Meglep eredmnyeket tartalmaz az 2003 s 2004 kztt zajlott OLEF (Orszgos Lakossgi Egszsg Felmrs). A vizsglat megllaptotta, hogy a cukorbl szrmaz energia arnya a frfiak tpllkozsban tlagosan 7,9, a nkben 8,6 szzalk volt, azaz alacsonyabb rtket mutatott, mint a nemzetkzi ajnlsok: a napi teljes energiabevitel 10%-nl kisebbet. Ez az rtk az 1992-1994 kztt zajlott kutatsban 13,8 %, illetve 16,7 % volt, teht az elmlt tz vben a hozzadott cukorfogyaszts megkzelten a felre cskkent Magyarorszgon. Az OLEF-ben a frfiak csaknem 60 %-a, mg a nk majdnem fele volt tlslyos. Ezek az eredmnyek hasonlak az 1992-1994 kztt vgzett vizsglatban.
A vizsglat megersti azokat a vlekedseket, miszerint a nem megfelel tpllkozs mellett tbbek kztt a megvltozott – egyre inkbb helyhez kttt – letmd, a televzizsra fordtott jelents id s a testmozgs hinya befolysolja nagymrtkben az elhzst. A tlsly megelzsre fkuszl programoknak a fizikai aktivits nvelsre, valamint a televzizs cskkentsre kell fleg a hangslyt helyezni.
Kevesebb TV-t, tbb mozgst!
Nemrgiben kanadai tudsok elemeztk 34 orszg 137.593 gyermeknek adatait 10-16 ves korukban. A tlslyossg elfordulst vizsgltk az tkezsi szoksokkal, valamint a fizikai aktivitssal sszefggsben. A legtbb tlslyos, elhzott gyermeket Mltn (25,4%-tlslyos 7,9% elhzott), illetve az Amerikai Egyeslt llamokban talltk (25,1% s 6,8%), szemben Litvnival (5,1%, 0,4%), valamint Lettorszggal (5,9% s 0,5%). Az elhzs mrtke magasabb volt szak-Amerikban, Angliban, s a dl-nyugat eurpai orszgokban.
A legtbb orszgban a fizikai aktivits szintje alacsonyabb, mg a TV nzssel eltlttt id magasabb volt az elhzott gyerekeknl, sszehasonltva norml testsly trsaikkal. Nagyon rdekes sszefggst talltak a rsztvev orszgok 91%-ban: a tlslyos gyerekek kevesebb dessget fogyasztottak, mint azok, akiknek nem volt testslyproblmjuk. A tlsly nem mutatott sszefggst a gymlcs- s zldsgfogyasztssal, az elfogyasztott dtital mennyisgvel, sem a szmtgp eltt tlttt idvel.
A kutatk megllaptottk, hogy az elhzs megelzst clz programoknak fleg a fizikai aktivits nvelsre, valamint a televzizssal tlttt id cskkentsre kell fkuszlni.
Az tkezsi gyakorisg s a gyermekkori elhzs
Egy 2001-2002-ben folytatott vizsglatban 4370, 5-6 ves nmet gyermek adatait elemeztk. A szlk ltal kitlttt krdv rtkelse alapjn a gyermekek krben meghatroztk a nem- s korspecifikus testtmegindexet, s ez alapjn megllaptottk az elhzs mrtkt. A krdv legtbb krdse az tkezsek gyakorisgra vonatkozott.
Az elhzs mrtke sszefggsben llt az tkezsek gyakorisgval. 4,2% volt az elhzottak arnya azon gyermekek krben, akik hromszor, vagy hromnl kevesebbszer tkeztek, 2,8% azok kztt, akik naponta 4 alkalommal tpllkoztak. Akik legalbb tszr tkeztek egy nap, azoknak csupn 1,7%-uk volt elhzott. Az tkezsi gyakorisg nem volt sszefggsben a szocio-konmiai helyzetkkel. Termszetesen ez nem azt jelenti, hogy tbb kalrit fogyasztottak, hanem azt, hogy a napi kalriamennyisget tbbszri tkezsre osztottk el. A nmet kutatcsoport teht megllaptotta, hogy gyermekek esetben a gyakori tkezs pozitvan befolysolja az elhzs kialakulsnak megelzst.
Az elhzs rizikfaktorai
Egy portugl kutatcsoport 7-9,5 ves gyermeket vizsglt 2002 oktbere s 2003 jniusa kztt. 2274 lnynak s 2237 finak mrtk meg a magassgt s a testtmegt. A szlkkel egy krdvet tltettek ki, amely egszsgi llapotukat tudakolta. Meghatroztk a kor-, valamint a nemspecifikus elhzs mrtkt a testtmegindex alapjn. Az eredmnyek szerint a gyermekkori elhzs mrtke sszefggsben llt a televzi eltt eltlttt rk szmval, a szlk elhzsnak mrtkvel, valamint az desanya terhessg alatti tlslyossgval, s a gyermek szletsi slyval. A kutatk megllaptottk, hogy minl kevesebb idt tlttt a gyermek alvssal, annl nagyobb eslye volt a tlsly kialakulsra.
Emelett sszefggst mutattak ki a szlk iskolai vgzettsge, a csald mrete s az elhzs kztt (a magasabb vgzettsg szlk gyermekei, valamint a nagycsaldban lk kevsb voltak tlslyosak). A vizsglat eredmnyeknt a tudsok megllaptottk, hogy az elhzs megelzsre vonatkoz ismeretek oktatst korbban kell elkezdeni azoknl a csaldoknl, akiknl fennllnak ezek a rizikfaktorok.
A tvnzs is kvrt
Egy Angliban vgzett felmrs azt vizsglta, milyen kihatssal lehet a gyermekkorban televzizssal eltlttt id a felntt vekre. Tbb mint 10.000 szemly szoksait kvettk gyermekkoruktl s kontrollltk 5, 10 s 30 vesen. A htvgeken televzizssal eltlttt id mennyisge sszefggsben llt az elhzs mrtkvel. Kimutattk, hogy minden egyes plusz ra, melyet a gyerekek tv-nzssel tltenek, 7 szzalkkal nveli az eslyt annak, hogy 30 ves korukra elhzott felnttekk vljanak. Az elhzs megelzst korai gyermekkorban kell elkezdeni, cskkentve az l letmddal jr szoksokat.