„A túlsúlyosok szíve mélyén örökké ott él az olthatatlan vágy valami csodálatos diéta után"
Az elhízás jellemzô realitása a visszahízás. Nagyon sok fogyókúrázó esik áldozatául az ún. ciklikus testtömeg-változásnak (jo-jo testsúlyváltozás), ami azt jelenti, hogy elindul a fogyókúra, majd abbamarad és néhány hét elteltével már nagyobb a testtömeg, mint induláskor volt, mert a szervezet bizony emlékszik az ínséges időkre (fogyókúrás periódus), ezért túlkompenzál... Ilyenkor újra belekezd egy fogyókúrába, ismét abbahagyja, még jobban meghízik és így tovább.
Kövérnek lenni és kényszeresen enni fájdalmas élmény azoknak, akiket érint. A kényszeres evő újra és újra megpróbálja összeszedni magát, de sikertelenül, ezért már nem csak a külseje miatt utálja magát, hanem a gyengesége miatt is.
Hosszútávon csak akkor érhetünk el eredményt, ha megfelelő fokozatos változtatásokkal sikerül visszaállítani szervezetünk egyensúlyát. Ezeknek a változásoknak pedig életünk végéig kell tartani, nem pedig három hétig.
Tulajdonképpen rövid távon viszonylag könnyen lehet eredményt elérni a legkülönbözôbb diétás eljárásokkal, de a hosszú távra szóló sikerhez elengedhetetlen a következetes diétatartás. Miközben a legkülönbözőbb elméletek szerint lefogyni próbálunk, megfeledkezünk róla, hogy érzékeny és bonyolult szerkezet működésébe avatkozunk bele. A legtöbb fogyni vágyó türelmetlen, két hét alatt akarja a 15 év alatt felszedett 20 kg-t leadni (hiszen ilyen irreális ígéreteket közvetítenek számára hirdetések tucatjai és idônként a média), ezért önkényesen szigorít a diétán, sokkal kevesebbet eszik, mint amennyit kellene, étkezéseket hagy el, ún fél-éhezés állapotába kerül. A fél-éhezés egészséget veszélyeztetô állapot, amely hasonló következményekkel járhat, mint az igen kis energiatartalmú diétával (400-800 kcal/nap) történô kezelés, ami csak orvosi kontroll mellett alkalmazható. A legegyszerűbb módszer, a gyakorlatban nagyon jól használható: a fogyókúrázó nô diétája 1200, a férfié 1500 kcal energiát tartalmaz. Az irodalomban és a gyakorlatban is általában elfogadott, hogy a napi energiaszükségletnél 500 kcal-val kisebb energiabevitel testtömeg-csökkenést okoz.
Ha ennél szigorúbb diétát tartunk és jóval kevesebb kalóriát veszünk fel, akkor a szervezet védekezni kezd, lecsökkenti a kb. 1200-1800 kalóriára beállított alapanyagcseréjét akár 7-800 kal.-ra is, és akkor az energia felhasználás csak ilyen mértékű lesz, hiába eszünk kevesebbet, abból több hasznosul.
A lassuló fogyás okai: A testtömeg-csökkentô program elsô idôszakában a fogyás mindig gyorsabb és jelentôsebb, mint késôbb. Ennek az egyik magyarázata az, hogy a glikogén raktárak gyorsan mobilizálódnak az agy és az idegrendszer glükózzal való ellátása érdekében és ezzel együtt intracelluláris folyadék távozik a sejtekbôl, és jelentôsen nô a folyadékürítés a vizelettel. A másik ok: a testtömeg csökkenésével arányosan egyre kisebb az energiaszükséglet, tehát a kezdô diéta energiatartalma a szükséglethez képest egyre nagyobb, más szóval az energiaegyensúly negativitása egyre csökken. A harmadik magyarázat szoros kapcsolatban van az elôbbivel: csökken a nyugalmi anyagcsere, ennek következtében csökken a napi teljes energiafelhasználás. A nyugalmi anyagcsere csökkenése mérsékelhetô a fogyókúra elsô napjától megkezdett fokozott fizikai aktivitással, de teljesen nem akadályozható meg. Nagyon fontos, hogy a diétázó tisztában legyen azzal: a fogyás nem azért lassul, mert a diéta hatástalan, és nem is ôbenne van a hiba, hanem élettani jelenségrôl van szó.
