Úgy tűnik, lefogyni nem nehéz. Elárasztanak bennünket a különféle biztos tippek, jó tanácsok, gyakorlatsorok, étvágycsökkentő tabletták, mindenfajta ízű diétaporok... Aki ekkora kínálat dacára sem tudja leadni a fölösleget, az nem is gondolja komolyan
Csak a sovány szép? Sok nő - és újabban férfi - mondja magát lustának, akaratgyengének, mivel hosszas kísérletezgetés ellenére sem sikerült csökkentenie a súlyát. Legtöbbször nem is nagyevőkről, folyton a tévé előtt nassolókról van szó, hanem nagyon is energikus emberekről! Aki nem számít soványnak, annak általában eléggé ingatag lábakon áll az önértékelése. De vajon ki határozza meg, hogy mi a kövérség? Nem az orvosok - hanem a divatvilág irányítói. Tőlük pedig mindenki egyből elfogadja a kegyetlen ítéletet: kizárólag a sovány lehet szép!
Ami az ideális testsúlyt illeti, az úgynevezett BMI-rendszer a legelfogadottabb számolási mód. A szám: a kilogrammban vett testsúly, elosztva a magasság négyzetével (méterben). Vegyünk például egy 1,78 m magas, 85 kg-os férfit (BMI: 26,8) és egy 1,65 m magas, 71 kg-os nőt (BMI: 26). Mindkettejüknek enyhe túlsúlya van (a táblázaton 26 és 29,9 között), csakúgy, mint a felnőtt lakosság egyharmadának. Nekik tehát nem tanácsos hízni, de nem kell okvetlenül fogyniuk sem. Ha mégis, akkor csupán olyan öröklött rizikótényezők miatt, mint a magas vérnyomás, a magas vérzsírszint, a cukorbetegség vagy a különböző szívbetegségek. Akinek vékony a lába és pocakosodik (elsősorban férfiakra jellemző), annak óvatos fogyókúrát javasol az orvos. Az ilyen embert ugyanis fokozottabban fenyegetik a szív- és érrendszeri nyavalyák.
A szervezet bosszúja A diétaőrületet a BMI-módszer sem képes döntően befolyásolni. A fogyókúra továbbra is valóságos aranybánya mindazoknak, akik a tökéletes alak eszményképét hirdetve keresik pénzüket. Évente sokezer forintot költünk étvágycsökkentőkre, víztelenítő tablettákra, diétás italokra, és még ki tudja, mi mindenre, ami - állítólag - megkönnyíti a súlycsökkentést. Az orvosok figyelmeztetései rendszerint süket fülekre találnak. Igaz, elsősorban nem az egészségről, hanem a szépségről van szó.
Szakemberek szerint egyre nő a “rejtett étkezési problémákkal” küszködő emberek (többségük nő) száma. Képtelenek fesztelenül, élvezettel enni, ehelyett kalóriatáblázatokat böngésznek, és csupán a “megengedett” mennyiséget hajlandók elfogyasztani. A végtelen diéták miatt idővel összemosódik az éhség és a jóllakottság érzete. Sok nő az átkínlódott évek alatt összesen annyi kilót ad le, illetve szed föl, mint amennyi a tulajdonképpeni testsúlya. Gyakran előfordul az is, hogy az addig nélkülöző a fogyókúra befejeztével villámgyorsan visszahízza kilóit, sőt még eredeti testsúlyát is túlszárnyalja (jojó-jelenség). A test belső súlyszabályozó rendszerét nem olyan könnyű becsapni. A genetikai kódok ugyanis nemcsak a szem- vagy a hajszínért felelősek, hanem - részben - a testsúlyért is
Az ideális testsúly
Oszd el a kilogrammban mért testsúlyodat a méterben számított magasságod négyzetével: BMI = súly (kg)/magasság (m2) 19 alatt: alultápláltság 19-25,9: normális testsúly 26-29,9: enyhe túlsúly 30 fölött: kezelendő túlsúly
A rejtőzködő gazella Aki tehát újra meg újra fogyókúrába kezd, azt éri el, hogy szervezete teljesen összezavarodik. A diéta kezdetén azt érzékeli, hogy kevés táplálék érkezik be, ezért takarékra állítja az anyagcserét. Ennek következtében viszont minden egyes kalóriát hasznosítania kell. Az igény szinte személyenként változó. Már az úgynevezett nyugalmi energiaszükséglet is napi 1200-tól egészen 2600 kcal-ig terjed. Nem igaz tehát az állítás, hogy minden emberben egy gazella karcsúsága rejtőzik, amit megfelelő fogyókúrával elő lehet csalogatni. Az amerikai fogyasztószereken például már kötelező feltüntetni, hogy “a diéta sokak számára átmeneti súlycsökkenést eredményez”.
