Vöröshagyma nélkül egyetlen konyha sem képzelhető el. Ez a zöldségféle valószínűleg Közép-Ázsiából került hozzánk, majd rendkívül gyorsan népszerűvé is vált. Elsősorban a főtt és a sült ételek egyik legkedveltebb ízesítője. Sok fajtája közül a makói különlegesen kellemes aromája miatt az egész világon híressé vált.
A hagymaféléket világszerte a legnépszerűbb gyógyító hatású zöldségfélék közé sorolják, mert közös jellemzőjük, hogy vitaminokban – A, B1, B2, C, E – és ásványi anyagokban – nátrium, kálium, kalcium, foszfor, vas, fluor – rendkívül gazdagok. Táplálkozási értékük igen magas. Nagyon sokféle étel készítéséhez, fűszerezéshez használjuk, de nyersen is fogyasztjuk.
Sajtos hagymaleves
• Hozzávalók: 2 nagy fej vöröshagyma, 6 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, 1,2 liter zöldségleves, fél csokor petrezselyem, 10 dkg ömlesztett sajt, 200 ml száraz fehérbor, só, fekete bors, őrölt kömény, 1 csipet só • Elkészítése: a félbevágott hagymákat vékonyan felszeleteljük, majd a felforrósított olajban 8-10 percig pároljuk. Liszttel megszórjuk, rövid ideig pirítjuk. Felöntjük a zöldséglevessel, felforraljuk, majd 5-7 percig lassú tűzön főzzük. A leveshez adjuk a sajtot, a bort és még egyszer felforraljuk. Sóval, borssal, köménnyel, kis cukorral ízesítjük. Petrezselyemmel megszórva tálaljuk.
Hajdinával töltött hagyma
• Hozzávalók: 8 fej közepes vöröshagyma, só, bors, ž liter zöldségleves, 12,5 dkg hajdina, 25 dkg sárgarépa, 1 evőkanál vaj vagy margarin, 1 csokor petrezselyem, 1 tojás, 10 dkg sovány túró, 1 kávéskanál őrölt koriander • Elkészítése: a hagymafejek tetejét levágjuk, és közepüket egy kiskanállal óvatosan kivájjuk. A kivágott hagymát és a tetejét félretesszük. Az egész hagymákat sós vízben 15-20 percig lefedve főzzük. Felforralunk ź liter zöldséglevest, beleszórjuk a hajdinát, és gyenge tűzön 5 percig főzzük, majd a tűzről levéve még 10 percig állni hagyjuk. A félretett hagymát apróra vágjuk, a sárgarépát vékonyan felszeleteljük. A hagymakockákat olajban üvegesre pirítjuk, a felét kivesszük, és a hajdinához adjuk. A sárgarépát beletéve rövid ideig együtt pároljuk. Felöntjük a maradék levessel, felforraljuk, és 15 percig lefedve főzzük. A tojás felét a túróval a maradék hajdinához keverjük. Sóval, borssal és korianderrel fűszerezzük. A masszával megtöltjük a lecsepegtetett hagymákat. A sárgarépát összeturmixoljuk, sóval, borssal fűszerezzük, megszórjuk az apróra vágott petrezselyemmel. A sárgarépaszószt egy tűzálló tálba öntjük, beletesszük a megtöltött hagymákat, és előmelegített sütőben 175 Celsius-fokon – 2-es fokozat – 25 percig pároljuk.
Sült hagymakarikák paradicsomsalátával
• Hozzávalók: 1 csokor petrezselyem, ź csokor metélőhagyma, 1 evőkanál salátamajonéz, 2 pohár joghurt, 3-4 evőkanál ketchup, só, fehér bors, 15 dkg liszt, 1 dl száraz fehérbor, 2 tojás, 1 liter olaj, 25 dkg szendvicsparadicsom, 1 kis fejes saláta, 2 evőkanál fehérborecet, 3-4 evőkanál salátaolaj, 1 fej vöröshagyma • Elkészítése: a majonézt elkeverjük a joghurttal, ketchuppel, a felaprított petrezselyemmel és metélőhagymával. A mártást sóval, fehér borssal ízesítjük. A lisztet elkeverjük 5-6 evőkanál vízzel, a fehérborral, a tojásokkal és 1 csipet sóval. Az olajat felforrósítjuk. A paradicsomokat gerezdekbe vágjuk, a salátát kis darabokra tépkedjük. Az ecetet a sóval és borssal fűszerezzük, majd hozzákeverjük a salátaolajat. A hagymát karikákra vágjuk, beleforgatjuk a tésztába, lecsepegtetjük, és a forró olajban aranybarnára sütjük. A paradicsomot és a salátát meglocsoljuk a salátaöntettel, mártást teszünk mellé. A sült hagymakarikákkal tálaljuk.
