Whoopi Goldberg, Steve Nicks, Oprah Winfrey, Jennifer Aniston, Matt LeBlanc, Rene Russo, Lauren Hutton mind a Zna-ditt kvetik. Nem vletlenl.
Az egyik legknnyebben betarthat fogykra. A zna-dithoz nem kell klnleges trend, szinte semmilyen tel fogyasztsa sem tilos. Lnyege: ha kordban tartja a szervezet inzulintermelst, elejt veszi a hzsnak. A dita hatsra a szervezetben pozitv anyagcsere-folyamatok kezddnek. A test a lerakdott zsrt elkezdi felhasznlni, beindtva a fogyst. Mr csak “mellkhats” , hogy cskken a krnikus betegsgek elfordulsnak valsznsge s hosszabb, egszsgesebb letre ad kiltst. Nagy elny, hogy az eredmnyek szinte azonnal jelentkeznek. ltalban ht napon bell mr szre lehet venni a pozitv vltozsokat.
Az alapvet szablyok |
rdemes innen kimsolnia, s magval vinnie mindenhov, hogy puskzhasson belle, amikor ton van.
*tkezskor vlassza az alacsony zsrtartalm fehrjket, a megfelel sznhidrtokat (zldsget, gymlcst) s kevs j zsrt (fleg olajos magvakat, olvaolajat). *breds utn mindig egy rn bell ejtse meg az els tkezs. *Naponta tszr egyen. Ez hrom ftkezst s kt nassot jelent. *Soha ne teljen el t rnl hosszabb id kt tkezs kztt. Nem baj, ha ppen nem hes. Valjban legjobb olyankor enni, amikor nem igazn hes, mert a vrcukorszint ilyenkor stabil. *A dlutni s a ks esti "nass" nagyon fontos, ezek a zna-dita fontos elemei. *Egyen tbb gymlcst zldsget. *A kenyeret, tsztt, gabonaflket s egyb kemnyttartalm teleket csak mutatba tegye a tnyrjra. *Igyon legalbb nyolcszor kt-kt s fl deci vizet minden nap. *Ha egyszer-egyszer megszegi a dita szablyait, ne aggdjon. Itt nincs olyan, hogy “bnzs” . Ha a legkzelebbi tkezst megint a zna alapjn ejti meg, jra snen lesz.
| |
A hromszg
A tpllkhromszg hatrozza meg, mit ehetnk: 40% alacsony glikmis-index sznhidrtot, 31% sovny fehrjt, 30% zsrt, olajat. Lssuk, ez mit jelent. A magas glikmis index telek gyorsan, rvid idre emelik meg a vrcukor szintet, majd az hirtelen leseik, s ezrt jra hesek lesznk. Az inzulin radsul zsrraktrozsra serkenti a szervezetet. Az alacsony glikmis index telek vrcukoremel hatsa ezzel szemben lass s tarts, teht hossz idre biztostjk a jllakottsgot. *500 cal-nl kevesebbet! Ftkezsenknt nem szabad 500 cal-nl tbbet fogyasztani. *4 rnknt egyen! A gyakori, energiaszegny tkezs a sikeres fogykrk egyik fortlya. *40-30-30 A helyes sznhidrt-fehrje- -zsr arnyra utal, amely elsegti, hogy cskkenjen a szervezet inzulinszintje. A zna-dita tulajdonkppen kt rendkvl egyszer alapelven nyugszik: ezek az kiegyenslyozottsg, s a mrtkletessg. *Mennyisg: Az elfogyasztand/tnyrra kerl tel mennyisgt nagyon egyszeren ki lehet szmolni kalkultor s mrleg nlkl is. A fogyz tenyere lehet ugyanis a mreszkz. A ment pedig mindig a fehrjk, sznhidrtok s zsrok megfelel (40-30-30)arnyban kell sszelltani.
Fehrjk
A szervezetnek folyamatosan szksge van fehrjre, mert nlkle gyenglnek az izmok s az immunrendszer. A fehrje serkenti a glucagon nev hormon termelst, mely jelt ad a szervezetnek, hogy a mjban felhalmozott sznhidrtot kezdje felhasznlni a megfelel vrcukor szint biztostsra. A zna-dita a fehrje fogyasztssal kapcsolatban hrom alapvet szablyt llt fel: *Soha ne fogyasszon egyszerre a tenyernl nagyobb darabot belle. Ez nknl ltalban 8,5 dkg, frfiaknl 12 dkg fehrjt (ltalban hst) jelent. *A tnyr harmadt foglalhatja el a fehrje. Hacsak nem vgez nehz fizikai munkt, nem szabad alkalmanknt tbb fehrjt fogyasztani. *Vlassza mindig a legsovnyabb fehrje fajtt. Termszetesen nem csak llati fehrjrl lehet sz. Vegetrinusok tojsfehrjvel, alacsony zsrtartalm tejtermkkel, tofuval, szjaksztmnyekkel helyettesthetik a hst. A szja egybknt a legegszsgesebb fehrje forrs.
