Magyarorszgon a Szent Imre Krhz forvosa, Pados Gyula szerzett az elhzs elleni kzdelemben legnagyobb gyakorlatot. Tapasztalatait knyvben foglalta ssze, az albbiakban ebbl idzzk legfontosabb megllaptsait.
A vilg gazdagabbik felnek egyik legnagyobb kihvsa az elhzs, hiszen a lakossg egyre nagyobb hnyada jut tpanyagokban gazdag tpllkhoz, mikzben egyre kevesebben vgeznek fizikai munkt. A zsrszvet felszaporodsa magval hozza a vrnyoms emelkedst, a vrzsrok koncentrcijnak megnvekedst, amelyek elsegtik az relmeszeseds kialakulst. Ezek koszorr-szklet, szvinfarktus, alsvgtag s nyaki tr szklet formjban jelentkeznek leggyakrabban. Mindez nagyrszt megelzhet akkor, ha nincs testslyflsleg vagy sikerl megszntetni, mrskelni. A fogykra teht korntsem csupn eszttikai, hanem valban "letkrds".
Az elhzs Az orvosok, dietetikusok elssorban a BMI (Body Mass Index) segtsgvel klntik el a normlis testsly, a tlsly s az elhzs kategriit. A BMI indexet a testsly kg rtknek s a testmagassg mterben kifejezett rtke ngyzetnek a hnyadosa adja. Normlis rtke 20-25 kztt van, 25-30 kztt tlslyrl, 30-as BMI felett orvosi rtelemben elhzsrl beszlnk, ezen bell pedig, 40-es BMI felett morbid, kros elhzst llapthatunk meg. Mivel a tbbletslyt nemcsak a zsrszvet, hanem az izomszvet vagy a csontok slya is adhatja, ezrt orvosi rtelemben elhzs alatt a testzsr mennyisgnek felszaporodst rtik. Ez az albbi kpletbl szmthat ki: 1,2 x BMI + 0,23x letkor - 5,4 s frfiak esetn mg - 10,8 (nk esetn 0). Magyarorszgon a felntt lakossg krlbell 40 szzalka tlslyos (BMI 25-30 kztt van) s kb. 20 szzalka elhzott (BMI 30 felett.) Az elhzsnak kt tpusa van. Az elssorban hasra terjed, kpi hasonlattal lve "alma" tpus, frfias tpusnak, pkhas, srhas elhzsnak is nevezett tpus az, ami szvdmnyekre, gy magas vrnyomsra, infarktusra, cukorbetegsgre, agyvrzsre, magas vrzsrszintre inkbb hajlamost. Ezzel szemben a cspre, combra lokalizld, "krte" elhzs, amit nies tpusnak is neveznek, ltalban nem okoz szv s rrendszeri szvdmnyeket, fleg csak eszttikai problma, s legfeljebb visszrbetegsgre hajlamost. Sajnos, az elhzottak tbb mint 3/4 rsze a veszlyeztetettebb "alma" tpusba tartozik.
Kockzatok Az Egszsggyi Vilgszervezet az elhzst magt is a krnikus betegsgek kz, az Amerikai Kardiolgiai Trsasg pedig az elsrend rizikfaktorok kz sorolta, a magas vrzsrszint, a magas vrnyoms s a dohnyzs mell. Az elhzshoz csatlakoz egyb rizikfaktorok, a magas vrnyoms, a magas vrzsr (koleszterin)szint s a magas vrcukorszint tovbb nvelik az infarktus kockzatt - ezt az sszetartoz "ngyesfogatot" nevezik metabolikus szindrmnak. Mindez a mozgsszegny letmddal trsulva slyos veszly-tnyez s nemcsak a szv-rrendszeri betegsgek, hanem a cukorbetegsg, egyes emsztrendszeri megbetegedsek, mozgsszervi elvltozsok, s a daganatok kockzatt is nveli.
