Milyen a fogys idelis teme?
Az elhzs kezelsvel foglalkoz szakemberek tbbsge egyetrt abban, hogy a 0,5 kg/ht krli fogys optimlis1. Ebbl kiindulva a beteget tjkoztatni lehet arrl, hogy hny hnap alatt lehet elrni a kvnt testtmeget. Az elhzshoz gyakran trsul betegsgek kockzata ltalban 10-15%-os fogys10 esetn a normlis tlagos rtkre cskken, illetve a mr kialakult hipertnia, emelkedett szrum koleszterin- s triglicerid-szint, illetve megvltozott glukz tolerancia, vagy cukorbaj jelentsen javul. A 10-15%-os testtmeg-cskkens relis cl, ami rendszerint belthat idn bell megvalsthat a beteg megfelel egyttmkdse esetn, kombinlt terpival. Tlz clok kitzse, minden alapot nlklz vgylmok kergetse rendszerint kudarccal vgzdik, a beteg kibrndultan abbahagyja a programot s gyors temben visszahzik, ltalban nagyobb lesz a vgn a testtmege, mint volt az indulskor.
Sok beteg megtapasztalta az n. ciklikus testtmeg-vltozst, ms nven yoyo jelensget. Az azt jelenti, hogy fogykra utn viszonylag gyors visszahzs kvetkezik, amelynek vgeredmnye nagyobb testtmeg, mint a fogykrs program megkezdse eltt volt, s ezek a fogys/hzs peridusok gyakran ismtldnek. A vlemnyek eltrnek abban, hogy a ciklikus testtmeg-vltozs utn jelentkez beteg esetn nehezebb-e sikeres testtmeg cskkent programot alkalmazni s fogyst elrni, vagy sem1, de a tapasztalat amellett szl, hogy az ilyen beteg nehezebben kezelhet.
Milyen a cskkentett energiatartalm dita idelis tpanyagtartalma, illetve milyen tpllkokbl kell felpteni az trendet?
A klnfle lelmiszerek s lelmi anyagok tbb mint 40, a szervezet szmra szksges tpanyagot s ezenkvl ugyancsak nlklzhetetlen lelmi rostokat, nvnyi vegyi anyagokat (antioxidnsok, flavonoidot, fitoszterinek, fitosztrognek) tartalmaznak. Az 1200-1500 kcal energiatartalm dita megvalstsa sorn termszetesen jval kevesebb s kisebb mennyisg lelmiszer s lelmi anyag kerl fogyasztsra, mint a hagyomnyos tpllkozs sorn, ezrt gondosan vlogatni kell a tpllkok kztt gy, hogy lehetleg az n. res kalrik (zsiradkok, cukor) maradjanak ki a tpllkozsbl, ne pedig az rtkes tpanyagforrsok (tej, tejtermkek, hsok, zldsg- fzelkflk s gymlcsk, teljes rtk gabonaflk).
Az egszsges felntt ember szmra ajnlott napi fehrjebevitel 0,8 g/testtmeg kg, ez a mennyisg a lakossg tbb mint 90%-nak fehrjeszksglett fedezi. Cskkentett energiabevitel s negatv energiaegyensly esetn a fehrjeszksget n s elrheti az 1,0-1,5 g/idelis testtmeg kg rtket. Az idelis testtmeg a Tpanyagtblzat6,7 . tblzatbl llapthat meg a testmagassg ismeretben. Bray1 javaslata szerint legalbb 75 g fehrjt tartalmazzon a cskkentett energiatartalm dita, ami megfelel 307 kcal-nak. A fehrje kisebb rsze szrmazzk llati eredet, teljes rtk, nagyobb rsze nvnyi eredet forrsokbl.
