Manapsg vilgszerte, gy haznkban is egyre tbb ember tlslyos s elhzott. Kzlk sokaknak napi tmja, hogy hogyan, milyen mdszerrel fogyjanak le. A legtbb ''csodadita'' hatkonysgt s biztonsgt azonban a tpllkozstudomnyi szakemberek megkrdjelezik. Dr. Robert C. Atkins az 1970-es vek elejn alkotta meg Amerika legnpszerbb, ugyanakkor legvitatottabb ditjt, amely napjainkra nlunk is ismertt vlt.
A dita lnyege, hogy a tpllkozs alapjt a zsrok s fehrjk alkossk, s a sznhidrtok fogyasztsa minimlisra cskkenjen. Megjegyzend, hogy ez a dita Amerikbl indult hdt tjra, ahol az emberek tpllkozsra elssorban a tlzott, sokszor mrtktelen sznhidrtfogyaszts jellemz, s ennek mrsklse (de nem drasztikus cskkentse) ott tnyleg kvnatos lenne. Az eurpai emberek tpllkozsi szoksai azonban nem teljesen azonosak az amerikaiakval.
Az Atkins-dita ngy szakaszbl ll. Az els a bevezets szakasza, amelyben megindul a fogys. Ez minimum kt htig tart, de Atkins szerint azoknl, akiknek nagy az ''anyagcsere-ellenllsuk'', ennl hosszabb idej is lehet. Ebben a szakaszban napi 20 g sznhidrt fogyasztsa engedlyezett, bsges zsrs fehrjefogyaszts mellett. Nem szabad gymlcst, kenyeret, ftt tsztt, gabont, kemnyttartalm zldsget, margarint, olajos magot s csonthjasokat enni, ugyanakkor szinte korltlanul fogyaszthat mindenfle hal, tenger gymlcsei, szrnyas, vrs hs, tojs, zsros sajtok, olajok, zsrok, vaj s nhny zldsg, de az utbbi csak kis mennyisgben. A tejtermkek kzl csak sajt, tejfl s vaj ehet. Ebben a szakaszban a fogys mrtke kb. heti 2- 2,5 kg.
A 2. szakasz a folyamatos fogys szakasza, amikor is hetente 5 g- mal nvelhet a napi sznhidrt mennyisge, fleg sznhidrtban szegny zldsgek, illetve bogys gymlcsk rvn. Ebben a szakaszban a fogys mrtke kb. heti 1,5 kg, s addig kell folytatni, amg kb. 3-5 kg leadand slyfelesleg marad.
Az ezt kvet szakaszt Atkins elkszt megelzsnek nevezte. Ennek az a lnyege, hogy a sznhidrtfelvtelt heti 10 g-mal kell nvelni, fleg kis glikmis index lelmiszerekkel, de csak addig, amg a slyleads meg nem ll.
Atkins szerint ezt a sznhidrtmennyisg (kb. 70-120 g) tpllkozst kell folytatni a 4. szakaszban, a tarts megrzs szakaszban is, de a sznhidrtfogyasztst ne nveljk, mert akkor elkezdnk hzni. Habr a 3. szakasz vgre elrt sznhidrtmennyisg minden embernl ms s ms lehet, de mg mindig jcskn elmarad az egszsges tpllkozsi ajnlsokban szerepl 50- 55 energia%-tl.
A tpllkozstudomnyi szakemberek tbbsge egyetrt abban: a fogys lnyege az, hogy tbb energit hasznljunk fel, s kevesebb energia jusson a szervezetnkbe. Az energiafelhasznls leghatkonyabb mdja a rendszeres sport, mg a kevesebb energia felvtele kevesebb tel fogyasztsval, illetve megfelel nyersanyag-vlogatssal rhet el. Ha tkezsnkben a zsrok mennyisgt cskkentjk, az az sszenergia felvtelnek cskkensben jobban meg fog mutatkozni, mint ha a sznhidrtokat cskkentennk, ugyanis 1 g zsr 9 kcal energit szolgltat, mg 1 g sznhidrt csak 4 kcal-t. Ha a nyersanyag-vlogats megfelel, az tel mennyisge miatt nem kell aggdnunk, mert kis energiatartalm lelmiszerek vlasztsakor egy nagy tnyr tel is nyugodtan elfogyaszthat. Az Atkins-dita npszersgnek egyik oka, hogy elhiteti az emberekkel: azok az telek, amelyek a tbbi fogykrban tilosak vagy csak mrtkkel fogyaszthatk (pl. mindenfle hs, zsros sajtok, vaj stb.), ezttal szinte korltozs nlkl ehetk, gy a fogykrznak nem kell megvonnia magtl a kedvenc teleit.
