Se ideje, se kedve fitneszterembe menni? Sebaj! Otthon is formba hozhatja magt…
Minden olyan egyszernek tnik: tkletes alak nk s frfiak mutatjk be reklmokban a legjabb, otthon hasznlhat csodagpeket, amelyekkel megerltets nlkl fitt vlhatunk, s knnyen eltntethetjk felesleges zsrprninkat… Ha nem lesznk manken-karcsak, az otthoni fitnesz ktsgtelenl j nyron megszerzett kondcink tli megtartsra. Radsul ki sem kell mozdulnunk otthonunkbl.
Kardiofitnesz – kezdknek s haladknak
• Nem sprotolt az utbbi vekben? Egszsge rdekben jl teszi, ha mostantl rsznja magt a mindennapos kardiofitnesz-edzsekre. Trningjnek ideje 30 perc legyen, legjobb, ha reggel s este is 15-15 percet fordt r. Lendletes jrsnak megfelel intezitssal vgezze a kivlasztott mozgsformt! • Sportosan edzett? Akkor a kardiotrningre heti 3-5 alkalmat kell csak sznnia. Edzseink idtartama 20 – 60 perc legyen, intenzitsa pedig kzepesen ers!
Szobakerkprok
Az otthoni edzsformk kztt mg mindig a szobabiciklizs vezet. A szobakerkpr a kevsb fitt, tlslyos, zleti problmkkal kszkdk szmra idelis sportszer. Hrom klnbz rendszer szobabicikli kaphat. A legrgebbi kzlk a klasszikus lkerkpr. jabb az gynevezett semibike, melynek nyerge mlyebben van, httmlval szereltk fel, a pedlok pedig a test eltt helyezkednek el. Ez elssorban az idsebbek, trd-, illetve cspzlet-, valamint htproblmkban szenvedk szmra knyelmes. A szobakerkprok harmadik vltozata kombinlt kar- s lbmunkt tesz lehetv. A hagyomnyos kormny helyett kt mozg karral van felszerelve, ezrt nagyobb kalriafelhasznlst ignyel, hiszen a karokat is dolgoztatja. Nem rt, ha tudjuk, magasabb a zajszintje a hagyomnyos szobakerkprnl. J tudni! A bicikli kivlasztsakor legfontosabb szempont a fkmechanizmus. Nem ajnlott a szalagfkes modell. Ez, mihelyt elr egy bizonyos mrtk ellenllst, hirtelen terheli meg a trdzletet. Vlasszunk inkbb mgnesfkes, vagy elektromgneses fkrendszer vltozatot! Ezek garantljk a folyamatos ertvitelt a pedlokon keresztl.
Sztepper
A sztepper a popsi- s a lbizmok edzst teszi lehetv, ugyanakkor j hatssal van a szvnkre s a keringsi rendszernkre. Hasznlatakor olyan pulzusrtket rhetnk el, mint kocogs kzben. A teljesen edzetlenek szmra nem idelis sporteszkz! Ha minsgrl van sz, a szteppernl is kt dolgot kell figyelembe vennnk: a fkmechanizmust s az ergonmit. A szteppereket vagy pneumatikus, vagy hidraulikus hengerrel fkezik. A levegvel tlttt – pneumatikus – henger gyorsan felmelegszik, rvid lettartam. Semmi esetre sem szabad olyan szteppert venni, melynek mozgsamplitdja behatrolt, vagy a felstest nem tmaszthat meg rajta! A szteppernek ugyanis biztostania kell az egyenes tartst, hogy a pedlokat egyenes httal lehessen hasznlni. Az olcsbb modellek ht- vagy trdpanaszokat okozhatnak.
Evezpad
Az evezpad hasznlata kivl a kardioedzshez. Egyttal javtja felstestnk – gt- s hasizmunk – erejt. Az evezpad helyes hasznlata nehezebben elsajtthat, mint a szobabicikli, viszont koordincijavt hatsa is van. Fontos! Meg kell tanulni a htkml eveztechnikt, hogy hossz tvon ne okozzon gerincproblmt, tartshibt! A mozgs minsgt az evezpad esetben is meghatrozza a fkrendszer. Nem javasolt az a modell, melynl a kt evez egymstl fggetlenl mkdik! A legjobbak azok, melyeknl az evezk egy lncon keresztl a szlkerkkel vannak kapcsolatban. Ez az evez visszahzskor ellenllst fejt ki, ami hasonl a vz ellenllshoz. Lnyeges mg, hogy az ls mozgathat legyen, teht az evez visszahzskor guruljon! Br otthoni hasznlatra kivlan alkalmas, mrete miatt nagy a helyignye.
Jr-/futpad
A sta s kocogs az eddig lert mdszerekkel ellenttben termszetes mozgsforma. A jr-/futpadok teht a kardiotrning idelis sporteszkzei. Nem megfelelek a mechanikus futpadok, mert a szalagjukat magunknak kell htracssztatnunk, s ez teljesen termszetellenes mozgsformt eredmnyez: spcsontizomzat- s Achilles-n-problmkat okozhat. Htrnyuk mg, hogy kis jrfellettel rendelkeznek. A motorizlt modellek jrfellete nagyobb, ezltal a rajtuk vgzett mozgs hasonl a termszeteshez. A j futpadon bellthat a sebessg, valamint az emelkedsi szg is. A futpadok legnagyobb htrnya – ruk mellett –, hogy magas a zajszintjk. Aki teht trsashzban lakik, jobb, ha ezt a kondigpet el is felejti.
