Belehalnl, ha reggel nyolckor kne edzened, mg mst egy reggeli futs egsz napra energival tlt fel. Nem vagyunk egyformk, ha hatkonny akarod tenni a sportolst, figyelembe kell venned a tested jelzseit! Msra kell figyelned pldul...
Ha korn kel vagy…
Az els krds, hogy kell-e reggelizned mozgs eltt. Csak akkor egyl, ha az tkezs s az edzs kztt legalbb msfl ra telik el. Vlassz teljes kirls kenyeret sonkval s sajttal vagy egy kis tl mzlit joghurttal. Mire sportolni kezdesz, a szervezeted ppen megfelel llapotba kerl, jl terhelhet, s a mozgs nem frasztja, inkbb energival tlti fel.
Ha csak egy rvid, knnyebb edzst tervezel reggelre, az res gyomor sem akadly. A szervezet tpanyagraktrai ugyan alvs kzben is rlnek, m ilyenkor mg van annyi tartalk, ami fedezi a mozgshoz szksges energit. Radsul ebben az esetben a szervezet hamarabb nyl a zsrraktrakhoz.
Ha laza az idbeosztsod…
Vannak, akik maguk szervezik a napjukat, s akr dl krl vagy kora dlutn is el tudnak ugrani edzeni. rdemes mg ebd eltt beiktatnod a mozgst, gy knnyen ledolgozhatod a bsges reggelit vagy tzrait. Ekkorra mr biztosan magadhoz trtl a reggeli kbulatbl, s tele vagy lendlettel. A konditermek tbbsgben radsul ez holtidszaknak szmt, teht nem kell tmegtl tartanod. Ilyenkor rdemes kardioedzssel kombinlt slyzs trninget vlasztanod, amitl kellemesen elfradsz, s jobb tvggyal ltsz majd neki az ebdnek.
Arra vigyzz, hogy akkor se tmd degeszre magad, ha nagyon hes vagy, inkbb egyl a dlutn folyamn tbbszr, keveset. gy elkerlheted az ebd utni bgyadtsgot is.
Ha estre prgsz fel…
Az egsz napos munka utn a sport jelenti szmodra a felfrisslst? A szmtgp eltti ldgls utn alig vrod, hogy mozoghass? Sokan vannak gy ezzel. Ahhoz, hogy addigra valban cscsformban legyl, 13–14 ra krl rdemes valami tpll, meleg telt enned. Ha ezutn meghezel, 16 ra krl mg ehetsz egy kis gymlcst, de ksbb mr ne falatozz, klnben a szervezetednek nem lesz elg ideje megemszteni a tpllkot. A megszokott kvdat is rdemes ekkorra idztened.
Az esti edzs elnye, hogy segt levezetni az egsz nap felgylemlett feszltsgeket, gy jobb kedven, kellemesen fradtan msz haza. Az alvs is jobban esik, feltve, ha ellenllsz a teli htszekrny csbtsnak, s csak keveset eszel lefekvs eltt.
Nhny aranyszably - Az edzsek idelis idpontja – szervezetnk ritmushoz, a hormonszint vltozshoz s az tkezsek igazodva – dleltt tzre vagy dlutn hrom rra esne. Reggelre s kora dlutnra ugyanis megemelkedik a szervezetben a kortizol, vagyis a sznhidrt-anyagcsert irnyt hormon szintje, ami serkenti az energiafelhasznlst. - Edzeni tkezs utn msfl–kt rval rdemes. A teli gyomor knyelmetlensget okozhat, ugyanis az elfogyasztott sznhidrt hatsra megemelkedik a vrcukorszint, s megn a vrben az inzulin mennyisge. Ez a hormon raktroz folyamatokat indt be a szervezetben, vagyis jcskn megnehezti a feleslegtl val megszabadulst. - Ha kzvetlenl edzs eltt vagy kzben nagyon hesnek rzed magad, fogyassz alacsony sznhidrttartalm sportitalt! Ne gondold, hogy egy mzliszelet vagy nhny szem szlcukor j megolds! Ezek megemelik a vrcukorszintet, beindtjk a raktroz folyamatokat s meghistjk az edzs alatti hatkonyabb zsrgetst. | | |