Hagymás káposzta
• Hozzávalók: ˝ kg káposzta vagy kelkáposzta, 3 fej vöröshagyma, 1 póréhagyma, felszeletelve, 8 dkg barna rizs nyersen, 3 evőkanál olaj, 2 evőkanál frissen vágott kapor, ź kávéskanál köménymag, jódozott tengeri só, őrölt bors, 3 evőkanál zöldségleves, reszelt sajt • Elkészítése: a felaprított zöldségeket rétegesen tűzálló tálba rakjuk. Minden réteget meglocsolunk olajjal, zöldséglevessel, majd a fűszerekkel úgy, hogy legfelül káposztaréteg legyen. Előmelegített sütőben – lefedve – 1 óráig sütjük, amíg a zöldségek megpuhulnak. Tálaláskor reszelt sajttal megszórjuk a tetejét.
Tonhalas póréhagyma joghurtszósszal
• Hozzávalók: 2,5 vastagabb póréhagyma, 8 vékony szelet tonhal, só, bors, reszelt torma, 4 szelet ömlesztett sajt, 4 evőkanál joghurt, 2 evőkanál majonéz, 1 evőkanál citromlé, 4 evőkanál apróra vágott metélőhagyma • Elkészítése: a póréhagymát megmossuk, leveleire szedjük, majd forró vízben blansírozzuk, lecsepegtetjük. A póré egy részét apróra vágjuk. 2-2 levelet egymásra terítünk, 1-1 szelet tonhalat teszünk rá, fűszerezzük sóval, borssal, vékonyan megszórjuk reszelt tormával, fél szelet sajt és az apróra vágott póré kerül még rá. Végül a leveleket összegöngyöljük. Vizet forralunk, a roládokat egy szitában a vízbe mártjuk, és 8 percig gőzöljük. A joghurtot összekeverjük a majonézzel, citromlével, metélőhagymával. Sóval, borssal fűszerezzük. Ezzel a mártással tálaljuk a póréroládokat.
Gyömbéres metélt
újhagymával • Hozzávalók: 12 dkg gyömbér, 3 csokor újhagyma, só, 25 dkg metélttészta, 3 evőkanál szezámolaj, 2 narancs leve, fekete bors • Elkészítése: a gyömbért meghámozzuk, csíkokra vágjuk. Az újhagymát megtisztítjuk, 4 cm-es darabokra vágjuk, majd a darabokat felcsíkozzuk. A tésztát bő, sós vízben megfőzzük, leöblítjük és lecsepegtetjük. Közben az olajat nagy serpenyőben felforrósítjuk. A gyömbért 1 percig pároljuk benne. Hozzáadjuk az újhagymát, és 2-3 percig együtt dinszteljük. Hozzáöntjük a narancslevet, és az egészet sóval, borssal fűszerezzük. Az újhagyma felét kivesszük, és lefedve félretesszük. A lecsepegtetett tésztát a serpenyőbe tesszük és megmelegítjük. Tálaláskor a tésztát a félretett újhagymával díszítjük.
Póréhagyma-saláta tojással
• Hozzávalók: 2 kemény tojás, 3 póréhagyma, só, 15 dkg apró paradicsom, 2 evőkanál majonéz, 1 evőkanál tejszínes krémsajt, 3 evőkanál citromlé, 1 evőkanál sherry, Cayenne-bors, 1 csipet cukor • Elkészítése: a tojásokat hosszában félbevágjuk. A pórét megmossuk, és ferdén 1-1,5 cm-es darabokra vágjuk, forró, sós vízben 3-4 percig blansírozzuk. Leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük és lecsepegtetjük. A paradicsomokat nagyságtól függően félbe/negyedekbe vágjuk. A majonézt elkeverjük a tejszínes krémsajttal és a sherryvel. Sóval, Cayenne-borssal, cukorral ízesítjük. A hagymát és a paradicsomot elosztjuk 2 tálra, mindegyikre ráfektetünk 2-2 fél tojást. Tálaláskor meglocsoljuk a szósszal.
Gyógyhatások A hagymafélék jótékony hatásait mára már tudományosan is bizonyították. Eszerint: • vértisztító • koleszterinszint-csökkentő • szív- és érrendszer-erősítő • vérnyomáscsökkentő • trombózist gátló • fertőtlenítő • baktérium- és gombaölő • arcüreggyulladás-gyógyító • vércukorszint-csökkentő • vizelethajtó hatását is ismerjük. A hagyma flavonoidokban leggazdagabb zöldségfélénk, ezek pedig a rosszindulatú daganatok és szívproblémák hatásos ellenszerei. A hagyma különösen nyersen nagyon tápláló! Ugyanakkor ételeink fűszerezése mellett számtalan önálló fogás is készíthető a hagymafélékből. Ez utóbbiakból készítettük válogatásunkat. A megadott adagokból négy fő részére készíthetjük el az ételeket. |