A zsrok energiatartalma a legnagyobb, 9,3 kcal/g, szmos tanulmny eredmnye arra utal, hogy a jelentsen cskkentett zsiradktartalm ditkkal hatsosabb testtmeg cskkenst lehet elrni, mint a mrskelten zsrszegny vltozatokkal. Jelenleg a testtmeg-cskkent programokban ktfle dita alkalmazsa tallhat: a cskkentett energia- s zsrtartalm, valamint a cskkentett zsrtartalm, ad libitum sznhidrt dita. Az elz vltozat hatkonyabbnak tnik, mint az utbbi11. A cskkentett energia- s cskkentett zsrtartalm ditban a zsiradk mennyisge 30-40 g/nap, ami megfelel 280-370 kcal energinak. Lnyeges, hogy az esszencilis linolsavbl legalbb 3 g/nap mennyisg legyen az trendben, emellett javasolt a rendszeres tengeri halfogyaszts (n-3 zsrsavak). A zsiradkbevitel cskkentse elssorban az telksztsi, valamint a kenyrkensi szoksok gykeres megvltozatsval, valamint a zsrban gazdag llati eredet tpllkok elkerlsvel rhet el.
A sznhidrtbevitelt illeten az ajnls hasonl az egszsges ember szmra javasolt rtkhez: az energiabevitel legalbb 50%-a szrmazzk sznhidrtokbl. Vgig tekintve az eddigieket, kiderl, hogy a fehrjbl szrmaz energia mintegy 310 kcal, a zsiradkbl szrmaz 280, illetve 370 kcal, ez sszesen 590, illetve 680 kcal. A nk szmra javasolt 1200 kcal trendnek eszerint gyakorlatilag a fele, 610 kcal, illetve 520 kcal, teht 43 energiaszzalk szrmazhat sznhidrtokbl, ez elfogadhat. A frfiak szmra ajnlott 1500 kcal energiatartalm dita esetn mindkt vltozatban nagyobb lesz a sznhidrt energiaarny a napi bevitel 50%-nl, ez nem baj, legalbb nagyobb az trendtervez szakember szabadsga a fehrje, vagy kis mrtkben a zsiradkbevitel esetleges nvelsre. Megfelel mennyisg sznhidrt nemcsak az energianyers szempontjbl lnyeges, hanem azrt is, mert kivdi a szimpatikus idegrendszer aktivitsnak cskkenst, amely egytt jr a cskkentett energiabevitellel, elsegti a pajzsmirigy mkds normlis szinten tartst, cskkenti a ketzist, ami a csontllomny cskkensrt is felels1.
Nem mindegy, milyen sznhidrtforrsok kerlnek a ditba. Az n. kis glikmis index sznhidrtforrsok (ezek fogyasztsa utn a posztprandilis vrcukor- s inzulin-szint lapos) nagyobb testtmeg-cskkenst eredmnyeznek, mint a nagy glikmis index sznhidrtforrsokat tartalmaz dita12. A nagy lelmi rosttartalm gabonaflk, valamint a zldsg-fzelkflk, gymlcsk tbbnyire a kis glikmis index tpllkok kz tartoznak. A nagy cukortartalm tpllkokat clszer kerlni.
rdemes azt is figyelembe venni, hogy a napi tpllkozs fehrje energiaarnya negatv, a zsrenergia arnya azonban pozitv korrelciban van az egsz napi energiabevitellel. A fehrjben gazdag tkezs utn a kvetkez tkezs energiatartalma kisebb, mint sznhidrtban, vagy klnsen zsrban gazdag tkezst kveten. Alkohol hatsra jelentsen nvekszik a kvetkez tkezssel trtn energiabevitel (aperitif)13. Figyelemre mlt az a tny is, hogy a nyugalmi anyagcsere fehrjefogyaszts utn tmenetileg 25%-kal, sznhidrt utn 8, zsr utn 3 s alkohol utn 15%-kal gyorsul, ms szval a fehrjetpllk hasznosthat energiatartalma cskken legjobban. Az alkohol nem tartozik a testtmeg-cskkent ditba.