A legjobb fehrje forrsok: |
*br nlkli csirke mell *pulyka *hal *sovny vrs hs *tojsfehrje *alacsony zsrtartalm tejtermkek *tofu *szjatermkek
| |
A sznhidrtok
A fehrjket sznhidrtokkal kell kiegszteni. Az alacsony glikmis indexeket kell vlasztani, mert ezek nem serkentik az inzulintermelst. A legtbb gymlcs s zldsg szerencsre ilyen. Vannak azonban olyan zldsgek -pld. rpa, bors- s gabona flk - kenyr, tsztaflk, rizs-, amelyek kedveztlen hats sznhidrtok (magas glikmis indexek) a dita szempontjbl, mert nagyon megemelik az inzulin szintet. Mivel az egyik cl az inzulin szint kordban tartsa, ezeket lehetleg kerlni kell. Fehrje mellett teht a tnyrra zldsg, gymlcs kerljn.
|
Kedvez hats/j sznhidrtok:
*a legtbb zldsg *a legtbb gymlcs *gabonaflk (zab, rpa)
Kedveztlen hats/rossz sznhidrtok:
*kemnyttartalm zldsgek: kukorica, rpaflk, zldbors, burgonya *bann, szrtott gymlcsk *cukor, fehr liszt
| |
A zsrok, olajok
A fehrje s a sznhidrt mell egy kis zsiradk is kell, mivel belle nyeri a szervezet a legtbb energit s a zsr a hormonok mkdshez is szksges. Mindig az n. j zsrok kzl vlasszon. A zsrokat a bennk elfordul zsrsavak szerint hrom f csoportba osztjuk, amelyek lehetnek teltett zsrsavak, egyszeresen teltetlen zsrsavak s tbbszrsen teltetlen zsrsavak. A teltett zsrsavakat tartalmaz lelmiszerek nem igazn egszsgesek. Nagyon egszsgesek viszont a nvnyi s llati eredet olajok, mert gazdagok teltetlen zsrsavakban. A tengeri halak olaja klnsen rtkes, mert olyan zsrsavakat -EPA s DHA- tartalmaz, amelyek cskkentik a vrrgkpzds kockzatt. Lteznek mg transz zsrok is. Ezek olyan mestersges zsiradkok, amelyeket az lelmiszer ipar llt el. ltalban hidrognezett olajknt tntetik fel ket. Lehetleg kerlendk.
|
J zsrok:
-olva, olva olaj - avokad - kukorica olaj - mandula - kesudi - mogyor
rossz zsrok
- sertszsr - vaj - margarin - sfrnyolaj - szjaolaj
| |
tkezsek idztse
A zna-ditt kvet fogyznak felttlenl valamilyen rarend szerint, naponta lehetleg azonos idben kell tkeznie. Kt tkezs kztt soha nem telhet el t rnl tbb id. Ez termszetesen az brenlt idejre vonatkozik. Sok ember ht utn vacsorzik, s gy az elrtnl jval tbb idt hagy ki. Ezrt szksges a dlutni rgcsa. Lefekvs eltt is egyen pr falatot, mert az agynak energir van szksge az alvshoz. Az albbi napirend egy tlagos ember ignyeinek felel meg: 6.00: felkels 7.00: reggeli (els zna tkezs) 12.00: ebd (msodik zna tkezs) 16.30: dlutni snack (els snack) 19.00: vacsora (harmadik zna tkezs) 22.00: esti snack (msodik snack)
Zna-dita, a hossz let titka
A legknnyebben betarthat fogykra. A Zna-dithoz nem kell klnleges trend, szinte semmilyen tel fogyasztsa sem tilos. s ha bnztt, msnap ott folytathatja, ahol a kisikls eltt abbahagyta. Ezt grtk a mlt hten, meg azt, hogy most folytatjuk.
Ha a tkr el ll, termszetesen meg tudja llaptani, tlslyos-e. Fleg a derkvonalon lerakdott zsrprnk veszlyesek. Elfordul, hogy nem szembetn a kvrsg, mgis ajnlott a fogyzs. A testzsrszzalk a dnt ugyanis. Ezt ma mr szerencsre objektvan, mrssel is meg lehet hatrozni orvosi rendelben, esetleg edzteremben tallhat gppel. A magas testzsrszzalk nemcsak eszttikai problma. Minl nagyobb az rtk, annl magasabb az inzulinszint, amely tbbfle betegsg elidzje lehet.
Tjkoztatnak az optimlis szmok: Frfiak: j: 15% idelis: 12% Nk: j: 22% idelis: 17%
trend |
Tkletes trend egy napra a Zna-dita kvetelmnyei szerint.
Reggeli: Gymlcssalta Hozzvalk: 3/4 cssze sovny tr 1 cssznyi friss vagy konzervanansz felkockzva 1/3 cssznyi mandarinbeftt leszrve 3 di sszevgva A gymlcst keverje ssze a trval s a dival.
