"Amilyen az ételed, olyan a gyógyszered" - mondta Hippokratész. Napjainkban a legmodernebb tudományos kutatások igazolják, amit a régmúltban felfedeztek. Vagyis, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás jelentős mértékben javítja az egészségi állapotot. |
A kiegyensúlyozott táplálkozás jelentősen mértékben befolyásolja egészségi állapotunkat. és nagyban hozzájárul számos betegség megjelenésének és kifejlődésének a megelőzéséhez vagy késleltetéséhez.
A kiegyensúlyozott diéta megőrzi az egészséget. Ennek bizonyítéka például az a francia paradoxon, melyet az amerikaiak irigyelnek tőlük. A franciák ugyanis éppolyan zsírosan főznek, mint az amerikaiak, az amerikaiaknál mégis háromszor gyakoribb a szívinfarktus, amely náluk a halálozási okok közül az első helyen áll.
A magyarázat a "tányéron fekszik". A franciáknál az étkezés megfelelőbben strukturált, és általában a megszokott, adott időben fogyasztják el. Még fontosabb, hogy több gyümölcsöt és zöldséget esznek, tele antioxidánsokkal, vitaminokkal, melyek védik az artériákat. Nem elhanyagolandó tény az is, hogy a francia étkezéseket lezáró sajttál – gazdag kalciumtartalmánál fogva – igen jótékony hatást gyakorol a csontokra, de a vérkeringésre is. Továbbá a franciák mérsékelt mennyiségben, de rendszeresen fogyasztanak bort az étkezésekhez, ami szintén jó irányba billenti a koleszterinszint mérlegét. Nem csak az amerikaiak, de mi magyarok is elleshetjük tőlük az ésszerű táplálkozás néhány titkát.
Hogy jó formában legyen, ügyeljen étkezésére!
A franciák mellett jó példával járnak elöl a mediterrán népek. A Földközi-tenger térségében meglepően sok a jó kondícióban lévő, nem elhízott ember. Mi a titok nyitja?
A kiegyensúlyozott táplálkozás, melynek alapja a hal, a zöldség, a sajt és az olívaolaj. Azaz a könnyű étrend segítségével elkerülhető a túlsúlyosság, amely számos komoly betegség előidézője. Hiszen ha rendszeresen túl sokat és nehezet eszik valaki, a "belső kazán eldugul", és a felgyülemlett méreganyag akadályozza a szervezet megfelelő működését.
Mindamellett az étrend, a diéta nem tesz csodákat. Nem tudja kiküszöbölni a genetikai hibákat, egyedül nem tudja legyőzni a betegségek kialakulását, sem pedig meggátolni a vírusfertőzéseket. Viszont ellensúlyozni tudja azokat, lehet vele késleltetni azok megjelenését és kiegészíteni az orvosi kezelést.
Egyes nem túl súlyos betegségek gyakran enyhülnek az alkalmazott diéta hatására. Azzal a feltétellel, hogy nem szabad önhatalmúlag még részben sem változtatni az előírtakon!
Kúra a vérszegénység első jelei után
Gyakori a vashiány a fiatal lányoknál és a szülőképes korú nőknél, különösen akkor, ha nem esznek vörös húst. Ha jelentős a vashiányos állapot, vérszegénységet okoz. Ez utóbbi nagyfokú fáradtságérzetben, a fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség csökkenésében, a koncentrálás nehézségeiben és ingerlékenységben nyilvánulhat meg.
Miután az orvos megállapította a diagnózist, általában vastartalmú készítményt ír fel. Az is gyakori, hogy az orvos javasolja a vasban gazdag étrendet, olyan jellegű táplálékokkal kísérve, melyek elősegítik a vas felszívódását. Nem szabad megfeledkezni az egyéb ásványi anyagokról, vitaminokról sem, melyeket gyógyszer formájában kell bevinni a szervezetbe. Célszerű, ha ez a típusú kezelés hat hétig tart, és utána vérképet kell készíttetni. A továbbiakban folytatni kell a hasonló étrend összeállítását, és azokat az ételeket kell rendszeresen fogyasztani, melyeket a kúra alatt javasolt az orvos.(Ilyenek lehetnek pl. a spenót, a máj, az alma, vagy a cékla…)
A diéta helyes elvei
A vörös húsokat hetente háromszor, vadhúst egyszer-kétszer havonta, halat hetente kétszer tanácsos fogyasztani. Naponta kell viszont enni vasban gazdag zöldféléket – melyek kevésbé emészthetők, mint az állati vas – és korlátlanul friss gyümölcsöt. Ez utóbbiak ugyanis bővelkednek vitaminokban, és a C-vitamin különösen elősegíti a vas felszívódását (a déligyümölcsök, a kivi, a fekete ribiszke stb. igen nagy mennyiségben tartalmazzák ezt a vitamint).
Egy napi ajánlott étrend:
Reggeli: Valamilyen meleg ital vastartalmú gabonaneművel
Alacsony zsírtartalmú tej
1/2 grapefruit
Ebéd: 1 szelet sovány hús zöldségkörettel, 1 joghurt+1 kivi
Vacsora: Lencseleves, valamilyen tengeri hal, gyümölcssaláta
A hasmenés kezelése
A hasmenés a folyékony széklet mellett gyomor- és hasfájásban, rossz közérzetben nyilvánul meg. Legnagyobb veszélye a kiszáradás. Ha láz is kíséri, az elsősorban fertőzésre utaló jel, ezért a beteghez orvost kell hívni, hogy megállapítsa a hasmenés okát. Ilyenkor minden esetben szigorú diéta javasolt, három-négy napig.