Az lelmi rostokban gazdag tpllkozs sorn cskken az energiabevitel. Ebben szerepet jtszik az lelmirostban gazdag tpllkok hosszabb ideig trtn rgsa, a nagyobb nylmennyisg s gyomornedvmennyisg, a gyomor tgulsa, amely teltsgrzetet eredmnyez reflexes ton. Hozzjrul ehhez, hogy a vzoldkony rostok ksleltetik a gyomorrlst, valamint az a tny, hogy az lelmirostban gazdag tpllkok kis glikmis indexek. Az lelmi rostbevitel s az tvgy/teltsg krdst vizsgl szmos tanulmny nagyobb rsze arra utal, hogy az lelmi rostokban gazdag tpllkozs hatsra fokozdik a jllakottsg s cskken az hsgrzet14. Kiderlt, hogy 14 g/nap mennyisg tbblet lelmi rost hatsra kt nap mlva mr 10%-kal cskkent az energiabevitel s csupn ettl a vltoztatstl 3,8 hnap alatt 1,9 kg-os fogys kvetkezett be14.
Van-e szerepe az tkezsi gyakorisgnak a testtmeg szablyozsban?
gy tnik, igen. A nagyobb tkezsi gyakorisg esetn kisebb a zsrbevitel s gy az energiabevitel is, s egyes megfigyelsek arra utalnak, hogy a hagyomnyos hrom tkezsbl ll trendbe egy negyedik tkezs beiktatsa mr kedvez hats a testtmeg-cskkenst illeten15.
A cskkentett energiabevitel termszetszeren elgtelen mikro-tpanyag-bevitellel jr, azaz nincs elegend svnyi anyag s vitamin, valamint nyomelem az 1200-1500 kcal-s trendben. A megolds vitamin- s svnyianyag tartalm ksztmnyek adsa. Szmos trendkiegszt termk van forgalomban, rendszerint vzben gyorsan oldd por formjban, ezekbl a ksztmnyekbl egy adag egy tkezs helyettestsre alkalmas. Az egy adag energiatartalma egynegyede-egytde egy tlagos ebd energiatartalmnak, de a mikro-tpanyagok s lelmi rostok kiptolt mennyisge megegyezik a szoksos tkezsvel. Ezek a termkek elfogadhatk napi egy tkezs helyettestsre, a testtmeg-cskkent ditba val beptsre, de nem alkalmasak az egsz napi tpllkozs kivltsra. Egyrszt azrt nem, mert a ksztmnyek nem tartalmazzk a szervezet szmra igen fontos, korbban mr emltett nvnyi alkotelemeket, msrszt az trendkiegszt kizrlagos fogyasztsra tmaszkod beteg a fogykra sorn nem tanul meg gy tpllkozni, hogy a visszahzst megelzze.
A testtmeg-cskkent dita sz szelltsa, a beteggel val megismertetse a dietetikus feladata. A legtbb beteg persze nem ditzni akar, hanem csodareceptekre kvncsi, amelyet naponta elkszt s akkor gyors testtmeg-cskkenst r el. Nem knny elmagyarzni a betegnek, hogy klnlegesen a fogyst elsegt telek (kposztaleves), pontrendszerek, tkezsi rendek (mit lehet, illetve nem lehet reggelire, ebdre, vacsorra; miket lehet egytt fogyasztani s miket nem) nincsenek, de szmos olyan tel, tpllk van, amelyet _ megfelelen elksztve _ nagyon jl lehet hasznlni a kvetkezetesen megtartott, a lehetsgekhez kpes vltozatos ditban. A dietetikus az orvos ltal meghatrozott energia- s tpanyagtartalm ditt megtervezi, elmagyarzza a fogyni kvnnak, rendszeresen ellenrzi a dita kvetst s gy nemcsak a betegnek, hanem az orvosnak is nlklzhetetlen segtsge. Termszetesen a dietetikai tuds brki ltal elsajtthat s a dietetikus ltal vgzett gyakorlati munka megtanulhat, de krds, hogy lesz-e az orvosnak egy-msfl rja a beteg dits oktatsval foglalkozni. Valsznleg nem, ezrt clszer az egyttmkdst kialaktani dietetikussal s testnevelvel, illetve gygytornszszal.