Az Atkins-dita elnye, hogy a fogykrzk gyorsan s ltvnyosan fogynak, mivel a sznhidrthiny miatt elssorban a zsrokat mozgstja a szervezet, ha energira van szksge. Ez valban sok fogyni vgy ember szmra kecsegtet lehet, azonban emellett rengeteg nemkvnatos, st, sokszor egszsgkrost hatsa is van ennek a ditnak. A szakemberek tbbsge szerint az eredmnyes, egszsges fogykra sorn az az idelis, ha nem gyorsan, hirtelen szabadulunk meg a slytbblettl, hanem fokozatosan, hetente kb. 0,5-1 kg leadsval. Ez sokkal nagyobb garancia a visszahzs elkerlsre, mint a gyors fogys.
Az Atkins-dita egyik nagy htrnya, hogy az egszsges, kiegyenslyozott tpllkozsi ajnlsok szerinti 55-15-30 energia%-os sznhidrt-fehrje-zsr arny megbomlik, s nagymrtkben eltoldik a zsrok s a fehrjk javra. Sokan abban a tvhitben lnek, hogy az a legclravezetbb a fogys sikernek elrsre, ha valamelyik tpllkfajtt, illetve tpanyagot kiiktatjk az trendjkbl. Ez azonban helytelen gyakorlat, hiszen minden tpanyagra szksge van a szervezetnek, s ha valamelyiket szmzzk, az lehet, hogy hamar testtmegcskkenst eredmnyez, azonban a tbbi tpanyag nagyobb arnyban fog szerepelni az trendben, s ez hossz tvon egszsgkrosodst eredmnyezhet. Az eredmnyes dits kezelsnl a hangslyt a kiegyenslyozott, mrtkletes tkezsre, s nem bizonyos telfajtk, illetve tpanyagok kerlsre kell helyezni. Az egszsges trend esetn ajnlott 55-15-30 energia% arny a fogykra ideje alatt is ajnlhat, esetleg a 30 energia% zsrt clszer 25 energia%-ra cskkenteni.
A fogykra termszetesen mindenkinek elssorban a testtmegcskkentst jelenti, s sokan megfeledkeznek arrl: a fogys mellett ppolyan fontos tnyez az is, hogy ekzben szervezetnk, egszsgnk ne krosodjon. A szlssges ditk, mint amilyennek az Atkins-dita is nevezhet, mr rvid tvon egszsgi problmkat okozhat, hiszen a nagyon csekly sznhidrtfelvtel miatt a szervezet nem jut hozz a napi szksges rostmennyisghez, s hinyt szenvedhet a gabonkban s a gymlcskben tallhat vitaminokbl s svnyi anyagokbl is. A nagy zsrtartalm trend nveli a szv s a keringsi rendszer betegsgeinek kockzatt, mg a sok fehrje a vese, a mj s az zletek krosodst idzi el. A sok llati fehrje fokozza a kalciumnak a vizelettel val rtst. Mivel az effle szlssges ditkat elssorban nk alkalmazzk, a fokozott kalciumrts miatt fellp kalciumhiny csontritkulshoz vezethet. Atkins a ditjban a tejet sem ajnlja a sznhidrttartalma miatt. A tlsgosan sok llati (nem tejbl szrmaz) fehrje felvtele ezenkvl a vesemkdsek cskkenst is eredmnyezheti. Minthogy a zsrgets sorn keletkez ketonok nemcsak a vizelettel, hanem a lehelettel is rlnek, ez kellemetlen, rossz szjszaggal jr.
