Ma mr egyetlen ni magazint, fitnesz- vagy bulvrlapot sem tudunk tlapozni anlkl, hogy ne akadna meg a szemnk a legjabb s legmegbzhatbb fogysi mdszereket istent hirdetseken.
A lzas fogykra ltvnyos eredmnyeket hoz, de aki nem vigyz, knnyen teshet a l msik oldalra. A helyes egyensly megtallsa a legnehezebb, mert a tudatos ditzst s a veszlyes koplalst csak egy hajszl vlasztja el egymstl.
Klnbzek vagyunk, s nem biztos, hogy minden frfinak nyre van, ha a bartnje combjt folyton sszetveszti a karjval. Bizony, krem, ersen siker- s szpsgorientlt a vilg, amelyben lnk. Mi, nk persze folyamatosan tetszeni akarunk, s nha tl ksn jvnk r, hogy igazn csak az lehet boldog, aki elfogadja magt olyannak, amilyen. Felbortjuk az trendnket, ditba fogunk (amit minden htfn jrakezdnk, mert vasrnap sajnos mgis lecsusszant az a frnya franciakrmes). Beindul a mkuskerk, s lassan letnk minden perce a kalrik krl forog.
A helyzet azonban sokkal nyugtalantbb. A ktes s tlreklmozott szpsgidel kitn tptalaj a szorongsos betegsgek kialakulshoz. Magyarorszgon ma a fiatal lnyok s nk egy szzalka szenved anorexia nervosban.
Int jelek – torzt a tkr
Az anorexia nagyon slyos, nehezen befolysolhat s rendkvl hossz lefolys, elssorban ni betegsg. nll, m mgis tbb szorongsos betegsggel mutat egyttllst, az anorexisok 85 szzalknak pldul depresszis tnetei is vannak, de kzel ll a knyszerbetegsgekhez is.
Az anorexia szlssges mrtk s nszndk fogyst jelent, akad olyan beteg, aki rendes testslynak tbb mint 20 szzalkt is elveszti. Ennek a nagymrtk slyvesztsnek szmos mellkhatsa van, a kros sovnysgon tl az anorexis szervezete sokkal vdtelenebb a fertzsekkel szemben, anyagcserje felborul, s vgl a menstruci is elmarad. Emellett megjelennek az hezs tnetei, a levertsg, az ingerltsg, az acetonos lehelet.
A fiatal lny elszr elkezdi az telt elutastani. Egyre tbbet beszl arrl, hogy kvrnek tartja magt, llandan mri a slyt. A minimlis mennyisg telt is kedvetlenl fogyasztja el. Ezek a feltnbbek, de vannak kemnyebb jelzsek is, pldul ha a fiatalnak tkezs utn fj a hasa. A bulimis anorexinl elfordul, hogy tkezs utn a beteg kijr a mosdba, s ott hnytatja magt titokban.
Mi ll a httrben?
A legtbb nre, akinl ez a betegsg kialakul, jellemz, hogy pedns, knyszeres termszet s nmagval szemben tlzott ignyei vannak. Klnfle szemlyisgtnyezk s szocilis normk is okozhatjk mg az anorexia kialakulst. Sok beteg olyan csaldbl kerl ki, ahol igen merevek a keretek, gy a jl mrhet teljestmny vlik fontoss, stresszkelt kvetelmnyrendszert lltanak fel.
rdemes azonban azt is megvizsglni, milyen kulturlis vonatkozsai vannak a betegsgnek, hogyan alakul az egsz vilgon a szpsgidel. Trsadalmunk tl nagy hangslyt fektet a nk sovnysgra, s ezt tovbb rontja, hogy a hres mankenek j rszre a szinte mr aszexulis kls s a kros sovnysg jellemz. Persze sok n fogykrzik, de az anorexia kialakulshoz kell az a talaj, az a biolgiai rzkenysg s az a httr is, amelyek egytt okozzk a betegsget.
Tagads
A betegeknl tipikus, hogy csak az lelmekre sszpontostanak, krltekinten kiszmoljk az elfogyasztott lelmiszer kalriartkt. Az anorexis, br nmagtl megtagadja az telt, kzben elmlylten foglalkozik az tkezssel, recepteket, kalriatblzatokat s lelmiszereket gyjt. Odaadssal gondoskodik krnyezetrl, szvesen kszt bsges ebdeket, vacsorkat vendgeinek. Amit magtl megvon, azt szinte erszakkal tukmlja r a krnyezetre.
De a legborzasztbb, hogy az anorexis betegek tagadjk tlzott s gyakran letveszlyes sovnysgukat. A legnehezebb a kezels folyamn, hogy nem mindig lehet a beteget rbreszteni a problmra, hiszen az anorexia f jellemzje egy szinte elkpzelhetetlen nkpzavar. A beteg tnyleg kvrnek ltja magt, amit a vizsglat is jl mutat. Ez egy teszt, amelyben klnbz alakok vannak lerajzolva. Az anorexis beteg tkletesen megtli az orvost, msokat, sajt magt viszont a skln a kvreknl helyezi el. Ezt a srlt nkpet helyrelltani pedig nagyon hosszadalmas munka.
Csaldi segtsg
Azt gondolnnk, ha a krnyezete idben felismeri a problmt, segthet a betegen. De ez sajnos nem egszen gy van. Nehz megmondani, hogy a csald hogyan tud segteni, mert sokszor nagyon nehezen ismerik fel a betegsget. Azrt is, mert a csaldnak gyakran szerepe van az anorexis betegsg fenntartsban.
Vannak olyan csaldok, ahol sajtsgos kommunikcis, magatartsbeli mintkat kvetnek, s ezek sokszor elfedik a betegsget. Idben szakemberhez kell fordulni. De a pszichiter nmagban kevs. J, ha a csaldorvos, a szocilis segthlzat is jelen van. Mert a gygyuls nagyon hossz, s sajnos sokszor krdses. Mind a mai napig az anorexisok tz szzalkt elvesztjk: mindenfle gygyts s kezels ellenre hallra heztetik magukat.
A kezels sokszor vekig tart, ilyenkor csaldterpin, egyni foglalkozson, viselkeds- s gondolkodsi (kognitv) smkkal operl terpin egyszerre vesz rszt a beteg. Hossz idbe telik, amg a beteggel kontaktust tudunk teremteni, hogy tudatostsuk benne a kezels szksgessgt. A slyos eseteknl azonban, ahol krhzi kezelsre van szksg, nincs klnsebb vita, hiszen az mr egyrtelmen az letet veszlyeztet llapot.
Hres anorexisok
Az anorexia nem j kelet betegsg. Mr Sisi kirlyn is kzismerten anorexis volt, Lady Diana pedig bulimia nervostl szenvedett, amely az evsi problmk egy msik esete. A volt Spice Girl, Victoria Beckham is gyansan vkony, az Ally McBeal cm tvsorozat cmszerept alakt Calista Flockhartot is sokszor illettk az anorexis jelzvel. | | |