sszefoglals
Az elhzs dits kezelse cskkentett energiatartalm ditval trtnik. ltalban frfiaknak 1500, nknek 1200 kcal tartalm trend kvetse javasolt. A dita sszettelt illeten 75 g/nap fehrje, 30-40 g zsiradk s a napi energiabevitel legalbb 50%-t elr sznhidrtbevitel jellemzi. Lnyeges szerepe van a kis glikmis index sznhidrtforrsoknak, a nagy lelmi rosttartalomnak (legalbb 30 g/nap), a naponta 4-5-szri tkezsnek s az alkoholtilalomnak. A mikro-tpanyagok elegend bevitele megfelel ksztmnyekkel oldhat meg. Lnyeges dietetikus s testnevel/gygytornsz bevonsa a kezelsbe.
Dr. Zajks Gbor
Az elhzs dits kezelse
„A tlslyosok szve mlyn rkk ott l az olthatatlan vgy valami csodlatos dita utn" _ mondja Bray1, az elhzs vilgszerte ismert szakrtje, majd hozzteszi: ltalnos jelensg, hogy a fogys irnti rdeklds, a fogykra elkezdsnek elhatrozsa rendszerint tlvgn ri el a cscspontot. Valban, legtbb esetben tl vgre alakul ki az a nhny kg-os testtmeg tbblet, amivel tavasszal, az elmlt vben mg jl ll frdruha felprblsakor trtnik meg a szembesls. Ez az az egy-kt kil, amibl 10 v alatt 10-12 kg lesz… Az elhzs-tudomny egy msik kitn mvelje, Garrow, ezt a kvetkezkppen fogalmazta meg: az elhzs sohasem slyos _ amikor kezddik2.
Az elmlt 150 vben szmos dits mdszer tnt fel a szakirodalomban s megszmllhatatlanul sok, egekig magasztalt ditrl adott hrt a mdia. A mr idzett Bray3 szerint ennek elssorban az a magyarzata, hogy az orvos is s elhzott betege is figyelmen kvl hagyja az elhzs realitsait, amelyek kzl a kt albbit tartja a legfontosabbnak.
1. Az elhzs nem gygyts, hanem tneti terpia. A jelenleg rendelkezsre ll tuds alapjn az elhzst az esetek tlnyom tbbsgben nem lehet meggygytani, vagyis a kezels befejezsekor nem alakul ki tarts remisszi. Ha ezt a beteg a kezels eltt elfogadja, s a fogykra befejezse utn nem tr vissza korbbi, az elhzshoz vezet tpllkozsra s letmdjra, s tovbbra is kveti a kezelst vgz szakemberek irnytst, akkor a kudarc nemcsak rvid, hanem hossz tvon is elkerlhet.
2. Az elhzs msik jellemz realitsa a visszahzs. Wooley s Garner4 elemzse szerint a dits programokat kveten a sikeresen fogyk 90-95%-a nhny ven bell visszahzik. Az utbbi vtizedben jobb eredmnyekrl szl kzlemnyek is jelentek meg az irodalomban, pldul Ayyad s Andersen5 1994-ben szmoltak be 24 kzlemny alapjn mintegy 4000 ember adatainak analzisrl, megllaptva, hogy megfelel irnytssal s egyttmkdssel a fogykrzk 19%-a 3 v mlva is meg tudta tartani az elrt eredmnyt. A visszahzs megelzse vagy az eredmny megtartsa igen jelents mrtkben fgg a motivcitl, a fogykrz s a kezelk rendszeres s hossz tv egyttmkdstl s a kombinlt terpitl.
A testtmeg-cskkent kezels szmos klnbz formja valjban ngy alapvet vltozatra pl: dita, mozgs, magatartsvltoztats, gygyszeres kezels. Korbban mg jl rzkelhet volt, hogy a klnfle kezelsi iskolk melyik vltozat hvei, de az jabb elemzsek egyre nyilvnvalbb tettk, hogy tarts j eredmny a ngyfle lehetsg egyttes alkalmazsval rhet el. Az elhzs kezelse mai felfogs szerint ngy oszlopra tmaszkod plethez hasonlthat: dits kezels, mozgs (fizikai aktivits), magatartsvltoztats s gygyszeres terpia. |