Meg kell emlteni egy j kelet zavart, a frfiakra jellemz inverz anorexit, vagy jabb nevn izomdiszmorfit. Erre az anorexiban szlelhet tnetek fordtottja jellemz: testpt frfiakban jelentkezik, akik igen izmos testk ellenre sovnynak tartjk magukat (fordtott testkpzavar), szteroidokat hasznlnak, szgyellik vlt sovnysgukat. A knyszeres testedzs kitlti letket, a szteroid-abzus komoly szvdmnyekhez vezethet. Ezt a zavart mindssze 1993-ban rtk le, ma mg rejtett zavar, vrhatan egyre inkbb eltrbe kerl.
Lukcs Liza, Dr. Try Ferenc Semmelweis Egyetem- Magatartstudomnyi Intzet 1088 Budapest, Nagyvrad tr 4.
Napjainkban – a kor s a kultra hatsainak ksznheten – a pszichoszomatikus betegsgek kztt egyre npszerbb helyet foglalnak el az evs-, illetve testkpzavarok, amelyek tnetkpzsben kiemelt szerepet tlt be az adott trsadalom testidelja. Kzel egy vtizede – az anorexia nervosa s a bulimia nervosa mellett – jelent meg az izomdiszmorfia, a frfiak specilis testkpzavara, melyet a ni anorexia nervosa fordtottjnak tartanak. 2000-ben rtk le nkben a testpt tpus evszavart, amely a test- s izomtmeg sszettelvel val tlzott foglalkozst s specilis trend kvetst jelenti; ekkor jelentek meg a nem-hagyomnyos ni nemi szerepviselkeds kritriumai is. Mivel ezen j kelet, szociokulturlis htter zavarok gyakran trsulnak anabolikus szteroidok abzusval, korai felismersk dnt jelentsg lehet a testi s pszichs szvdmnyek kialakulsnak megakadlyozsa szempontjbl.
Bevezets
Az elmlt vtizedben a pszichoszomatikus zavarokon bell egy olyan j betegsgcsoport ltszik krvonalazdni, amelynek kzs vonsa, hogy a test rintettsge nem kizrlag a tnetek manifesztcija szempontjbl fontos, hanem a kls, testi megjelens, a kor karcssgideljnak val megfelels – knyszeres – ignye marknsan jellemzi ezen zavarok kialakulst s fennmaradst.
A testkp – defincija szerint – az egyn sajt testvel kapcsolatos pszicholgiai lmnyeit s attitdjeit foglalja magban, valamint annak mdjt, ahogyan ezek szervezdnek. (Irodalomjegyzk: 1.) Ez jelents mrtkben meghatrozza az nrtkelst s az nkpet, amely a szemlyisg kzponti rsze, meghatrozza viselkedsnket s mindennapi kzrzetnket. Egyes szerzk megklnbztetnek affektv s kognitv testkpet. (Irodalomjegyzk: 2., 3.) A testkp termszett tekintve fontos megemlteni, hogy olyan halvnyan tudatosul jelensgrl van sz, amely csak akkor vlik tudatoss, ha valamilyen zavar lp fel vele kapcsolatban. A testkpzavarok legkifejezettebben az egyes testrszek eltorzulsnak illzijt jelent diszmorfofbiban (testdiszmorfis zavar), a klasszikus evsi zavarokban (anorexia nervosa s bulimia nervosa) s a legutbbi vtizedben a Pope s munkatrsai4 ltal lert izomdiszmorfiban (ID), vagy korbban inverz anorexiaknt emlegetett zavarban mutatkoznak meg. A klasszikus evszavarok prevalencija az utbbi vekben nvekszik. (Irodalomjegyzk: 1., 5.) Ennek okaknt elssorban szociokulturlis tnyezket jellnek meg. A tmegkommunikci ltal sugallt ni karcssgidel mr-mr extrm, egszsgtelen testmretekkel, testarnyokkal rendelkezik. A nemi szerepek s szerepviszonylatok az elmlt fl vszzadban gykeres vltozson mentek keresztl, amely elssorban abban nyilvnult meg, hogy a teljestmnyorientci is felsorakozott a hagyomnyos ni nemi szerepek mell; ez a nk fel irnyul egyre nagyobb elvrsokban nyilvnult meg. A trsadalmi s kulturlis vltozsok eredmnyeknt az evszavarok viszonylag gyors patomorfzison esnek t, megjelent mind a bulimia, mind az anorexia multiszimptomatikus (vagy multiimpulzv) varinsa, amelyek szmos impulzuskontroll-zavarral (alkoholizls, drogozs, ngyilkossgi ksrletek, kleptomnia, promiszkuits) jrnak egytt.