A sport karbantartja az r- s csontrendszert, elltja a testet a napi kzdelmekhez elegend trelemmel s energival. nuralomra, kitartsra, nbecslsre nevel. Segt koncentrlni, kezelni a konfliktusokat, kpes kirngatni mg a depresszibl is.
A sport felbecslhetetlen hatssal van az agymkdsre, mivel olyan hrviv anyagokat (dopamin s szerotonin) szabadt fel a szervezetben, amelyek j kzrzetet teremtenek. Aktv fizikai megterhels sorn tbbek kztt a boldogsgrt felels endorfinhormon is nagy mennyisgben termeldik. Az utbbi vekben az orvosok s a pszicholgusok is felismertk: a fizikai aktivits ersti a mentlis kpessgeket, valamint bizonythatan javtja a rossz lelkillapotot. Mindenfajta lelki nyavalykra, szerelmi bnatokra s egyb vesztesgekre gygyt hatssal br.
A gyerekek sztnsen tudjk ezt. Mintha ismernk a sportlettan tudomnyt, az izomfejleszt, aerob s anaerob mozgsok vltakozsnak lettani hatsait, a kzd- s csapatsportok szemlyisgfejleszt lehetsgeit, st mintha az llkpessget, illetve a robbankonysgot fejleszt mozgsokrl is olvastak volna tudomnyos rtekezseket. Ha hagyjk ket szabadon mozogni, napi tevkenysgeik kz pontosan annyi rohanglst, fra mszst, hintzst, focizst, bukfencezst iktatnak be, amennyire egszsges testi s szellemi fejldskhz szksgk van.
A problmk azonban mr kisiskols korban elkezddnek, amikor naponta minimum ngyszer negyvent percet kell mozdulatlanul egy helyben lnik. S akkor mg a hzi feladatok elvgzsrl s a lassan napi hrom rt elr televzizsrl, pczsrl nem is beszltnk. A nagy mozgsigny gyerekek erre rosszul reaglnak. Rszben bellk lesznek az alulteljest, magatarts-zavarosnak blyegzett vagy csupn fej- s hasfjs gyerekek. Az ideges, a konfliktusokat nehezen kezel, altatkon, nyugtatkon l, rosszkedv felnttek.
Termszetesen nem mindegy, hogy melyik letkorban s milyen testi felpts, fizikai kondci mellett kezdnk el sportolni. S az sem, mirt.
Azt mindenki tudja, hogy bizonyos testi problmkra ms s ms sport javasolhat. Az rksen htfjssal, gerincproblmkkal kzdknek gygyszer az szs, de mreg a futs. A magas vrnyomssal lknek remek terpia a jga, de ellenjavallt pldul a tenisz. Az viszont taln kevsb nyilvnval, hogy a lelki eredet problmkra is klnbz, st a lelkialkatok szerint is ms s ms mozgsfajtk ajnlhatk. Nzznk meg nhnyat ezek kzl.
Nehezen sszpontost?
Tnet A tl sok, illetve tl monoton munknak, ltalban a szellemi s lelki tlterheltsgnek egyik legbiztosabb jele az, ha kptelenek vagyunk feladatainkra megfelel intenzitssal, elg ideig figyelni. A koncentrcis zavarok elszr csak figyelmetlensgnek tnnek. Ksbb zavar feledkenysg is trsul hozzjuk. Nha csupn egy nv, egy telefonszm nem jut az esznkbe, ksbb azonban fontos tallkozkat is elfelejtnk. Romlik munkateljestmnynk, s a legegyszerbb feladatok megoldsa is nehzsget okoz.
Oka A sportpszicholgusok szerint a koncentrlkpessg alapvet felttele, hogy a kztiagyban dopamin termeldjn. Ahhoz azonban, hogy ez az llapot tarts maradjon, meg kell tanulnunk a dolgokat szvvel-llekkel csinlni. A szakemberek tapasztalatai szerint ezt a fajta cselekedeti kontrollt gyermekkorban a legknnyebb elsajttani, de felnttkorban sem ks elkezdeni.
Elsknt arra van szksg, hogy az sszpontosts egy bizonyos alapszintre jusson el. Ennek elrshez olyan sportgak ajnlottak, melyek sztnzleg hatnak.
