Anaerob edzés, cross training, izomtónus – nap nap után hallhatsz ilyen és ehhez hasonló kifejezéseket a konditeremben. Nem árt tehát, ha tisztában vagy vele, mit jelentenek. Sok szakkifejezésre hazánkban is az angol szavak használatosak.
Aerob edzés: Oxigén felhasználásával történő energiatermelés. Ilyen például a futás, a kerékpározás és minden olyan edzés, amely magas pulzusszám mellett megnöveli a szervezet oxigénigényét.
Anaerob edzés: Oxigén felhasználása nélkül vagy kevés oxigénnel történő mozgás. Akkor fordul elő, ha az életkorodnak megfelelő maximális pulzusszám felett dolgozol. Kellemetlen állapot, légszomjat, izomgörcsöt okozhat.
Cross training: Az állóképességi edzés azon fajtája, amikor a gyakorlatokat a különböző gépeken váltva végzed.
Intervall edzés: Az a módszer, amikor a terhelési és pihenési szakaszok módszeres váltogatásával fejleszted az állóképességedet.
Izomtónus: Az izmok nyugalmi állapotban való normális feszültsége.
Kardioedzés: A szívet és a keringési rendszert igénybe vevő mozgás, amely megemeli a pulzust, ezáltal megdolgoztatja a tüdőt.
Kardioöv: A mellkason viselt jeladó szerkezet, amely a pulzusmérő óra segítségével megmutatja az aktuális pulzusszámot. Egyes kardiogépeken ez az érték a kijelzőn is megjelenik, ha övben edzel.
Lumbális szakasz: A hátgerinc ágyéki szakasza, amelyet a leginkább megterhel az ülőmunka. Bemelegítése és átmozgatása nagyon fontos.
Nyugalmi pulzus: Az ébredéskor, ágyban fekve mért pulzusszám. Értéke életkortól, életmódtól és edzettségtől függ.
Stretching: Nyújtás az edzés végén vagy akár különóra keretében. Míg a mozgás után többnyire csak a megdolgoztatott izmokat nyújtod, a stretchingórán a test minden részére sor kerül. |