Csodadiéták, csodagyógyszerek és -módszerek végeérhetetlen sora bombázza a fogyni vágyókat a reklámokban, a hirdetésekben, a divatmagazinok címlapjain. És - valljuk be - alig akad közülünk olyan, aki még soha, egyetlenegynek sem dőlt be.
Talán nem is létezik még egy olyan probléma manapság, amely körül annyi tévhit kering, mint a fogyás körül. Hajlamosak vagyunk hinni a mindennap születő új és új módszerekben, ahelyett, hogy észrevennénk: a valóság ennél jóval egyszerűbb
Az egészséges és kiegyensúlyozott fogyás alapja nem más, mint a rendszeres mozgás és az egészséges táplálkozás. Ha be tudjuk iktatni a hétköznapjainkba a legalább hetente háromszor hatvan perces könnyű intenzitású edzést, nem kell majd számlálgatnunk a kalóriákat, vagy sanyargatnunk magunkat mindenféle hiányos étrenddel és szegényes táplálkozással. Arról nem is beszélve, hogy a koplalással és önmegtartóztatással kínkeservesen leadott kilók rohamszerűen szaporodnak fel újra, gyakran sajnos "kamatostul", amint véget ér a koplalás. Ha tehát kizsákmányoljuk a szervezetünket a minimál-kalóriás étrendekkel, a Jojo-effektust sem kerülhetjük el. Ezzel szemben a mozgással könnyedén leadott kilók a legritkább esetben vándorolnak vissza, és bőrünket sem viseli annyira meg, mint a koplalás. Igen ám, de milyen mozgást ajánlatos végezni ahhoz, hogy hatékony legyen a fogyásunk?
A zsírégető edzés alapja a hosszú időn keresztül - minimum hatvan percen át - tartó könnyű vagy közepes intenzitású aerob tréning, amely lehet gyalogolás, kocogás, kerékpározás, fitnesztermi edzés kardiogépeken, spinning, esetleg aerobikozás. Fontos, hogy a mozgás során ellenőrizzük a pulzusunkat a nyaki ütőér kitapintásával, vagy speciális pulzusmérő óra viselésével. A hatékony zsírégető edzés pulzustartományát mindenki kiszámolhatja magának:
(220-életkor) X 0,65 = pulzuszóna alsó határa (220-életkor) X 0,75 = pulzuszóna felső határa
Az ilyen pulzustartományban végzett edzéssel óránként 500-600 kalóriát is ledolgozhatunk, amelynek nagy része garantáltan a zsírraktárainkból származik.
A futás nem javasolt az edzetleneknek
Ezzel szemben sokan hiszik azt, hogy minél jobban elfáradnak, minél jobban megizzadnak, annál hatékonyabb az edzésük. Ez azonban a fogyás szempontjából nem igaz! Ha az edzés során levegő után kapkodunk, és lila fejjel rogyunk le az óra után a székre az öltözőben, akkor szinte biztosan nem zsírkalóriákat égettünk el: minél intenzívebb ugyanis az edzés, annál inkább a gyorsan és könnyen mozgósítható szénhidrátot használja fel a szervezetünk az edzés során szükséges többletenergia fedezésére. Ebből következik, hogy a futás a fogyni vágyó, ám átlagos edzettségű vagy edzetlen vendégeknek nem javasolt, ugyanis az ilyen edzés során biztosan a fent említett zsírégető pulzuszóna felett dolgozunk.
Húsz percnyi mozgás után indul be a zsírégetés
A megfelelő pulzusszám mellett nagyon fontos a megfelelő időtartam is. A szervezetben húsz perc elteltével indulnak be a zsírégető biokémiai folyamatok, ilyenformán az ennél rövidebb tréningekkel keveset érünk. Az optimális zsírégető edzés időtartama minimum hatvan perc. A zsírokat jelentős mértékben harminc-harmincöt perces folyamatos edzés után használjuk fel. Az ideális edzés tehát hatvan-kilencven perc időtartamú.
A könnyű, közepes intenzitású aerob tréningeknek ezenkívül számos pozitív "mellékhatásuk" is van: javul edzettségünk, szívünk és keringési rendszerünk állapota, tüdőnk oxigénfelvevő képessége, csökken a vérnyomásunk, a nyugalmi pulzus csökken, izmaink vérellátása javul, ízületeink beolajozódnak, vagyis sérülékenységük csökken, immunrendszerünk erősödik, és még sorolhatnánk!
Mire figyeljünk tehát az edzés megválasztásánál?
¤ Válasszunk ízületkímélő módszereket: walking, low impact aerobik, lassú step tréning, aqua aerobik, könnyű aerokickbox-elemekből felépülő óra ¤ Nagyon fontos a jó mozgástechnika. Tanuljunk meg tudatosan, élvezettel mozogni! ¤ A rendszeresség legalább ilyen fontos! ¤ Olyan edzésmódszert és sportágat válasszunk, amelyben örömünket leljük. ¤ Edzés közben igyunk rendszeresen (10-15 percenként 1 deciliter folyadékot)!
Amit nem ajánlunk teljesen kezdőknek:
¤ futás ¤ high impact aerobik (szökdelő, futó, ugró elemekből építkező aerobik) ¤ túlságosan intenzív tréning
Használjunk pulzusmérő órát!
A Fat Free Fogyiklub power walking (erőltetett gyaloglás) és fogyi-aerobik edzésein a vendégek szakképzett edzők irányításával végezhetik az edzést. Minden vendég személyre szabottan beállított pulzusmérő órával dolgozik, tehát az edzés hatékonyságát saját maguk is ellenőrizhetik. A hathetes kurzus időtartamára mindenki saját, tényleges energiaszükségletének megfelelő kalóriaigényű, napi ötszöri étkezésre összeállított mintaétrendet kap. A csoportos, vidám hangulatú kurzus alatt könnyedén szabadulnak meg a heti 1-1,5 kilótól, ami pontosan az orvosilag megengedett fogyásmennyiség, vagyis amit még büntetlenül és hosszú távon el tud viselni a szervezet.
Később amikor már egy minimális edzettségi szintet elér az ember, jöhetnek azok a dolgok is amiket fentebb nem ajánlottunk. Természetesen ilyenkor is be kell tartani a fokozatosság elvét és nem egyből marathon futással kell kezdeni! Eleinte a lassú kocogás ajánlott. |