A sznhidrthinynak ugyangy megvannak az egszsgre kros hatsai, mint a tlzott fehrje- s zsrfogyasztsnak. Nknl a fogamzs eltt kifejezetten htrnyos lehet a sznhidrtok drasztikus cskkentse, mert a teherbe esshez szksges megfelel hormonmkdst akadlyozza. De az is figyelemre mlt, hogy az agy szmra nlklzhetetlen, szinte egyedli energiaforrs a glkz, amelynek fontos szerepe van az emlkezsi s a tanulsi folyamatok fenntartsban, javtsban.
A glikogn vagy a glkz hinya zavart okoz az izommkdsben is. Ha ezekbl a sznhidrtokbl nincs elegend a szervezetben, az az llkpessg s a fizikai teljestmny nagymrtk cskkenst eredmnyezheti. Szmos kutatsi eredmny alapjn megllapthat, hogy a sportolk sznhidrtfelvtele s fizikai teljestmnye kztt szoros sszefggs van. Vannak a szervezetben olyan sejtek, amelyek csak a glkzt kpesek felhasznlni energiaforrsul. Ezek kz sorolhatk: 1. a kzponti idegrendszer sejtjei, 2. a vrsvrsejtek, 3. bizonyos fehrvrsejtek, 4. a csontveli sejtek, 5. a vese kregllomnynak sejtjei, 6. sebzs, srls krnyki, gyorsan szaporod fibroblasztok. Mindezek mellett a csekly sznhidrttartalm trend oka lehet a szdlsnek, fejfjsnak, julsnak, hasi grcsknek, szkrekedsnek, a szervezet elsavasodsnak, valamint bizonyos vitaminok s svnyi anyagok hinynak. Ezek a hatsok szintn rontjk az egyn szellemi s fizikai teljestkpessgt. A sznhidrtszegny dita depresszit is okozhat, ugyanis a sznhidrtok fontos szerepet jtszanak a szerotonin termelsben. Ha kevs a sznhidrt, kevesebb szerotonin termeldik, ami hangulati vltozsokban, depressziban nyilvnulhat meg. A nk szervezetben radsul eleve kevesebb szerotonin termeldik, gy a sznhidrt hinybl add tneteik mg drmaibbak, mint a frfiak. A szerotoninnak az is fontos feladata, hogy kzvetti az agyban a jllakottsg rzett.
Az egszsges fogykra sorn az az idelis, ha a felvenni sznt energia mennyisgt cskkentjk, s egyidejleg a fizikai aktivits mrtkt, intenzitst nveljk. Az energiamennyisg cskkentsnek mrtke fgg az letkortl, a fizikai aktivits mrtktl, az elzleg elfogyasztott energia mennyisgeitl, a tpllkozsi szoksoktl s az egszsgi llapottl. Fontos, hogy a fogyni vgy ne rezze tehernek a fogykrt, s ne hagyja abba a kvnt eredmny elrse eltt. Ez a kisebb lemondsokkal jr trendek esetben jobban kivitelezhet. A mozgsnak s a sportnak az egszsges ember letvitelben is fontos szerepe van, m a fogykra alatt szerepk mg hangslyosabban jn szmtsba. Ez egyrszt abban nyilvnul meg, hogy a sportnak jtkony hatsa van a szvre, vrkeringsre, tdre, csontokra s izmokra, msrszt a fogykra kevesebb tkezsi (s ezltal lvezeti) lemondssal valsthat meg (idnknt mg egy kis dessg is belefr). A fogykra sorn teht a kiegyenslyozott, egszsges tkezs s a sport egyttesen garantlja a sikert. Egszsgnk megrzst ugyanolyan fontosnak kell tekinteni, mint a szmunkra idelis testtmeg, illetve kllem elrst.
Irodalom 1. Atkins, R. C.: Dr. Atkins forradalmian j trendje, 2002 2. Krauss, R. M. et al.: AHA Dietary Guidelines Revision 2000: A statement for healthcare professionals from the nutrition of the American Heart Association. J. Nutrition, 131, 132-146. 3. Ornish, D.: Was Dr. Atkins Right? JADA, 2004. prilis, 537-542. 4. A Magyar Elhzstudomnyi Trsasg Konszenzus Konferencija az elhzs kezelsrl, 2004. prilis 30.
goston Helga dietetikus Fodor Jzsef Orszgos Kzegszsggyi Kzpont, Orszgos lelmezs- s Tpllkozstudomnyi Intzete
Forrs:www.uj-dieta.hu |