Ajnlott sport A szakemberek fleg a csapatsportokat (kosrlabda, kzilabda, foci) ajnljk, hiszen a csoport magval ragad, s a versenyszellem rzelmi feszltsgben tartja a rsztvevket.
Tl zaklatott?
Tnet Az egyik leggyakoribb ni panasz. Nehezen meghatrozhat lelkillapot. Valamifle tlzott rzkenysg, amikor minden apr srelem miatt elsrjuk magunkat, a feladataink elvgezhetetlenl nehznek ltszanak, a nap tl hossznak, az jszaka az igazi pihenshez rvidnek tnik. Amikor nehezen alszunk el, s lmos fradtan brednk fel.
Oka Leggyakrabban a megfelel mennyisg s intenzits pihens s a mindenki szmra nlklzhetetlen sikerlmny hinya. Az, ha tbbet vllunk, mint amennyit kpesek vagyunk jl elvgezni. A zaklatottsg gyakori oka lehet a maximalizmus. Annak a kpessgnek a hinya, amellyel nemet tudunk mondani valamilyen krsre.
Ajnlott sport Hasznosak lehetnek a meditatv, a lnyegltst, relaxcit fejleszt sportgak, mint pl. a tai-chi s a tkvand. Aki valamely tvol-keleti kzdsport mellett dnt, annak a mgtte ll filozfival is rdemes megismerkednie. Ezek ltalban a jin s jang egyenslyrl, valamint az „itt s most” meglsrl szlnak.
Nincs kedve semmihez?
Tnet Egy mindent elspr szerelem, egy nehezen megszerzett munka, nehz vizsgaidszak, v vgi hajr utn szokott kialakulni. Illetve olyan hosszan tart, hibaval kzdelem utn, mint egy hnapokig foly sikertelen llskeress vagy megoldhatatlannak ltsz anyagi zrzavar. Amikor nem tallunk rmt semmiben. Nincs kedvnk otthonrl kimozdulni, nem vgyunk trsasgba, nem kt le semmifle knyv, film. Fradtnak s csnynak rezzk magunkat.
Oka Kevs napfny, helytelen tpllkozs, kihvsok nlkli munka, rzelmi energiahiny.
Ajnlott sport Gyors segtsget grnek az extrm sportok – sziklamszs, sels, raftingols, hegyi kerkprozs –, amelyek azonnali s teljes sszpontostst ignyelnek. Nem mindenkinek van lehetsge, kpessge, btorsga azonban ezekre a mozgsfajtkra. J hats lehet brmely bonyolultabb koreogrfij aerobik vagy a divatos teremkerkprozs kiprblsa is.
Lebecsli nmagt?
Tnet A boldogsg egyik legalapvetbb akadlya az, ha az ember nem kpes nmagt szeretni s elfogadni. Ez a legtbbszr a gyerekkorbl hozott nrtkelsi problma a siker tjba ll. Flnkk tesz s azt eredmnyezi, hogy kpessgeink alatt teljestnk.
Oka Legtbbszr az, hogy gyerekkorunkban szleink keveset dicsrtek. Felnttkorban pedig a sikerlmnyek hinya, illetve az egyenltlen prkapcsolat.
Ajnlott sport A szakemberek vlemnye megegyezik abban, hogy a sportban elrt sikerek az let ms terletein is btortanak. Minden olyan mozgsforma megfelel, amely ersti az nuralmat a test fltt. Klnsen ajnlott a tai-chi, a tkvand s a jga, de az olyan modern mozgsformk is, mint pldul a pilates-torna. Helyes nrtkelst lehet tanulni azokban a sportokban, ahol nem az ellenfllel szembeni kzds, hanem egy kitztt feladat elrse a cl. Ilyen pldul az atltika mindegyik ga.
Mentlis trning
A sportpedaggusok s -pszicholgusok rjttek, hogy nemcsak a plyn vagy edzteremben lehet mozdulatokat gyakorolni, hanem otthon, knyelmesen a fotelban lve is. A lnyeg, hogy hunyjuk le a szemnket, kpzeljk el a krdses mozdulatsort. Ugyangy, ahogyan a valsgban, a splyn, edzteremben csinlnnk. Minl inkbb koncentrlunk, annl jobb. A mdszert egy svd kutat mg a hetvenes vekben dolgozta ki, s azta is hatsosan alkalmazzk. | | |