Makrobiotika, vagyis a hossz let.
Japnban lt bartnõmet krdeztem, hogy tudja-e mi a makrobiotika? Nemmel vlaszolt. Ezt annl is rdekesebbnek tartottam, mivel a japnokrl gy tartjk, hogy viszonylag egszsgesen, s hosszan lnek, ami a makrobiotikus tkezsen alapul. Amint azonban belemelegedtnk, hogy hol, milyen lelmiszer alapanyagokat lehet kapni, s hol ksztik megfelelõen a japn teleket rjtt, hogy ugyanarrl a dologrl beszlnk. Nem vletlenl lltjk hogy a ''legtisztbb'' tkezsi md, amely- ha valaki megismerkedik vele- rjn, hogy olyan hamnira lel, mely fldi letnkben a legkvnatosabb. Sejthetjk, hogy a hossz, egszsges let nem csupn az tkezsrõl, hanem egy bizonyos letformrl is szl. Mint keleten mindennek, ennek az letformnak is megvan a szellemi alapja, ez pedig a taoizmus. Ez az õsi vilgnzet, melynek az arnyokhoz is kze van a harmnirl, a Yin s a Yang egyenslyrl szl. Amennyiben harmniban lnk szellemi s fizikai szinten, akkor biztostjuk egszsgnket. Az egszsges letet a tpllkozsunkban a hagyomnyokon keresztl, de az egyni klnbsgek figyelembe vtelvel rjk el. Alapja nagyrszt a gabonaflk 50-60%-ban, majd a zldsgek 30-40%-ban, s vgl 10%-ban a hvelyesek. Figyelembe kell venni az vszakok, valamint a sznek a hõmrsklet vltozst, a vilgtjakat, az rzkszervek mûkdst, az t alapzt. Tlen meleg teleket kell ennnk, mg a gymlcsket is melegtjk. (slt tk, slt gesztenye) Olagos magvakat, fûszereket, st, fõtt gabont adhatunk a szervezetnek, melyek mind melegtenek.Tavasszal, az jrakezdshez energira van szksgnk. Csrzott magvakra, friss hajtsokra. Cskkenthetjk a sts, fõzs, prols idejt. A nyri meleg yang energit ad, mely tzes, forr, ilyenkor sok nyers lelmiszert ehetnk. Nem ajnlatos viszont a hideg ital, inkbb meleg tekat igyunk. Õsszel hosszabban fõzzk teleinket s tbbet fûszerezznk. Ksztsnk Nitukt, amely hosszra vgott zldsgekbõl ll, amelyeket olajon megprtunk, kevs vzzel prolunk s akkor fogyasszuk, amikor elprolog rla a vz. Vgezetl hadd osszak meg nkkel egy napi ment Mina Dobic ,,Gynyrû letem'' c.knyvbõl, melyben elmesli, hogy a makrobiotika segtsgvel, hogyan gygyult ki rkos betegsgbõl:
Reggeli: Miszleves: hagyma, srgarpa, kposzta, mochi, wakame alga vagy egy lap nori alga Gabona: rvid szemû barna rizs s teljes rtkû rpa kombuval megfõzve s kt szelet prolt zldsg Fehrje. stõtk azuki babbal s kombuval megfõzve (szles, vastag, sttzld tengeri nvny) Prselt salta: kposzta piros retekkel, tengeri sban barna rizsecettel Gõzlt zldsg: kelkposzta, azukibab-tea Brokkolileves, desrizs, szrtott gesztenye
Jin s jang
 |
Mirt van az, hogy ugyanaz a helyszn, tel, napsugr, vagy brmi ms mskpp hat az emberekre, illetve betegsgeket okoz? Gondoltak mr arra, hogy ezek a dolgok a sajt testnk llapotbl fakadnak? Hogy a szervezetnk egyenslynak megbomlsa a felelõs a kialakult betegsgekrt? Vannak olyan filozfik, amelyek hatrozottan ezt lltjk s vannak olyan emberek, akik ilyen elvek alapjn lnek. |
