„A tlslyosok szve mlyn rkk ott l az olthatatlan vgy valami csodlatos dita utn"
Az elhzs jellemz realitsa a visszahzs. Nagyon sok fogykrz esik ldozatul az n. ciklikus testtmeg-vltozsnak (jo-jo testslyvltozs), ami azt jelenti, hogy elindul a fogykra, majd abbamarad s nhny ht elteltvel mr nagyobb a testtmeg, mint indulskor volt, mert a szervezet bizony emlkszik az nsges idkre (fogykrs peridus), ezrt tlkompenzl... Ilyenkor jra belekezd egy fogykrba, ismt abbahagyja, mg jobban meghzik s gy tovbb.
Kvrnek lenni s knyszeresen enni fjdalmas lmny azoknak, akiket rint. A knyszeres ev jra s jra megprblja sszeszedni magt, de sikertelenl, ezrt mr nem csak a klseje miatt utlja magt, hanem a gyengesge miatt is.
Hossztvon csak akkor rhetnk el eredmnyt, ha megfelel fokozatos vltoztatsokkal sikerl visszalltani szervezetnk egyenslyt. Ezeknek a vltozsoknak pedig letnk vgig kell tartani, nem pedig hrom htig.
Tulajdonkppen rvid tvon viszonylag knnyen lehet eredmnyt elrni a legklnbzbb dits eljrsokkal, de a hossz tvra szl sikerhez elengedhetetlen a kvetkezetes ditatarts. Mikzben a legklnbzbb elmletek szerint lefogyni prblunk, megfeledkeznk rla, hogy rzkeny s bonyolult szerkezet mkdsbe avatkozunk bele. A legtbb fogyni vgy trelmetlen, kt ht alatt akarja a 15 v alatt felszedett 20 kg-t leadni (hiszen ilyen irrelis greteket kzvettenek szmra hirdetsek tucatjai s idnknt a mdia), ezrt nknyesen szigort a ditn, sokkal kevesebbet eszik, mint amennyit kellene, tkezseket hagy el, n fl-hezs llapotba kerl. A fl-hezs egszsget veszlyeztet llapot, amely hasonl kvetkezmnyekkel jrhat, mint az igen kis energiatartalm ditval (400-800 kcal/nap) trtn kezels, ami csak orvosi kontroll mellett alkalmazhat. A legegyszerbb mdszer, a gyakorlatban nagyon jl hasznlhat: a fogykrz n ditja 1200, a frfi 1500 kcal energit tartalmaz. Az irodalomban s a gyakorlatban is ltalban elfogadott, hogy a napi energiaszksgletnl 500 kcal-val kisebb energiabevitel testtmeg-cskkenst okoz.
Ha ennl szigorbb ditt tartunk s jval kevesebb kalrit vesznk fel, akkor a szervezet vdekezni kezd, lecskkenti a kb. 1200-1800 kalrira belltott alapanyagcserjt akr 7-800 kal.-ra is, s akkor az energia felhasznls csak ilyen mrtk lesz, hiba esznk kevesebbet, abbl tbb hasznosul.
A lassul fogys okai: A testtmeg-cskkent program els idszakban a fogys mindig gyorsabb s jelentsebb, mint ksbb. Ennek az egyik magyarzata az, hogy a glikogn raktrak gyorsan mobilizldnak az agy s az idegrendszer glkzzal val elltsa rdekben s ezzel egytt intracellulris folyadk tvozik a sejtekbl, s jelentsen n a folyadkrts a vizelettel. A msik ok: a testtmeg cskkensvel arnyosan egyre kisebb az energiaszksglet, teht a kezd dita energiatartalma a szksglethez kpest egyre nagyobb, ms szval az energiaegyensly negativitsa egyre cskken. A harmadik magyarzat szoros kapcsolatban van az elbbivel: cskken a nyugalmi anyagcsere, ennek kvetkeztben cskken a napi teljes energiafelhasznls. A nyugalmi anyagcsere cskkense mrskelhet a fogykra els napjtl megkezdett fokozott fizikai aktivitssal, de teljesen nem akadlyozhat meg. Nagyon fontos, hogy a ditz tisztban legyen azzal: a fogys nem azrt lassul, mert a dita hatstalan, s nem is benne van a hiba, hanem lettani jelensgrl van sz.
Mit egynk? Az 1200-1500 kcal energiatartalm dita megvalstsa sorn termszetesen jval kevesebb s kisebb mennyisg lelmiszer s lelmi anyag kerl fogyasztsra, mint a hagyomnyos tpllkozs sorn, ezrt gondosan vlogatni kell a tpllkok kztt gy, hogy lehetleg az n. res kalrik (zsiradkok, cukor) maradjanak ki a tpllkozsbl, ne pedig az rtkes tpanyagforrsok (tej, tejtermkek, hsok, zldsg- fzelkflk s gymlcsk, teljes rtk gabonaflk). A cskkentett energia- s cskkentett zsrtartalm ditban a zsiradk mennyisge 30-40 g/nap, ami megfelel 280-370 kcal energinak s 75 g/nap fehrje. Az energiabevitel legalbb 50 szzalka szrmazzk sznhidrtokbl. Nem mindegy azonban, hogy milyen sznhidrtforrsok kerlnek a ditba. Az n. kis glikmis index (vagyis tkezs utn mrsklet vrcukorszint-emelkedst okoz) sznhidrtok elsegtik a testtmeg-cskkenst. A nagy lelmi rosttartalm gabonaflk, valamint a zldsg-fzelkflk, gymlcsk tbbnyire a kis glikmis index tpllkok kz tartoznak.
Mi okozhat elhzst?
Az egyensly felbomlsa: A tlsly s elhzs oka az energiabevitel s - felhasznls kztti egyensly felbomlsa. Egyensly esetn az tellel bevitt energia megegyezik a szervezet ltal felhasznlt energival (utbbi az anyagcsere-folyamatok s a fizikai aktivits energiafelhasznlst jelenti). A fokozott evssel a kelletnl tbb energia jut szervezetnkbe. Ha kevesebbet mozgunk, a leadott energia mennyisge cskken. Ha mindkettt egyszerre tesszk (sokat esznk, keveset mozgunk), akkor dupln htrnyos helyzetbe kerlnk s hossz tvon szinte biztos a hzs.
rklds: A tlsly s elhzs sszefgg genetikai adottsgokkal (kb. 30%-ban jtszik szerepet a tlslyra, elhzsra val rkltt hajlam), de egyedl ezzel nem magyarzhat. A csaldon belli viselkedsi mintknak, a helytelen tkezsi szoksoknak - tltpllkozs, nassols -, a mozgshinynak is nagy szerepe van.
Hormonok: Bizonyos betegsgek – pajzsmirigy-alulmûkds, mellkvese-tlmûkds, petefszek-ciszta, az agyalapi mirigy megbetegedsei – szintn okozhatnak tlslyt, elhzst. A testslykarbantart program megkezdse eltt ezrt kivizsglst javasolt vgezni, amely fnyt dert ezeknek a betegsgeknek az esetleges megltre.
Gygyszerek: Egyes gygyszerek is okozhatjk a testsly nvekedst. Gyakori a fogamzsgtlk s a depresszi ellen szedett gygyszerek okozta slygyarapods. A cukorbetegsg kezelsre hasznlt szerek kztt is van olyan, ami hzlal.
forrs: http://www.gyongy.hu/index.php?apps=cikk&cikk=3344 home.hu.inter.net/~hvince/tfegtap.html http://www.medlist.com/HIPPOCRATES/III/5/282main.htm http://www.102030.hu/public/index.php |