A diéta helyes elvei
Hasmenés esetén száműzni kell a diétából a friss és nyers élelmiszereket. Előnyben részesítendő a főtt rizs, sárgarépa, birsalma egy kis fehér sonkával vagy hallal. Sok folyadékot kell fogyasztani, lehetőleg ásványvizet vagy herbateát.
Egy ajánlott napi étrend:
Reggeli: 1 csésze meleg ital
Ebéd: 1 tányér vízben főtt rizs egy szelet gőzön puhított hallal
Uzsonna: kevés tejberizs, ízesítés nélkül
Vacsora: tápiókából készült zöldségleves, sárgarépapüré egy tojássárgájával összekeverve, kevés birsalmakompót
Komolyabb betegségeknél elsősorban a kettős diétás alapelv követendő, vagyis a felhasznált (különösen állati!)-zsiradék fogyasztásának minimalizálása mellett a bevitt kalória mennyiségét kell megfelelően alacsony szinten tartani. |
A betegségről...
Alattomos betegség, melynek jele, hogy a vércukorszint a vérben 1,26 g/l fölé emelkedik, és az évek során a szint lassan, fokozatosan egyre nő.
A 40. életév után legtöbbször azoknál jelentkezik, akik genetikailag hajlamosak a cukorbetegségre. Azoknál is nagyobb a veszélye, akiknek jelentős a túlsúlyuk, vagy akiknek magas vérnyomásuk okoz problémát. A diabetest gyakran rutinvizsgálatok során, vagy egyéb betegségek kezelése kapcsán fedezik fel.
A betegséget mindig megelőzi egy hosszú, előzetes állapot, melynek során a zsírtól túlterhelt izmok ellenállnak az inzulin hatásának - az inzulin a hasnyálmirigy által kiválasztott hormon, mely lehetővé teszi a glükóz hasznosítását. Ennek következtében az izom nem "fogyaszt" több cukrot, nő a zsírszint a vérben, mialatt a hasnyálmirigy már "elfárad" abban, hogy mindig több inzulint termeljen a "haszontalan" cukor eltávolítása céljából. Folyik ez addig a pontig, amikor a hasnyálmirigy kimerül.
A vércukorszint ekkor rohamosan emelkedik. Amint meghaladja az 1,80 g/l-es mennyiséget, a cukor lerakódik a szervezetben lévő proteinekben és "karamellizálódik". Az eredmény: ez a nemkívánatos anyag rákerül az érfalra, terheli a vesét és nagymértékben károsítja a véredényeket, ami kihat a recehártyára is.
A korai szűrővizsgálat jelentősége
A veszélyeztetett személy a lassú változásokból nem érez semmit, nem fáradt, nincs rossz közérzete, nem fáj semmije. És minthogy meggyőződése, hogy egészséges, nem megy el orvoshoz. A betegség pedig csendben bontakozik ki addig a pontig, amikor valamilyen komplikáció miatt kórházba utalják az illetőt. Pedig egy időben elvégzett szűrővizsgálat és a megfelelő életvitel segít gátat vetni a súlyos betegség kialakulásának.
A diéta helyes elvei
Célja a cukorbevitel csökkentése (nevezetesen a gyors lebontású cukroké), így csökkenthető a vércukorszint. A táplálkozásnak zsírban szegénynek kell lennie, hogy elősegítse a súlycsökkenést, mentesítse a hasnyálmirigyet. Naponta a három vagy négy, kiegyensúlyozottan összeállított étkezés elengedhetetlen. Rendszeresen kell fogyasztani keményítőt, kenyeret, zöldséget, ellenben fontos kerülni a zsíros, nehéz ételeket, süteményeket, édességeket.
Ajánlott napi étrend
Reggeli: tea vagy kávé, corn flake, sovány, lefölözött tej, 1 mandarin Ebéd: zöldségsaláta, zsiradék nélkül sütött, sovány hús, brokkoli és főtt burgonya, 1 sovány joghurt Uzsonna: paradicsom, retek és sovány tejtermék Vacsora: zöldségleves, hal, főtt rizs, kevés sovány sajt
A szakorvos tanácsa
Napjainkban már bizonyított, hogy nem szabad törölni az étrendből egyes táplálékkategóriákat. Inkább arról van szó, hogy jelentősen csökkenteni kell azoknak az élelmiszereknek a fogyasztását, amelyek az egyén számára nem ajánlatosak. Így például a cukorbetegeknek lehetőleg kerülni kell a cukortartalmú táplálékokat, a magas koleszterinszinttel rendelkezőknek a zsíros étel fogyasztását és így tovább. Viszont a zsír "ördögi" mivoltát sem szabad hangsúlyozni. Hiszen a zsír nélkül nem lehet a hideg ellen küzdeni, a sejthártya állapotán javítani, a zsírban oldódó vitaminok továbbítását megoldani, vagy optimálissá fokozni az agy működését. És főképp nem szabad elfelejteni, hogy eleve genetikai tényezők is meghatározhatják egyes betegségek kialakulását. Továbbá, hogy a kiegyensúlyozott diétát nem egy napra, hétre, hanem legalább egy hónapra kell tervezni! | | |