Mi nők a lehető legritkább esetben vagyunk elégedettek a súlyunkkal. Fogyókúrára mindig van ok, a kampányszerű, gyorsan ható csodadiétákkal azonban érdemes vigyázni. A szélsőséges kúrák ugyanis komoly károkat okozhatnak a szervezetben.
A kampányszerű fogyás ritkán tartós, ezt legtöbbször gyors súlyvisszaszedés követi. Egyes szélsőséges diéták ráadásul már rövid idő alatt képesek kóros állapotokat, vitaminhiányt vagy túladagolást okozni. Nem biztos, hogy megéri kockáztatni az egészségedet azért, hogy egy számmal kisebb ruhába bújhass! Hidd el, hosszú távon kifizetődőbb egészséges táplálkozással, lassú, de tartós testsúlycsökkenéssel elérni az ideális alakot. Lássuk, milyen káros hatásokkal járnak az egyes tápanyagok megvonásán alapuló divatos diéták!
SZÉNHIDRÁTSZEGÉNY DIÉTÁK
Az ilyen kúrák közül legismertebbek a zóna-, a dél-tengeri, a hollywoodi, a választó- és az Atkins-diéta. A zóna- és a hollywoodi étrend a kevés szénhidráttartalom mellett magas fehérjebevitelt engedélyez. A dél-tengeri és az Atkins-diéta esetében kezdetben kevés szénhidrát fogyasztható, és bár a mennyiség fokozatosan emelhető, még így is messze elmarad az egészség fenntartásához szükségestől. A választó diéta alapelve az, hogy a fehérje- és a keményítő tartalmú élelmiszereket tilos együtt fogyasztani.
Magyarországon az egyik legtöbbet emlegetett kúra a dr. Atkins által kitalált szénhidrátszegény diéta, amelynek elmélete szerint ha az étrendből kiiktatjuk a szénhidrátokat, akkor megszűnik a tartalék zsírképzés, és a szénhidráthiány miatt a szervezet elkezdi a zsírokat lebontani. Előnye, hogy gyors fogyás érhető el vele, és a magas zsírtartalmú ételek szabadon fogyaszthatóak. Hátránya viszont a túlzott fehérje- és zsírbevitel, valamint a nem megfelelő mennyiségű szénhidrátfogyasztás.
A szénhidrátszegény táplálkozás csak egyes élelmiszercsoportok kihagyásával lehetséges. Ilyen élelmiszerek a gabonatermékek, a tej- és tejtermékek, a zöldségek, gyümölcsök. Ezek az egészséges táplálkozás alapját képezik, így nélkülük mindenképpen hiányos lesz egyes vitaminok, a rost- és ásványi anyagok bevitele. Ez hosszú távon vesekövet, csontritkulást, ízületi betegségeket, májkárosodást és magas vérzsírszintet is okozhat.
ZSÍRSZEGÉNY DIÉTÁK
A zsírszegény diéták, pl. a Priktin-, Cooly-féle és az egyoldalú gyümölcs, rizs, burgonya alapú étrendek ugyanúgy károsak az egészségre, mint a szénhidrátszegény diéták. A zsírok még a fogyókúra alatt is fontos szerepet játszanak a szervezet normális működésének biztosításában, ugyanis szükségesek a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához és az idegrendszer működéséhez. A zsírszegény étrend elsősorban a húsok, húskészítmények, tej- és tejtermékek fogyasztásának csökkentésével, illetve elhagyásával valósítható meg. Ennek következtében vitamin- és ásványianyag-hiányos állapotok alakulhatnak ki.
GI-DIÉTA
A glikémiás index (GI) az a szám, amely megmutatja, hogy bizonyos ételek milyen gyorsan emelik meg a vércukorszintet. A magas glikémiás indexű táplálékok (pl. fehér lisztből készült pékáruk, hántolt rizs, burgonya) hirtelen emelik meg a vércukor szintjét, ami aztán ugyanilyen gyorsan le is zuhan, ezért újból éhes leszel.
Az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek fogyasztását előtérbe helyező étrend életmódváltást jelent. Jellemzője, hogy igazából semmi sincs tiltva, de a mennyiségekre figyelni kell. Kis adagok és napi többszöri étkezés az ideális. Az étrendben jelentős szerepet játszik a növényi olajok, a baromfihúsok, halak, valamint a magas rosttartalmú élelmiszerek fogyasztása, a zsírdús élelmiszerekből azonban csak keveset ajánlatos fogyasztani.
TESTKONTROLL
A testkontroll alapja az egyes élelmiszerek napszakokhoz igazított fogyasztása, valamint az ételek társítása. Az elmélet szerint nem fogyaszthatók együtt a magas szénhidrát- és a fehérjetartalmú élelmiszerek. A délelőtti órákban csak gyümölcsöt vagy gyümölcslevet, ebédre gyümölcsöt, salátát és zöldséget; vacsorára a zöldségekhez valamilyen keményítőtartalmú vagy állati eredetű élelmiszert lehet fogyasztani. Olajos és gabonamagvak, tészta és kenyér csak ebédre vagy vacsorára fogyaszthatók. A húsok bevitelét az étrend megengedi ugyan, de nem részesíti előnyben. Tejtermékeket tilos fogyasztani (kivéve a vajat). A diéta elvei szerint táplálkozóknál nagy valószínűséggel nem megfelelő a fehérje-, a B1-, B2-, B12-, D-vitamin- és a kálcium-ellátottság.
Aranyszabályok fogyózóknak - Mozgás nélkül nincs fogyás! Látszólag van, de sajnos ilyenkor nem zsírt, hanem vizet és izomszövetet veszít a szervezet. - Heti fél kilónál többet ne fogyj! Ennél nagyobb mértékű fogyás esetén szinte biztos, hogy a kúra után visszaszeded az elvesztett súlyt. - Legyél türelmes! Ha nem vagy elég kitartó, biztosan nem fogod elérni a kitűzött célt. Ne néhány hetet, inkább néhány hónapot adj magadnak az áhított alak megszerzésére. - Nincs két egyforma szervezet! Nem biztos, hogy neked is ugyanaz az étrend hoz eredményt, mint a barátnődnek. Tapasztald ki, mire van szüksége a testednek! - Ne feledkezz meg a vitaminpótlásról! Csökkentett energiabevitellel nehéz fedezni a napi ásványianyag- és vitaminszükségletet, így ki vagy téve a különféle betegségeknek. | | |