Éhségérzet csak akkor mutatkozik, amikor a szervezetben valami kibillen egyensúlyából. Vagyis nem feltétlenül a táplálékhiányra utal – számos egyéb ok is előhívhatja: szeretethiány, érzelmi elhanyagoltság, csalódás, veszekedés, félelem stb. A lelki tényezők kiváltotta éhséget, sajnos, nem mindig lehet felismerni. Úgy kezdődik, mint a szokásos éhség: enyhe fájdalommal, ürességérzettel, nyáltermeléssel. A későbbiekben viszont állandósulnak a tünetek, a kezdeti kímélő koszt (répa, joghurt) után igazán “vigasztaló” ételek következnek: torta, keksz, jégkrém stb.
A zsír a mi végzetünk Ázsiában az élelmiszerek átlagos zsírtartalma 20-25 százalék, nálunk majdnem a duplája. Az európai embernek egyszerűen minden jobban ízlik, ami zsírt tartalmaz: tejszín, csoki, avokadó stb. És hogy miért gyengülünk el újra meg újra? Azért, mert alig van az életnek még egy olyan területe, amely annyira kötődik az emlékekhez és az érzésekhez – mint az evés
Utána kell tölteni
Túlsúlyos embereknél - normális súlyú társaikhoz képest - négyszer gyakrabban fordul elő depresszió. Egy kiadós evés ugyanis hasonlóképpen hat a szervezetre, mint a nyugtató. Ha viszont elmúlik a hatás, rögtön “utána kell tölteni”. Az is igaz, hogy a tényleges túlsúly többnyire nem egyetlen okra vezethető vissza. Örökletes hajlam, nem kielégítő anyagcsere, rossz étkezési szokások, félénk lelkület stb. (is) kell hozzá.
Érdemes tisztázni a pszichikai problémákat, a következő módszerrel (válaszolj a kérdésekre): - Számomra mi a jelentősége a fogyásnak? - Milyen szerepet játszik közérzetemben a jóllakottság? - Hajlamos vagyok-e becsapni magamat (“holnaptól minden más lesz”)? - Megkapom-e az evéstől mindazt, amihez egyébként nem jutok hozzá?
Fogyókúra közben ügyelj arra, hogy - ne mondj le teljesen kedvenc ételeidről - ez csak elkedvetlenít; - ne fogyj többet havonta 2 kilónál; - minél többet mozogj. Elsősorban a kitartást igénylő sportok hasznosak, naponta 20 percben (ezután következik csak a zsírégetés). - a táplálék lehetőleg minél kevesebb zsírt tartalmazzon. Ha elfogna az éhség, inkább egyél meg fél kiló gumimacit (0 g zsír), mint tíz deka csokoládét (30 g zsír!). - naponta háromszor étkezz csupán. Egy-egy gyümölcs vagy joghurt is fokozza az inzulintermelést, amely megakadályozza a zsírégetést.
Csodaszerek pedig nincsenek
Naponta egy tabletta vagy pár csepp folyadék, s néhány hét múlva már egy agár néz vissza a tükörből... Szó sincs róla! Minden étvágycsökkentő, telítő vagy zsírégető készítménynek vannak mellékhatásai. Megfontoltabb orvos kizárólag ijesztő túlsúly láttán írja fel ezeket, amikor már minden más megoldás haszontalannak bizonyult. Az alacsonyabb testsúly megtartása viszont már olyan feladat, amelyet semmilyen szer nem old meg - helyettünk
Forrás: Hölgyvilág |