Mit együnk? Az 1200-1500 kcal energiatartalmú diéta megvalósítása során természetesen jóval kevesebb és kisebb mennyiségű élelmiszer és élelmi anyag kerül fogyasztásra, mint a hagyományos táplálkozás során, ezért gondosan válogatni kell a táplálékok között úgy, hogy lehetôleg az ún. üres kalóriák (zsiradékok, cukor) maradjanak ki a táplálkozásból, ne pedig az értékes tápanyagforrások (tej, tejtermékek, húsok, zöldség- fôzelékfélék és gyümölcsök, teljes értékű gabonafélék). A csökkentett energia- és csökkentett zsírtartalmú diétában a zsiradék mennyisége 30-40 g/nap, ami megfelel 280-370 kcal energiának és 75 g/nap fehérje. Az energiabevitel legalább 50 százaléka származzék szénhidrátokból. Nem mindegy azonban, hogy milyen szénhidrátforrások kerülnek a diétába. Az ún. kis glikémiás indexű (vagyis étkezés után mérséklet vércukorszint-emelkedést okozó) szénhidrátok elősegítik a testtömeg-csökkenést. A nagy élelmi rosttartalmú gabonafélék, valamint a zöldség-főzelékfélék, gyümölcsök többnyire a kis glikémiás indexű táplálékok közé tartoznak.
Mi okozhat elhízást?
Az egyensúly felbomlása: A túlsúly és elhízás oka az energiabevitel és - felhasználás közötti egyensúly felbomlása. Egyensúly esetén az étellel bevitt energia megegyezik a szervezet által felhasznált energiával (utóbbi az anyagcsere-folyamatok és a fizikai aktivitás energiafelhasználását jelenti). A fokozott evéssel a kelleténél több energia jut szervezetünkbe. Ha kevesebbet mozgunk, a leadott energia mennyisége csökken. Ha mindkettőt egyszerre tesszük (sokat eszünk, keveset mozgunk), akkor duplán hátrányos helyzetbe kerülünk és hosszú távon szinte biztos a hízás.
Öröklődés: A túlsúly és elhízás összefügg genetikai adottságokkal (kb. 30%-ban játszik szerepet a túlsúlyra, elhízásra való öröklött hajlam), de egyedül ezzel nem magyarázható. A családon belüli viselkedési mintáknak, a helytelen étkezési szokásoknak - túltáplálkozás, nassolás -, a mozgáshiánynak is nagy szerepe van.
Hormonok: Bizonyos betegségek – pajzsmirigy-alulmûködés, mellékvese-túlmûködés, petefészek-ciszta, az agyalapi mirigy megbetegedései – szintén okozhatnak túlsúlyt, elhízást. A testsúlykarbantartó program megkezdése előtt ezért kivizsgálást javasolt végezni, amely fényt derít ezeknek a betegségeknek az esetleges meglétére.
Gyógyszerek: Egyes gyógyszerek is okozhatják a testsúly növekedését. Gyakori a fogamzásgátlók és a depresszió ellen szedett gyógyszerek okozta súlygyarapodás. A cukorbetegség kezelésére használt szerek között is van olyan, ami hízlal.
forrás: http://www.gyongy.hu/index.php?apps=cikk&cikk=3344 home.hu.inter.net/~hvince/tfegtap.html http://www.medlist.com/HIPPOCRATES/III/5/282main.htm http://www.102030.hu/public/index.php |