(Irodalomjegyzk: 1.) Emellett az elmlt egy vtizedben megjelentek olyan j, a testkpzavarokat vezet tnetknt hordoz zavarok, amelyek – egyelre – nem kezelhetk nll krkpknt, mg fleg a trsadalmi jelensg szintjn vannak jelen napjainkban, ugyanakkor testi szvdmnyeik veszlyessgket tekintve a klasszikus krformkval vetekednek. Mg az evszavarok terlett igen intenzv kutatsi rdeklds vezi, s ennek eredmnyekppen egyrszt e zavarok a kztudatba is bekerltek, msrszt a terpis munka is egyre tbb tmadspontv vlik, addig az albbiakban bemutatsra kerl zavarok mind az egszsgtudomnyok mveli, mind a laikusok szmra zmmel ismeretlenek.
Izomdiszmorfia
Az evszavarokat gyakran emlegetik tipikus ni betegsgknt, a frfiak megbetegedsei a ni zavarok mintegy 2–10%-t teszik ki. (Irodalomjegyzk: 1., 6., 7.) A bevezetsben emltett, a nket rint nemi szerepvltozsok s trsadalmi vltozsok szemszgbl tekintve elszr taln meglepnek tnhet, hogy az utbbi vekben megjelen, testkpzavarral jr szindrmkban erteljes frfi tlsly rvnyesl. Azonban ha tekintetbe vesszk, hogy a nemi szerepek reciprok s komplementer jellegek, akkor szinte mr kzenfekvnek tnik, hogy a ni nemi szerepek vltozsai idvel automatikus vltozst idznek el a frfi nemi szerepekben is. A nemi szerepvltozsok pedig jl nyomon kvethetk a testidelok vltozsaiban is.
A frfiak eme modern testkpzavara az atltaidel („Schwarzenegger-idel”) alapjn ll. A zavar elssorban olyan frfiakra jellemz, akik igen izmosak, slytbbletk van, flnek a sovnysgtl (sovnysgfbia), testkpzavaruk mellett azonban az evsi viselkeds zavara nem jellemz. Rejtzkd viselkeds s az anabolikus szteroidok abzusa jellemzi ket, knyszeresen edzenek, hzni szeretnnek. (Irodalomjegyzk: 1.) Az ID trtnete a szteroidok szvdmnyeinek vizsglatval kezddtt. (Irodalomjegyzk: 8.) A szteroidot hasznl testpt frfiakban a testkpzavar s a pszichitriai szvdmnyek magas elfordulsi arnya valban feltn volt, ennek nyomn kerlt sor 1993-ban az j testkpzavar lersra. (Irodalomjegyzk: 4.) Szmos tengerentli s eurpai vizsglat szmolt be azta arrl, hogy az ID-t a frfipopulciban csak szteroid-hasznlk kztt talltk. Ugyanakkor nem minden teljestmnyfokoz szert hasznl testpt frfi produkl az ID-hez hasonl tneteket – teht megvlaszolva a sokakban felmerl krdst: az ID jellemz tnetei nem tekinthetk a szteroidabzus kvetkezmnynek. 1997-ben Pope s munkatrsai (Irodalomjegyzk: 9.) kidolgoztk az ID diagnosztikus kritriumait is. (1. felsorols)
Az ID-ban a testkpzavar a legfeltnbb, ami inkbb a testdiszmorfis zavarhoz kzelti, nem pedig az evszavarokhoz. Nincs ugyanis sz a tpllkfelvtel primer zavarrl. A zavarban szenvedk sokat esznek, de izomnvels cljbl, ms evszavartnet, mint pldul kontrollveszts, manipulls nem jellemz. szszessgben elmondhat, hogy az ID a testdiszmorfis zavar, az evszavarok, a knyszerek s az addikcik hatrmezsgyjn helyezkedik el.
