A makrobiotikus trend
A makrobiotikus tpllkozs harmnira trekv jellegnl fogva kerli a szlssges, tlzottan jin vagy jang tulajdonsg lelmiszereket. F telei a gabonaflk, amelyek az ember si tpllkai lvn kiegyeslyozott, komplex hats lelmiszerek. A gabonaflk az tkezs 50-60%-t teszik ki, a zldsgek nagyjbl ennek felt. A hvelyesek a tpllk tovbbi 5-10 %-t jelentik. Termszetesen a makrobiotikus trend is nagy figyelmet fordt az vszaknak megfelel gymlcsk, a magvak s a csonthjasok fogyasztsra.
A jin-jang fogalompr az lelmiszerek klium-ntrium arnyval is modellezhet. Ez a kt elem fontos szerepet jtszik szervezetnk egszsges mkdsnek fenntartsban. A makrobiotika azt az tkezst tartja helyesnek, amelyben az egyes telek gy vannak sszevlogatva, hogy a napi tpllk K-Na arnya 5:1 s 10:1 kztt legyen, ugyanis ez felel meg a legjobban az emberi szervezet sajtsgainak. A mai vilg tele van kros jin hatsokkal (sugrzssal, vegyi anyagokkal), ezrt egszsgnk megrzsben fontos szerepe van a jang tpus gabonaflk, st mg a nagyon mrtktartan alkalmazott konyhas fogyasztsnak is, amit az egyb tpllkozsi rendszerek ltalban nem ajnlanak. (Utbbi alkalmazsnl vegyk figyelembe, hogy az erjesztett lelmiszerek, a szjaszsz, a misz, a savany kposzta, valamint az telzestk eleve tartalmaznak konyhast!)
Az albbi bra a jin-jang feloszts szerint brzolja az lelmiszereket:
Jllehet a makrobiotika nem ajnlja a tej fogyasztst, a tblzatban mgis szerepel, mert a zldsgekhez hasonl helyen ll a jin tpllkok kztt.
Az lelmiszereken kvl a tpllkozst nagymrtkben befolysoljk az vszakok, az zek s a sznek.
A nyri meleg jang, a tli hideg jin energit ad. Fzssel, stssel jang energit juttatunk teleinkbe, ezrt tlen inkbb ftt telt egynk, nyron nyerset. A tavasz az energik kifel irnyulsnak az ideje a tli sszehzds utn, ilyenkor kell megadnunk szervezetnknek az jrakezdshez szksges energit csrztatott magvak, friss hajtsok formjban. Ahogy melegszik az id, a fzs, prols idejt s a fszerezst egyarnt cskkentsk. A nyr a gymlcsk s a nyers zldsgek ideje kevesebb gabonaflvel. A hideg italokat lehetleg kerljk, ellenttben a szoksokkal inkbb meleg, gygynvnyekbl kszlt tekat igyunk. Az sszel fogyasztott teleket nagyobb darabokra vgjuk, hosszabb ideig fzzk s gazdagabban fszerezzk. A tli hidegben fontos, hogy meleg teleket vegynk magunkhoz, mg a gymlcs jelleg lelmiszereket is stjk, mint a slt tkt vagy a gesztenyt. Ilyenkor tbb sra, fszerre, olajos magra, olajra, ghre, ftt gabonra van szksge szervezetnknek, ezek mind melegtenek.
A zldsgflk makrobiotikus elksztsi mdjai egsz vben alkalmazhatk: a nituke (idnyjelleg zldsgbl kszlt, olajon pirtott, majd nagyon kevs vzzel prolt, szjaszsszal zestett tel, mely akkor lesz teljesen ksz, amikor a folyadk teljesen elprolgott rla) inkbb szi-tavaszi tel, mg a tempura (teljes rls s durum liszt keverkbl kszlt sr, hideg palacsintatsztba mrtott idnyjelleg zldsgflk forr ghben vagy tolajban kistve) kifejezetten tli tpllk. Nyron, a fentiek szellemben, termszetszeren nyers zldsgsaltkat fogyasszunk.
Az zek klcsnhatsban llnak az egyes szervekkel, szervrendszerekkel, s egyben az energia klnbz megnyilvnulsi formit is jelentik. A savany z elnys a mjnak s az epnek, s az energia, amit kpvisel, gyorst, sszehz hats. A keser z szraz, sztszrd energit jelent, serkent hatst gyakorol a szvre, a vrkeringsre s a vkonyblre. Az des z tpll energit kzvett, nyugtatja a gyomrot, a hasnylmirigyet s a lpet, mg a csps z a tdre, a lgutakra, valamint a vastagblre s az emsztsre van j hatssal. Az energia, amely megnyilvnul benne, ers, sztszrd jelleg. Vgl a ss z a vesre, a hgy- s ivarszervekre, valamint a csontokra s az agyra hat pozitvan, s ers, lefel hz hats energit kzvett. F tkezsnknl gyeljnk arra, hogy teleinkben, ha csak nyomokban is, de jelenjen meg mind az t z.
Az zeken kvl a sznek sem elhanyagolhatk a makrobiotikus tpllkozsban. Nem mindegy, hogy egyhang, a sok fzstl sznket vesztett, barns rnyalat teleket esznk, vagy ppen sznpomps, zldsgekbl s gabonbl ll kompozci kerl a tnyrunkra.
Az t sznt, zt, az rzelmek tflesgt, az idjrs elemeit, a vilgtjakat, az v- s napszakokat, az emberi let korszakait, az rzkszerveket, azok mkdseit, a szerveket s szervrendszereket a taoista filozfia alapjn a makrobiotika analgis rendszerbe foglalta az t elemmel. A kvetkezkben ezeknek az sszefggseknek az egyszerstett brzolsa lthat.