Az elhzs okai Leegyszerstve azt szoktk mondani, hogy az elhzs f oka, hogy tl sokat esznk s tl keveset mozgunk, vagyis tudomnyosan fogalmazva: nagyobb az energia-bevitelnk mint az energia-leadsunk. Az elhzs htterben azonban tbb ok is llhat: rkletes anyagcsere-zavarok, tltpllkozs, az iskolzottsg s a szocilis helyzet, a mozgsszegny letmd, a rendellenes tkezsi szoksok s hormonlis mkdsi zavarok is. Az elhzs ktdhet bizonyos letszakaszokhoz, gy pldul klnsen veszlyes a gyermekkori, kamaszkori elhzs, mert ezt mg nehezebb felnttkorban lefogyasztani. A nk elhzsnak egyik leggyakoribb oka a terhessg, illetve a szoptats alatti testslynvekeds, s a fogamzsgtlk szedse is hajlamosthat az elhzsra. A frfiak elhzsnak gyakori oka a fizikai aktivits cskkense: pldul a harmincas letvekben a hzassgkts utn vagy abbahagyott sportols miatt megvltozott letmd miatt alakulhat ki elhzs. A dohnyzs abbahagysa is slynvekedssel jrhat.
Az elhzs kezelse Az elhzs kezelsben alapvet a kalriaszegny dita, az energia-bevitel cskkentse. Az letmd hosszabb tv megvltoztatsa egyben viselkeds-, magatartsterpit is ignyel. Amennyiben az elhzs dits kezelse nem hozza meg a kvnt eredmnyt, gygyszeres kezelsre is szksg lehet, st, slyosabb, kros elhzs esetn esetenknt sebszi eljrsok is szba kerlhetnek. Pados Gyula forvos gy vli, idelis esetben a fogykra megkezdse eltt mindenkinek szksge lenne orvosi vizsglatokra s a kra alatt rendszeres ellenrzsre, ltalban pedig elmondhat, hogy minl rosszabb az egszsgi llapot, annl kisebb tlslynl indokolt mr az orvosi kezels. Ha szvkoszorr vagy agyi rbetegsg, cukorbetegsg fennll, akkor mr 25-s BMI rtk felett orvoshoz kell fordulni. Ha ilyen nincs, de legalbb kt msik rizikfaktor fennll a kvetkezkbl: hipertnia, magas vrzsrszint, dohnyzs, frfiaknl 45 v feletti letkor, akkor 27-es BMI esetn indokolt az orvosi kezels bevezetse. A tmt folytatjuk, a kvetkez cikknkben az elhzs mrtke szerint ajnlott fogykrkat ismertetjk.
Sorozatunkban, amelynek bevezet cikkben az elhzs okairl, fajtirl s kockzatairl olvashattak, Dr. Pados Gyula, a Szent Imre Krhz forvosa legfontosabb megllaptsait foglaltuk ssze, "Tlsly s elhzs" cm knyve alapjn. Ez alkalommal gyakorlati tapasztalatait idzzk fel az orvosi tancsok alapjn vgzett fogykrkrl. A kvetend slycskkent eljrsokat, mdszereket az elhzs mrtke szerint csoportostotta.
Kismrtk tlsly Azoknl, akiknek a slyfeleslege 20 szzalk alatt van (a BMI szerint 25-27 kzti testtmeg-indexek tartoznak ide), ltalban 3-7 kg-os slytbbletrl van sz, melyet ltalban mg nem ksrnek az elhzs szvdmnyei. Ezrt rjuk "rbzhat" a fogykra, br sztnzni kell ket is arra, hogy ez lehetleg kivizsgls s tpllkozsi tancsads mellett trtnjen. (Mr csak azrt is, hogy ne a bulvrlapok dits tancsai s reklmjai befolysoljk ket a mdszer kivlasztsban.) Mrskelt tlsly esetn heti 0,5 kg fogysra kell trekedni, ami elrhet mr akkor is, ha az elhzott ember napi 500 kalrival kevesebbet eszik a korbbinl. Ezt el lehet rni kis odafigyelssel is: dits lelmiszerek, zsrszegny hsok, hentesruk s sajtok, rostds kenyrflk s "light" dtk fogyasztsval is a korbbi vlogats nlkli tpllkozs helyett. Bizonyos rostkoncentrtumok (bza s zabkorpa alap ksztmnyek) s a mzlik, gabonapelyhek, corn flakes-flk az tvgy cskkentsvel segthetnek. Szmtalan ditarecept forog kzkzen, ezek azonban tbbnyire tudomnyosan nem megalapozottak, s leginkbb csak rvidtv eredmnyeket lehet velk elrni. Mrpedig a visszahzs okozta kudarclmny lelkileg sincs j hatssal a fogykrzra. Ilyen, egyoldal, hosszabb tvon egszsgtelen hinyt okoz trend pl. a pontdita, a Lutz s a Kasper dita, a tejsznhab-eper dita, a Banting s Hollywood-dita, s az egyfle telt kultivl flcsirke, tr, rizs, burgonya-tojs, anansz, szl dita s a tbbi. Ivkra, pldul sr s a tejkra, nem ajnlhat, mivel a tbbihez hasonlan vas-, vitamin- s rosthinyos. Termszetesen sok hasznos elemet tartalmaz, szszerbb ditk is vannak, ilyen pldul az letvitel-programszer testkontroll s a csoportos Weight Watchers dita.