Brownell (Irodalomjegyzk: 10.) s ms szerzk is felhvjk a figyelmet arra, hogy sokak kzdelmt a fitness-mozgalomban, a tmegkommunikciban s ennek eredmnyekppen a szociokulturlis normkban is megjelen eszttikus testidel elrsre nem pusztn annak tlhangslyozott egszsggyi elnyei motivljk, hanem mindaz, ami ez az idel sugall: kontroll, nuralom, hozzrts s szexulis vonzer.
Az ID hazai adatai ellentmondanak annak a korbbi felttelezsnek, miszerint egy kizrlag a fogyaszts-hangsly, nyugati tpus kultrkban jelen lv, kultrakttt szindrmrl lenne sz. (Irodalomjegyzk: 11., 12.) Ezen vizsglatok alapjn a testkpzavart megalapoz tnyezk kztt felttlenl kiemelend a patolgis anyakapcsolat, mely sokszor a hiperprotektv, tlaggd anyai magatartst, mskor az diplis kapcsolat eltrbe kerlst jelenti, s ebbe a csaldi rendszerbe jl illeszkedik az apa perifrikus helyzete is. Mindez gyakran nrtkelsi zavarok forrsa is, s ha a testslyproblma, pldul tlzott sovnysg vagy gnyolds trgyt kpez kvrsg ll fenn a gyermekkorban, akkor az nfejleszts, nbizalomszerzs horgonypontjv vlik a test mdszeres fejlesztse. (Irodalomjegyzk: 11.) A szexulis fejletlensg ok s kvetkezmny is egyben. A hinyz vagy hinyos partnerkapcsolatok s barti kapcsolatok, valamint a tlzott anyai ktds miatt az lettr beszkl, a testedzs mr-mr szenvedlyszeren tlti ki az egyn lett, meggtolva ms kreatv energik felszabadulst. Az ID rejtett zavar, ma mg kevss ismert a pszichitriai szakirodalomban is. Ersen megoszlanak a vlemnyek arrl, vajon valdi krkprl van-e sz. Lehetsges, hogy az ID a bulimia nervosa sorst fogja kvetni, amelyet korbban mellktermkknt, jrulkos tnetknt, az anorexia nervosa varinsaknt kezeltek, majd fokozatosan nll krkpp ntte ki magt.
A testpt tpus evszavar
Napjainkban gyakran lehetnk tani annak, hogy a kifutk agrszeren vkony ni modelljei mellett egy jfajta ni testidel van kibontakozban: a fitness, a wellness vilgban l, a jl polt, edzett test jegyeit magn visel n. Ez a tpus nidel hasonl testi jegyeket mutat a frfiak atltaideljval – megrizve a msodlagos ni nemi jellegek dominancijt. A testkp e modern zavart testpt nk krben rta le 2000-ben Gruber s Pope, (Irodalomjegyzk: 13.) s testpt tpus evszavarnak neveztk el (2. felsorols). rdekessge, hogy mind szteroidhasznl, mind szteroidot nem hasznl nknl megfigyeltk ezt a tpus zavart, melynek kiugr jellemvonsa, hogy az rintett szemlyek szigoran csak magas fehrje-, magas energia- s alacsony zsrtartalm teleket fogyasztanak, meghatrozott idkznknt (pl. hromrnknt). Gyakran utastanak vissza barti sszejveteleket vagy ttermi vacsorkat, hogy tartani tudjk a knyszeres gondossggal kiszmolt kalrikat s menynyisgeket. ltalban otthon, maguk ksztik el a pontos terv szerint sszelltott s kiadagolt teleket, gyakran becsomagolva azokat, hogy aztn az tkezsi rendjk szerint meghatrozott idben fogyasszk el. Ha a megtervezett rutint valami flbeszaktja, akkor intenzv szorongst lnek t. Valsznleg a dita kvetkeztben kialakult alacsony testzsrtmeg okozza az amenorrhoet, amely a zavar msik jellemz velejrja. Ezt a zavart teht a specilis trendre s a testedzsre val extrm beszkltsg s a knyszeres rtusok jellemzik.