Izomtrning – kezdknek s haladknak
A rendszeresen vgzett izomtrning fejleszti a munkra fogott izomcsoportok er- s llkpessgt. Fleg trzsnk izomzatnak edzse fontos a gerincbntalmak megelzse rdekben. Eredzssel – elssorban a nknl – megelzhet a csontritkuls, mivel a hz- s toler oly mdon hat a csontokra, hogy megfkezi srsgk leplst. Ernk hatkony kondigpekkel, slyemelssel, fitneszszalaggal folyamatosan javthat! Edzsprogramunk legalbb 8-10 gyakorlatbl lljon, s rintse fbb izomcsoportjainkat, gy a bicepszet, a tricepszet stb.! Ha 2-3 klnbz programsorunk van, mg jobb eredmnyeket rhetnk el. A fiatalabbak 8–12 ismtlst vgezzenek gyakorlatonknt, az idsebbek 10–15-t!
Multifunkcis gpek
Az ilyen szerkezetek ltalban egy padbl s j nhny slybl llnak, melyek a kart s a lbat mozgatjk meg. A slyok tbbnyire integrltak, gy egy-egy mozgsmechanizmus csak egy bizonyos mozgsirnyt enged meg. Ez garantlja azt, hogy az izmok a megfelel irnyba mozogjanak. A multifunkcis gpeket szabad slyzkkal, slyzkkal is kombinljk, ez edzi a koordincit s az egyenslyt is. Klnbz karokkal a kszlk tovbbpthet, gy mg tbb gyakorlat vgezhet vele. Ezeket a gpeket rahabilitcis programokhoz is hasznljk, valamennyi fitneszterem alapfelszereltsghez hozztartoznak. A multifunkcis gpek tesztelsekor azonban kiderlt, hogy a rajtuk vgzett egyes gyakorlatok egszsgkrost hatsak is lehetnek. Ellenk szl nagy helyignyk s az is, hogy llandan t kell ket alaktani. Mg a legjobb otthoni gpek sem ptoljk a fitneszcentrumok profi kszlkeit!
Slyzk
A slyzkkal val edzs az ern kvl az izmok kzti koordincit is fejleszti. Az otthoni trning egyik kivl lehetsge, br technikailag kiss krlmnyes. Aki mgis emellett dnt, tapasztalt fitneszedzvel llttassa szsze s gyakorolja be edzstervt! Az alapfelszerelshez egy stabil nyompadra van szksg, melyet lv is t lehet alaktani. Legjobb, ha nem fix slyokkal rendelkez slyzkat, hanem cserlhetket vsrolunk, gy edzettsgnk elrehaladtval fokozatosan nvelhetjk a slyokat.
Fitneszszalag
Rehabilitcis programokban mr vek ta hasznljk. Hatkony, helytakarkos s olcs eszkz az izmok formba hozshoz. Mivel zsebben is elfr, brhol, brmikor rendelkezsnkre ll. Erssgtl fggen klnbz sznekben kaphat. A teljesen kezdk a zldet vlasszk, a kk a kzphaladk, a fekete pedig a haladk szne. A fitneszszalaghoz kaphat textilhurok is, mellyel az ajtkilincsre akaszthat, gy nvelhet a gyakorlat sokflesge. Aki az otthoni edzsnek ezt a formjt vlasztja, akr szakknyvbl is kaphat segtsget hatkony edzsterve sszelltshoz. Nagyon fontos! Izomer fejlesztsekor sarkalatos az ellenlls s a slyok helyes megvlasztsa, illetve a helyes testtarts! Idelis, ha hetente 2-3 alkalommal edznk, m kt trning kztt legalbb 48 rnak el kell telnie!
Gpek a piacon Br a kardiogpek klnbzek, hatsukban mgis hasonlak. Lehetv teszik, hogy nagy izomcsoportjaink hossz idn keresztl dinamikusan mozogjanak, s egyttal gondoskodnak arrl is, hogy anyagcsernk a nyugalmi rtk 4–10-szeresre emelkedjen.
Mit edzhetnk otthon? Szvnket s keringsi rendszernket, illetve klnbz izomcsoportjainkat. A kardio-, illetve izomfejleszt gpekbl hatalmas a knlat, gy zlsnk szerint vlaszthatunk.
Szvfrekvencia-monitor A klnbz szvfrekvencia-mr kszlkek a pulzus ismeretben teszik lehetv a kardiotrning irnytst. A kerkproknl ltalban flklipszes, integrlt pulzusmr rendszert tallunk. Ennl azonban sokkal megbzhatbbak azok a megoldsok, melyek a pulzust egy mellv segtsgvel kzvetlenl a szvnl mrik, s innen vezetik le egy karraszer kszlkhez, ami azt megjelenti. |