20-40% tlsly (BMI: 27-31) A fogykrzk legnagyobb rsze ebbe a kategriba tartozik. Ilyen tlsly mellett az elhzs mr nem csak kozmetikai-eszttikai problma, hanem az egszsgi llapot romlsra, szvdmnyekre is lehet szmtani, klnsen "alma" tpus elhzsnl, s ha a slytbbletet egyb rizikfaktorok is ksrik. Hossz tv fogykrra ltalban nknek napi 1200, frfiaknak napi 1500 kalrit tartalmaz trendet javasolnak. Ezt a gyakorlatban ktflekppen lehet megoldani: vagy a tpanyagtblzat segtsgvel megtanuljuk hozzvetlegesen kiszmtani az egyes tpllkhoz tartoz kalria-rtkeket, vagy tartjuk magunkat ahhoz, hogy szigoran a fogykra idejn is ajnlhat tpanyagok krbl lltjuk ssze trendnket - a tapasztalatok azt mutatjk, hogy gy is tarthat az 1200-1800 kcal napi bevitel. Hogy mirt ppen 1200-1800, tlagosan 1500 kcal az ajnlott napi energiamennyisg? Mert, ha ez al cskken a napi bevitel, akkor a szervezet vdekezni kezd: lecskkenti az alapanyagcserjt, aminek kvetkeztben a kevesebbl is tbb hasznosul, majd a dita abbahagysakor szinte biztosan bekvetkezik a visszahzs. A szakemberek megllaptottk azt is, hogy nem mindegy az sem, hogy ez az 1500 kcal milyen tpanyagokbl szrmazik. Bebizonyosodott, hogy azok fogytak jobban, akik ugyanannyi kalria bevitel mellett kevesebb zsrt, de tbb sznhidrtot fogyasztottak. Ugyanakkor a sznhidrtok egy rsznek, pl. a cukornak a fogyasztst is korltozni kell. Pados Gyula sszefoglal munkja mellkletben rszletes tblzatban ismerteti a leggyakoribb tpanyagaink 100 grammjnak kalria- s zsrtartalmt.
40-100% kztti tlsly (BMI 31-44 kztt) Jelents tlsly mellett az elhzs szvdmnyeinek jval nagyobb a veszlye, ezrt a nagy egszsgi kockzat miatt egyes esetekben a srgsebb beavatkozst is indokoltnak tartanak. Erre a clra (megfelel felttelek mellett) a 800 kcal alatti ditk is szba jhetnek. Ezeket az orvosi nyelvben VLCD: Very Low Calory Dietnek, igen alacsony kalriatartalm trendnek neveznek. Ennek legszlssgesebb formja az n. 0 dita, amely azonban nem megbzhat, eredmnyessge s slyos mellkhatsai miatt nem szerepel a hivatalos ajnlsokban. A VLCD ditnak kt alapvet formja van: vagy lelmiszerekbl tevdik ssze a napi 300-800 krli kalriamennyisg (fleg fehrjebevitel, kiegsztve zldsgekkel, sovny tejtermkekkel, vitaminok s svnyi anyagok ptlsval, a msik esetben elre elksztett tej vagy tojsfehrje alap, vitaminokkal s svnyi anyagokkal kiegsztett italporok hasznlatosak - kzlk pl. a legismertebb a Cambridge-dita, amelyik 330 kalrit tartalmaz adagonknt. A nlunk forgalomban lv ksztmnyeket nem nll fogyasztsra, hanem egy ftkezs helyettestsre ajnljk. A VLCD csak slyos egszsgi kockzat esetn s csak orvosi ellenrzs mellett (legjobb intzetben, ahol orvos, dietetikus, testnevel segtsge is ignybe vehet) s legfeljebb 7-10 napig alkalmazhat, mert egy ht utn a szervezet vdekezni kezd, lelasstja az alapanyagcsert, s utna hiba esznek kevesebbet, tbb hasznosul. A Szent Imre Krhz Lipid rszlegn is csak egy hetes idtartam VLCD-t (500-800 kcal) alkalmaznak, de sszektve belgygyszati, endokrin, kardiolgiai kivizsglssal, tornval s a tlslyosok kikpzsvel egy hossztv ditra. A VLCD tilos viszont szvritmuszavar, vese- s mjelgtelensg, lz, hasmens, bulmia, anorexia nervosa s depresszi esetn. 