A testpt tpus evszavart mutat nkben a kutatk felfigyeltek egy, a nemi identits terlett rint zavarra is: ezek a nk – br a nemi identitszavar DSM-IV szerinti kritriumait nem teljestettk – preferltk a frfias ltzkdst, a frfiakra jellemz szoksokat, tevkenysgeket, hobbikat, jtkokat, frfias munkakrt vllaltak, ugyanakkor – sajt bevallsuk szerint – jl reztk magukat nknt, biolgiai nemket szemlyisgkkel kongruensknt ltk meg. Teht mg letmdjukat jelentsen befolysolta a maszkulin belltds, rdemleges distresst vagy rosszabbodst az let klnbz terletein ez nem okozott. Ezekre a nkre vonatkozan rtk le a szerzk a „nem hagyomnyos ni nemi szerep” ismrveit. (3. felsorols)
Ez a megfigyels arra enged kvetkeztetni, hogy az intenzv testedzs frfias foglalatossgt gyakrabban vlasztjk azok a nk, akik nemi szerepeikben a tradicionlistl eltrnek.
Konklzik
A fentiekben bemutatott zavarok rirnytjk a figyelmet a vltoz kulturlis, trsadalmi hatsok tnetkpz szerepre. Mivel e jelensgek rejtettsgk ellenre egyre inkbb kerlnek a kztudatba – elsegtve az rintettek betegsgtudatnak kialakulst –, vrhat, hogy hamarosan megjelennek az egszsggyi ellt rendszerben is. Klnsen fontos, hogy a zavarban szenvedkkel elszr tallkoz hziorvosok felfigyeljenek a testi tnetek mellett a pszichs httrtnyezk diszfunkcionlis mkdsre is. Fel kell hvni a figyelmet a szteroidabzus irreverzibilis testi s szocilisan szegregl pszichs szvdmnyeire. Tovbbi vizsglatokra van mg azonban szksg ahhoz, hogy a prevencis tmpontok meghatrozhatak s a terpik kidolgozhatak legyenek.
Irodalomjegyzk: 1. Try F, Szab P: A tpllkozsi magatarts zavarai: az anorexia nervosa s a bulimia nervosa. Medicina, Budapest, 2000. 2. Huon GF, Brown LW: Body images in anorexia nervosa and bulimia nervosa. Int J Eating Dis 1986; 5, 421-439. 3. Thompson JK, Psaltis K: Multiple aspects and correlates of body figure ratings: a replication and extension of Fallon and Rosin (1985). Int J Eating Dis 1988; 7, 813-818. 4. Pope HG, Katz DL et al: Anorexia nervosa and „reverse anorexia” among 108 male bodybuilders. Compr Psychiatry 1993; 34, 406-409. 5. Hoek HW, Treasure JL, Katzman MA (szerk.): Neurobiology in the treatment of eating disorders Wiley, Chichester, 1998. 6. Andersen AE (szerk.): Males with eating disorders. Eating Disorders Monograph Series No 4. Brunner/Mazel, New York, 1990. 7. Andersen AE: Eating disorders in males. In: Brownell KD, Fairburn CG (szerk.): Eating disorders and obesity (pp 177-182). Guilford, New York, 1995. 8. Pope HG Jr, Katz DL: Affective and psychotic syndromes associated with use of anabolic steroids. Am J Psychiatry 1988; 145, 487-490. 9. Pope HG Jr, Gruber AJ, Choi P, et al: Muscle dysmorphia: an underrecognized form of body dysmorphic disorder. Psychosomatics 1997; 38, 548-557. 10. Brownell KD: Dieting and the search for the perfect body: where physiology and culture collide. Behavior Therapy 1991; 22, 1-12. 11. Kovcs Sz, Try F: Az inverz anorexia megjelense testptk kztt. Mentlhigin s Pszichoszomatika 2001; 12(3), 41–44. 12. Try F, Kovcs Sz, Gyenis M: Az izomdiszmorfia (inverz anorexia) hazai gyakorisga testptk kztt. Szenvedlybetegsgek 2001; 9, 326-330. 13. Gruber AJ, Pope HG Jr : Psychiatric and medical effects of anabolic-androgenic steroid use in women. Psychother Psychosom 2000; 69, 19–26.
