakran elfordul az is, hogy az addig nlklz a fogykra befejeztvel villmgyorsan visszahzza kilit, st mg eredeti testslyt is tlszrnyalja (joj-jelensg). A test bels slyszablyoz rendszert nem olyan knny becsapni. A genetikai kdok ugyanis nemcsak a szem- vagy a hajsznrt felelsek, hanem - rszben - a testslyrt is
Az idelis testsly
Oszd el a kilogrammban mrt testslyodat a mterben szmtott magassgod ngyzetvel: BMI = sly (kg)/magassg (m2) 19 alatt: alultplltsg 19-25,9: normlis testsly 26-29,9: enyhe tlsly 30 fltt: kezelend tlsly
A rejtzkd gazella Aki teht jra meg jra fogykrba kezd, azt ri el, hogy szervezete teljesen sszezavarodik. A dita kezdetn azt rzkeli, hogy kevs tpllk rkezik be, ezrt takarkra lltja az anyagcsert. Ennek kvetkeztben viszont minden egyes kalrit hasznostania kell. Az igny szinte szemlyenknt vltoz. Mr az gynevezett nyugalmi energiaszksglet is napi 1200-tl egszen 2600 kcal-ig terjed. Nem igaz teht az llts, hogy minden emberben egy gazella karcssga rejtzik, amit megfelel fogykrval el lehet csalogatni. Az amerikai fogyasztszereken pldul mr ktelez feltntetni, hogy “a dita sokak szmra tmeneti slycskkenst eredmnyez”.
hsgrzet csak akkor mutatkozik, amikor a szervezetben valami kibillen egyenslybl. Vagyis nem felttlenl a tpllkhinyra utal – szmos egyb ok is elhvhatja: szeretethiny, rzelmi elhanyagoltsg, csalds, veszekeds, flelem stb. A lelki tnyezk kivltotta hsget, sajnos, nem mindig lehet felismerni. gy kezddik, mint a szoksos hsg: enyhe fjdalommal, ressgrzettel, nyltermelssel. A ksbbiekben viszont llandsulnak a tnetek, a kezdeti kml koszt (rpa, joghurt) utn igazn “vigasztal” telek kvetkeznek: torta, keksz, jgkrm stb.
A zsr a mi vgzetnk zsiban az lelmiszerek tlagos zsrtartalma 20-25 szzalk, nlunk majdnem a duplja. Az eurpai embernek egyszeren minden jobban zlik, ami zsrt tartalmaz: tejszn, csoki, avokad stb. s hogy mirt gyenglnk el jra meg jra? Azrt, mert alig van az letnek mg egy olyan terlete, amely annyira ktdik az emlkekhez s az rzsekhez – mint az evs
Utna kell tlteni
Tlslyos embereknl - normlis sly trsaikhoz kpest - ngyszer gyakrabban fordul el depresszi. Egy kiads evs ugyanis hasonlkppen hat a szervezetre, mint a nyugtat. Ha viszont elmlik a hats, rgtn “utna kell tlteni”. Az is igaz, hogy a tnyleges tlsly tbbnyire nem egyetlen okra vezethet vissza. rkletes hajlam, nem kielgt anyagcsere, rossz tkezsi szoksok, flnk lelklet stb. (is) kell hozz.
rdemes tisztzni a pszichikai problmkat, a kvetkez mdszerrel (vlaszolj a krdsekre): - Szmomra mi a jelentsge a fogysnak? - Milyen szerepet jtszik kzrzetemben a jllakottsg? - Hajlamos vagyok-e becsapni magamat (“holnaptl minden ms lesz”)? - Megkapom-e az evstl mindazt, amihez egybknt nem jutok hozz?
Fogykra kzben gyelj arra, hogy - ne mondj le teljesen kedvenc teleidrl - ez csak elkedvetlent; - ne fogyj tbbet havonta 2 kilnl; - minl tbbet mozogj. Elssorban a kitartst ignyl sportok hasznosak, naponta 20 percben (ezutn kvetkezik csak a zsrgets). - a tpllk lehetleg minl kevesebb zsrt tartalmazzon. Ha elfogna az hsg, inkbb egyl meg fl kil gumimacit (0 g zsr), mint tz deka csokoldt (30 g zsr!). - naponta hromszor tkezz csupn. Egy-egy gymlcs vagy joghurt is fokozza az inzulintermelst, amely megakadlyozza a zsrgetst.
Csodaszerek pedig nincsenek
Naponta egy tabletta vagy pr csepp folyadk, s nhny ht mlva mr egy agr nz vissza a tkrbl... Sz sincs rla! Minden tvgycskkent, telt vagy zsrget ksztmnynek vannak mellkhatsai. Megfontoltabb orvos kizrlag ijeszt tlsly lttn rja fel ezeket, amikor mr minden ms megolds haszontalannak bizonyult. Az alacsonyabb testsly megtartsa viszont mr olyan feladat, amelyet semmilyen szer nem old meg - helyettnk
Forrs: Hlgyvilg |