Fogyókúrázzon a ZEN segítségével!
|
|
|
A feng shui alapelvei egyszerűek. A csi, vagyis az energia táplálékainkban szintén megtalálható. Ha "élô", azaz friss ételeket fogyasztunk, vagy olyanokat, melyek a természetben megjelenô formájukhoz hasonló állapotban vannak, életerônket akár meg is duplázhatjuk. | |
Vajon mi teszi a feng shui konyhát ennyire egészségessé? Elôször is ez az étrend az egyszerű és gyors fôzésen alapul, természetesen alacsony zsírtartalmú hozzávalókból. Mivel közeleg a nyári kánikula, itt az ideje, hogy elsajátítsuk a keleti konyha mesterfogásait, hogy ne kelljen egész délelôtt a forró tűzhely elôtt álldogálnunk.
A feng shui konyha az alacsony zsírtartalmú, de tápláló zöldségekre és gyümölcsökre épül. Nyárra ezért kitűnô ötlet egy kis keleti hangulatot csempészni otthonunkba. Ilyenkor a piacok telis-teli vannak frissen szedett termékekkel, így minden megtalálható, amire az egészséges táplálkozáshoz szükségünk lehet. A feng shui szakácsművészetének további hatalmas elônye, hogy egzotikus hozzávalókat használ, így igazi felüdülést jelent ízlelô bimbóink számára, és változatos tálalási lehetôségeket kínál.
Cikkünk segítségével megmutatjuk Önöknek, hogyan szabadulhatnak meg felesleges kilóiktól a megfelelô egyensúly megteremtésével, melybe a konyha átrendezésétôl a hűtô feltöltésén keresztül az ételek ízléses tálalásáig minden hozzátartozik.
Fogyás a feng shui-val
Kínában a feng shui táplálkozás rendszeres testmozgással párosítva legalább olyan gyakori, mint nálunk a gyorséttermek és a televíziózás kettôse. A kínaiak az európaiaknál 30%-kal több kalóriát visznek be szervezetükbe, mégis karcsúak és egészségesek maradnak. Háromszor annyi rostot fogyasztanak, viszont az általunk megevett zsírnak alig a felét. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy náluk kevesebb a rákos megbetegedések száma.
A keleti táplálkozás 5 alappillére
1. A húst ne fô ételként, hanem más ételek kiegészítôjeként használjuk!
A kínai étlapokon sehol sem találunk zsíros hamburgereket. Az ottani étrendnek mindössze 20%-a állati eredetű, szemben a modern nyugati táplálkozás 60-80%-ával. Az ázsiai szakácsok kis mennyiségű húst használnak, azt is inkább az ételek ízesítésére. Ezért található náluk olyan sok szója termék, mely nemcsak proteinben gazdag, hanem komplex szénhidrátokat is tartalmaz.
2. Törekedjen rostdús táplálkozásra!
A vidéki emberek Kínában háromszor annyi rostot fogyasztanak, mint a nyugati társadalmak. Ételeiket nagyrészt zöldségek alkotják, a brokkolitól a különbözô babfélékig, desszertnek pedig gyümölcsöt fogyasztanak.
3. Kísérletezzünk egzotikus ízekkel!
Amíg a nyugati társadalmakban vajjal, majonézzel, és készen vett öntetekkel próbálunk ízt és harmóniát csempészni ételeinkbe, a kínaiak kalóriamentes, ízletes fűszerek és gyógynövények százait használják erre a célra. Szójaszószt, halszószt, osztrigaszószt, 'miso'-t (erjesztett babmassza) és tengeri algát használnak só helyett. Erôs fűszerként pedig chilit, wasabi-t (japán tormaszósz por), 'kimchi'-t (koreai káposzta étel), curryt, fokhagymát és mogyoróhagymát. A különleges ízeket pedig a gyömbér, citromfű, bazsalikom és egyéb egzotikus fűszerek adják. Bár helyhiány miatt nem tudjuk a kínai fűszerek széles tárházának egészét bemutatni, a feng shui "kamra" című részében sok hasznos információt megtudhat róluk. Ha pedig tanácsra van szüksége, az ázsiai éttermekben, vagy az e termékekre specializálódott boltokban biztosan örömmel nyújtanak felvilágosítást.
4. Tiszteljük az ételeket!
Likvidáljuk rossz szokásainkat! A mai rohanó világban gyakran csak azért eszünk, hogy megtöltsük gyomrunkat. Sajnos nem figyelünk a lényegre, minek következtében szükségtelenül sokat eszünk és elhízunk. A figyelmes étkezés technikáját könnyen elsajátíthatjuk, ha 'yin' állapotban fogyasztjuk el étkeinket, azaz nyugodtan, elmélkedve. Ez nem egyszerű dolog mai száguldó társadalmunkban, de ha sikerül, bizonyos rossz szokásokat kiküszöbölhetünk általa. Ne étkezzünk TV nézés közben, vagy számítógép elôtt. Ne hallgassunk hangos zenét és ne műanyag edényekbôl együnk. Élvezzük az evés minden pillanatát! Teaiszogatás közben gondoljunk arra, milyen melengetô, ahogy a folyadék leér gyomrunkba, és egész testünket új energiával tölti fel. Nézzük, ízleljük, kostolgassuk és értékeljük az elôttünk lévô ételt. Érezzük, amint bejut szervezetünkbe, és táplálja azt.
5. Fôzzünk zsírmentesen!
Az ázsiai szakácsok szeretnek grillezni, párolni, fôzni, és sűrű kavarás mellett sütni, azaz csupa olyan technikát alkalmaznak, ami kevés zsiradékot igényel. Ez az ínséges idôkbôl megmaradt szokás (amikor nem volt elegendô tüzelô) könnyen elsajátítható modern nyugati társadalmunkban is, hiszen energiatakarékos, arról nem is beszélve, hogy sok idôt is megspórolunk vele. Próbáljuk ki a párolás keleti módját (fűszernövényekkel ízesített víz fölött), melyet egy külön erre a célra készített bambuszkosárban a legjobb elvégezni. Ez egy olyan többrétegű edény, melyben egyszerre készíthetjük el a zöldségeket, a halat és egyéb ételféléket. Ezzel nemcsak a mosogatást könnyítjük meg, de idôt is spórolunk vele: Így mindössze 10-15 perc alatt elkészül minden. A keleti szakácsok gyors sütése sem igényel különleges eszközöket, mindössze egy fakanál és egy teflon edény vagy wok szükséges hozzá. Az összetevôket vágjuk egyformán apró darabokra, majd egy-két kanál egészséges mogyoróolajon, sűrű keverés mellett, nagy lángon pirítsuk meg és percek alatt kész a vacsora. | |