1. felsorols
1. A szemly tlzottan sokat foglalkozik azzal a gondolattal, hogy a teste nem elgg szikr s izmos. A jellemz trsult viselkedsek magukba foglaljk az rkig folytatott slyemelst s az trendre fordtott tlzott figyelmet. 2. Az aggodalmaskods klinikailag jelents distresst vagy rosszabbodst okoz trsas, foglalkozsbeli, vagy ms fontos tren, amelyet a kvetkez ngy kritrium kzl legalbb kett jelez: 2a. Az egyn gyakran felad fontos trsas, foglalkozsbeli, vagy rekrecis tevkenysgeket, mert knyszeres szksget rez, hogy betartsa edzsi s tkezsi menetrendjt. 2b. Az egyn kerli az olyan helyzeteket, amelyekben teste ki van tve msok tekintetnek, vagy ilyen helyzeteket csak jelents distress-szel vagy szorongssal vllal. 2c. A testmret vagy az izomzat elgtelensge miatti aggodalmaskods klinikailag jelents distresst vagy rosszabbodst okoz trsas, foglalkozsbeli, vagy ms fontos tren. 2d. Az egyn annak ellenre folytatja az edzst, specilis tkezst, vagy ergogen (teljestmnynvel) szereket hasznl annak ellenre, hogy tudomsa van a nemkvnatos testi s lelki kvetkezmnyekrl. 3. Az aggodalmaskods s a viselkedsek elsdleges kzpontja az, hogy a szemly tl kicsinek vagy elgtelen izomzattal rendelkeznek tartja magt. Ez elklnthet a kvrsgtl val flelemtl, mint az anorexia nervosban szlelhet, vagy a kls megjelens ms szempontjai miatt fennll elsdleges aggdstl, mint a testdiszmorfis zavar ms formiban.
2. felsorols
1. A test zsrtmegnek egszsges (nkben a normlis menstrucis ciklushoz szksges) szinten val fenntartsnak elutastsa, amelyet az izomtmeg maximalizlsnak vgya ksr. 2. Intenzv flelem attl, hogy a szemly zsrtmege megn, vagy veszt az izomtmegbl, mg ha a test zsrtmege a normlis szint alatt is van a fent meghatrozottak szerint, illetve az izomtmege messze az tlag fltti. 3. Merev ragaszkods egyfajta szigor trendhez, melyet az albbiak kzl legalbb kett jellemez: a) Napi legalbb tszri tkezs, melyet a szemly szablyos menetrend szerint folytat, pldul 3 rnknt. b) Minden tel magas kalria-, magas fehrje- s alacsony zsrtartalm lelmiszerbl vagy tpllk-kiegsztbl ll. c) A szemly jelents mennyisg idt s pnzt fordt arra, hogy ezeket a specilis teleket beszerezze, elksztse s elfogyassza. 4. A testsszettel megtlsnek mdjban zavar van, vagy a testi megjelens nemkvnatos befolyst gyakorol az nrtkelsre. 5. A szemly gyakran felad trsas vagy foglalkozsbeli alkalmakat, mert azok megzavarjk az trend sszelltst vagy az tkezs idpontjt.
3. felsorols
1. A frfias jellemvonsok s tevkenysgek tlzott elnyben rszestse. Felntt nkben az albbi jellemzk kzl 3 (vagy tbb) jelenik meg: a) Ragaszkods a kifejezetten frfias ltzkhez. b) Jelents s lland ragaszkods a tipikusan frfiak ltal vgzett munkkhoz. c) A tipikusan frfias jtkokban s idtltsekben val rszvtel. d) A frfi bartok tlzott preferlsa. 2. Az egyn kellemesen rzi magt nknt s nem vgyik kifejezettebben arra, hogy frfi legyen. 3. A jellegzetessgek nem azonosak a hermafroditizmussal. 4. A jellegzetessgeknek kifejezett hatsuk van az letmdra, azonban minimlis distresszt vagy rosszabbodst okoznak a trsas let vagy a hivats ms fontos terletn. |