Ebd:Chef salta Hozzvalk: 1 cssze zld vagy piros level salta apr darabokra tpkedve 1/4 cssze konzerv csicseribors leszrve, lebltve 1/2 cssze gomba felszeletelve 1/2 cssze zeller, aprra vgva 1 teskanl olvaolaj 2 teskanl balzsamecet 4 dkg (kb. 1 1/2 szelet) pulykamell cskokra vgva 4 dkg sonka cskokra vgva 2,5 dkg sovny sajt cskokra vgva Keverje ssze vatosan s tlalja
Desszert: 1 kzepes alma
Uzsonna: Sovny joghurt olajos magvakkal Hozzvalk: 1/2 cssze sovny joghurt 1 teskanlnyi mandulaforgcs
Vacsora: Gymbres csirke Hozzvalk: 1 teskanl olvaolaj 8 dkg kicsontozott, br nlkli csirkemell felcskozva 1 cssze brokkolivirg 1 1/2 cssze zldbab 3/4 cssze vrshagyma aprra vgva 1 teskanl friss reszelt gymbr Wokban vagy nagy teflonednyben hevtsen olajat. Dobja bele a csirkt, pirtsa kb. t percen t. Adja hozz a brokkolit, a borst, a hagymt, a gymbrt s 1/3 cssznyi vizet. Ssse tovbb gyakori kevergets mellett. Akkor j, ha a vz elprolog, a zldsg pedig megpuhult.
Desszert: 1/2 cssznyi szl
Esti rgcsa: 2,5 dkg sovny sajt. 1/3 cssze almal
| |
Fiatalt is
Megfelel letmddal s a Zna-ditval, ha nem is llthat meg, mindenkpp lassthat az regeds. A dita biztostja ugyanis azt az lethosszig tart hormonlis kontrollt, amely a testmozgs, stresszolds s kalriakorltozs kvetkeztben alakul ki. Egy piramissal brzolhat, melyik alkotelem mennyire fontos ebben a folyamatban. * Meditls * Kzepes erssg testmozgs * Kemnytk (Kenyr, tsztaflk) * Egyszeresen teltetlen zsrok * Alacsony zsrtartalm fehrjk * Zldsgek gymlcsk * Vz
A piramis, azaz az regeds lasstsnak alapja a megfelel trend, azaz a Zna-dita. Egyedl ez kpes lasstani az regedst.
A wellness-hats
A Zna-ditval nemcsak a testsly cskkenhet, hanem visszatr az ereje, a kedve, a j kzrzete, az egszsge. Leglnyegesebb pozitv vltozsok: 1. Folyamatos zsrveszts 2. Szvbetegsg kockzatnak cskkense 3. Kettes tpus felnttkori diabtesz kockzatnak cskkentse 4. zleti gyullads s csontritkuls elleni vdelem 5. Mellrk kockzatnak cskkense 6. Kevesebb fertzs
Mozogni is kell!
Termszetesen minden rtelmes fogykra magban foglal valamennyi mozgst. Mivel a rendszeres edzs j hatssal van a hormonrendszerre is, felttlenl sportoljon. Az inzulinszint cskkentshez napi fl ra aerobik mr elegend. Ez nem felttlen edztermi izzads. A gyors sta is tkletes, de lehet rplabda, futs, szs, stb. Egsztse ki ezt naponta 5-10 perc ergyakorlattal. Fekvtmasz, guggols megfelel a clnak. Lnyeg, hogy lassan vgezze, ha nem edzett. Termszetesen ez csak a minimum. Ignyesebbek tbb gyakorlatot is vgezhetnek. Napi 300 kalria vagy heti 2000 kalria elgetse legyen a cl, amely bizonytottan javtja az letkiltsokat. Kiegsztsnek vgezhet slyzgyakorlatokat is hetente hromszor. Az erre fordtott id alkalmanknt soha ne legyen tbb 45 percnl. Utna mr stresszhormonok szabadulnak fel, amelyek gyengtik az immunrendszert, regtenek. Ne felejtkezzen el a nyjt gyakorlatokrl sem. t perc bemelegtsnek s levezetsnek megteszi. rdemes mindezt ktnaponta 20 perc folyamatos nyjt gyakorlatokkal kiegszteni. A jga is j vlaszts.
Szabaduljon a stressztl
Mivel az idegllapot fontos a hormonhztarts szempontjbl, erre is figyeljen a dita folyamn. Tny, a stressz „ronglja” a szervezetet, az idegessg mindig hormonvlaszt vlt ki. Az akut stressz (veszly esetn) az adrenalinszintet emeli, a htkznapi krnikus stressz viszont a kortizol termeldst fokozza. Utbbi az inzulinszint nvekedshez vezet, ami nemkvnatos a fogykrban. Ezrt fontos, hogy rendszeresen cskkentse a stresszt. Ezzel mg a szv s rrendszeri betegsgeket is megelzheti. Fordtson naponta 20 percet a stresszoldsra. Erre legjobb a meditci, zenehallgats. |