A jin-jang kr elsõdleges jelkpe a taoista filozfinak. A vilgot fenntart ellenttes erõk egyenslyt szimbolizlja. A jin a passzv, negatv erõ, amelyet a nõi elvet jelkpezõ fekete szn brzol, a jang pedig a pozitv, aktv erõ, amelyet a frfiassg fehr szne jelez. Harmnia csak akkor jhet ltre, ha a kt erõ egyenslya tkletes. A jin-jang erõprnak megvan a maga szletsnktõl meghatrozott egyenslya, s ha ez megvltozik, akkor jelentkezik az egyes embereknl az elhzs, vagy pp a kros slycskkens; az tvgytalansg vagy a falnksg. A jin nõies, mg a jang frfias tpust jelenti meg. Mindenkinek meg van a genetikusan meghatrozott, egyni, idelis slya, hiszen mindenkinek ms jellegû az anyagcserje, a testfelptse. Nem biztos, hogy ez a testsly megfelel egy tlagos - mg kevsb a divat diktlta - normnak, de az illetõ ezzel rzi magt a legkellemesebben. A feng shui felfogsa szerint a jin-jang elemek erõstsvel, illetve gyengtsvel befolysolhatjuk, alakthatjuk a szemlyisgnket s a testslyunkat, de csak bizonyos hatrokon bell. A taoizmus a jin-jang fogalmak szerint rendszerezi a vilgot s a tpllkozsban az lelmiszerek tulajdonsgait, a makrobiotika pedig ezt a rendszert hasznlja a tpllkozs harmonikuss ttelhez. A makrobiotika tpllkozsi logikja szerint teht tpllkainkat gy kell megvlogatnunk, elksztennk, hogy azok sszhangban s egyenslyban legyenek klsõ s belsõ sajtsgainkkal, szûkebb s tgabb krnyezetnkkel. A kvetkezõ felsorolsbl mindenki eldnthetõ hogy alapvetõen a jin vagy a jang tpusba tartozunk-e.
- rendszeresen, lehetõleg ugyanabban az idõben egynk - naponta egyszer, de inkbb ktszer fogyasszunk meleg, fõtt telt; - hasznljunk sokfle fûszert az zestshez; - a hsokat s a zldsgflket aprra vgva ksztsk; - soha ne hasznljunk zsrt, inkbb olajon, szeszben prolt teleket ksztsnk; - sokat tezzunk, igyunk friss gymlcsleveket; - idelis tpllk a rizs, a kles, a zab s a zldsgek, de nem nyersen; - tilos a jgben hûttt telek s italok fogyasztsa.
- sok nyers zldsget s gymlcst fogyasszunk; - szmunkra nem fontos a meleg, fõtt tel; - lehetõleg kevs hst egynk; - tartzkodjunk az erõs fûszerektõl; - minl tbb tejflt vagy tejtermket fogyasszunk, a fõzelkflket inkbb tejsznnel ksztsk tejfl helyett; - a hsok mell a kret prolt, flig fõtt zldsg legyen; - nincs szksged sok folyadkra; - tilos az getett szeszes italok fogyasztsa.
A makrobiotikus tpllkozs harmnira trekvõ jellegnl fogva kerli a szlsõsges, tlzottan jin vagy jang tulajdonsg lelmiszereket. Fõ telei a gabonaflk, amelyek az ember õsi tpllkai lvn kiegyeslyozott, komplex hats lelmiszerek. A gabonaflk az tkezs 50-60%-t teszik ki, a zldsgek nagyjbl ennek felt. A hvelyesek a tpllk tovbbi 5-10 %-t jelentik. Termszetesen a makrobiotikus trend is nagy figyelmet fordt az vszaknak megfelelõ gymlcsk, a magvak s a csonthjasok fogyasztsra. Az zeken kvl a sznek sem elhanyagolhatk a makrobiotikus tpllkozsban.
|