Senki számára nem meglepő már, ha azt hallja, hogy nem mindenfajta diéta felel meg mindenkinek. Bár a "lowcarb diéta" elnevezés számos szénhidrátkorlátozáson alapuló módszert magába foglal, ez sem alkalmazható bárki által.
Íme néhány átgondolnivaló, mielőtt a korlátozott szénhidráttal járó étkezési módot választod.
A diétás háttér Érdemes átvizsgálni, hogy milyen diétákat próbáltál már eddig. Milyen tapasztalataid voltak ezekkel kapcsolatban? Miért nem tartottál ki mellettük?
Pontosabban: - Mik a tapasztalataid a magas szénhidráttartalmú diétákkal? (Ide tartoznak a zsírmentes, zsírszegény és kalóriaszámlálós diéták.) Jól érezted magad közben, energikus voltál stb? Vagy inkább éhesnek, ingerlékenynek, az "evés megszállottjának" érezted magad? - Vannak-e korábbi tapasztalataid a lowcarb diétákkal? Az első hetek kellemetlenségeitől eltekintve hogy érezted magad a diéta során mind mentálisan, mind fizikálisan?
Ha mindkét módszerrel kapcsolatban negatív tapasztalataid vannak, akkor legfőképp a mérsékelt szénhidráttartalmú diéták felelnek meg a számodra, mint például az Atkins fenntartó szakasza, vagy a South Beach diéta.
Étel és evési szokások A következők közül van amelyik ismerősen hangzik a számodra? - Az étkezés befejezése után hamarosan újra kedvet kapsz az evéshez? - Késztetést érzel az evésre egész nap, függetlenük az étkezési időktől illetve az éhségedtől? - Kimerültnek, szétszórtnak érzed magad, nehezebb koncentrálnod, ha a főétkezések között nem nassolsz valamit? - Gyakran érzed magad lustának evés után, legfőképp ha az étkezés sok cukrot és keményítőt tartalmazott? Ezek a tulajdonságok olyan emberekre jellemzőek, akik szénhidrát-érzékenyek.
Egészségügyi háttér - Cukorbetegség: Sok cukorbeteg számára nyújtanak segítséget a csökkentett szénhidráttartalmú diéták. - Jelentős túlsúllyal rendelkezel, különösen a hasadon (alma alak)? Minél nagyobb a túlsúlyod, annál valószínűbb, hogy inzulin rezisztancia problémája áll fenn - ez egy jel, miszerint a csökkentett szénhidrátmennyiség a diétában segítségedre lehet. Az inzulin rezisztancia további jelei: - magas vérnyomás, - magas vércukorszint, - magas trigliceridek, - PCO ("krónikus nem ovulálási szindróma")
Családi háttér Ha bárki a családodban cukorbeteg, vagy a fenti tünetek valamelyikével rendelkezik, az is egy potenciális jel lehet. Általában a közvetlen családtagok esetében jelentős, de a kiterjedtebb családi genetika is befolyással bír. Ez esetben az ellenőrzött szénhidráttartalmú diéta pozitív lépés lehet a számodra.
A legfontosabb faktor Nem számít milyen diétát fejezel be, a legfontosabb kérdés amit fel kell magadnak tenned: "Mit szándékozom tenni annak érdekében, hogy tartós (!), végleges(!) változást hozzon ez a diéta az életembe?" Minden információ, tipp, recept rendelkezésre áll, hogy segítsen neked, de ha mélyen belül nem állsz készen az igazi változtatásra, akkor a világ egyetlen diétájának hatása sem fog sokáig tartani. |