100% feletti tlsly (a BMI 45-nl nagyobb) A mr letet fenyeget, kros mrtk elhzs esetn a sebszi beavatkozs is szba kerlhet. Jelenleg elssorban az endoscopos ton trtn gyr felhelyezses beavatkozst vgzik, melynek lnyege, hogy a gyomor fels rszre helyeznek fel gyrt, lecskkentve annak trfogatt. A szkleten keresztl csak folykony, ppes folyadk tud vgighaladni. A mdszer segtsgvel 20-30 kg tarts testslycskkens rhet el. Feltlthet ballon gyomorba trtn elhelyezsvel, az hsgrzet cskkentsvel is rnek el j eredmnyeket. A plasztikai sebszeti mtt (zsrleszvs) csak 0,5-2 kg zsrszvet eltvoltsval jr, ami inkbb alakformlsra, mint fogykrra alkalmas.
Az elhzs gygyszeres kezelse A dita mellett szba jhet a gygyszeres segtsg is. Dr. Pados Gyula a hazai forgalomban lv gygyszerek kzl kt, klnbz hatsmechanizmus ksztmnyt mutat be idzett knyvben. Az egyik egy szibutramin hatanyag tartalm szer, mely fokozza a teltettsgrzst s mrskelten az anyagcsert is nveli. Mellkhatsai miatt szvbetegeknl ellenjavallt, magas vrnyomsak csak belltott vrnyoms mellett alkalmazhatjk. Teljesen ms a hatsmechanizmusa a msik, orlistat hatanyag tartalm szernek. Ez nem szvdik fel, nem kerl a szervezetbe, hanem a blrendszerben gtolja a zsrok felszvdst, gy szedse esetn az elfogyasztott zsrok mintegy 30%-a kirl a szklettel. A szernek j hatsa van a koleszterin, a triglycerid, vagy a HDL-cholesterin, vrcukor szintre is. Egszsgi kockzat esetn mr alacsonyabb BMI rtknl szba kerlhet, de minden esetben orvosnak kell dnteni a gygyszeres kezelsrl.
A dita nem elg A fogykra nlklzhetetlen rsze a dita, de igen fontos az energialeads, a mozgs is. A leginkbb ajnlhat mozgsforma a gyalogls, a futs s a biciklizs. Emellett az elhzottak letmdjnak, tpllkozsi szoksainak alapveten meg kell vltoznia. Pados forvos ajnlja a dits napl vezetst: az nmegfigyels sokszor mr nmagban j hatssal van arra, mit esznk s mennyit mozgunk. Sokat segt, ha a fogykrz nincs egyedl, hanem egy csoport van a hta mgtt, szakkpzett vezetvel: az egszsges versengs j hats. A viselkedsterpia rsze ellenllni a ksrtsnek: megtanulni krltekinten, visszafogottan vsrolni, csak a legszksgesebb tpllkokat tartani otthon, lassan, az evsre koncentrlva tkezni, s ha gy rezzk, elg, a tnyron hagyni az telt. A beidegzdsek, rossz szoksok sok elhzs htterben llnak: pldul szmos anyuka hzik el, amikor megeszi gyermeke tnyrjrl az telmaradkot, msok pedig a gyorsan, oda sem figyelve, esetleg olvass kzben bekapkodott ennival "ldozatai". Trekedni kell arra, hogy ne egyszerre sokat, hanem inkbb tbbszr kevesebbet egynk, s lehetleg este a legkevesebbet. |